У Подгорици отворена књижара српских издавача „Свети Сава“

    4 godine pre 443 pregleda Izvor: PV Informer

У организацији Српског националног савјета и Српског информативно-културног клуба „Свети Сава“ у центру Подгорице, у Херцеговачкој улици, синоћ је освештана и отворена књижара српских издавача „Свети Сава“, која поред књига Књижевне задруге Српског народног вијећа представља најзначајнија и најновија издања Матице српске из Новог Сада, Српске књижевне задруге из Београда и „Просвјете“ из Републике Српске. Просторије књижаре освештао је парох подгорички протојереј-ставрофор Драган Станишић, а књижару је отворио књижевник Будимир Дубак, уредник Књижевне задруге Српског народног вијећа.

„Култура једног народа почиње књигом. Слово је на почетку, не само људске словесности, већ и самог стварања свијета. Како у „Светом јеванђељу по Јовану“ пише: „У почетку бјеше ријеч и ријеч бјеше у Бога, и Бог бјеше ријеч“. На почетку српске књижевности и културе бјеше Свети Сава, родоначелник Српске Цркве, чију 800. годишњицу стицања аутокефалности славимо ове године“, казао је Дубак.

Он је истакао да „у знаку тог великог јубилеја Српски национални савјет Црне Горе и Српски информативно-културни центар „Свети Сава“ отварају прву књижару српских издавача, која носи име Светога Саве.

„Досљедно спроводећи у дјело завјетне идеје најзнаменитијих Срба посвећени смо развијању духовног и културног интегрализма, који подразумијева свијест о цјелини и јединству српског народа, ма гдје он живио. Нарочито је то насушна потреба нас у Црној Гори, гдје је српски народ изложен невиђеном прогону, који се огледа у дискриминацијама свих врста“, поручио је Дубак.

Очекује се да ће књижара, у години уочи пописа становништа, одиграти значајну улогу на очувању културног и језичког идентитета српског народа у Црној Гори.

На крају свечаности, предсједник Српског националног савјета и Књижевне задруге др Момчило Вуксановић уручио је плакете овогодишњим добитницима награда Књижевне задруге СНВ и то за најбољу књигу прозе, поезије и књигу младог ставараоца.

Награде су додијељене проф. др Саву Марковићу за књигу „Казна бешчашћа у упоредној и црногорској правној традицији“, Жаклини Багаш за књигу поезије „Тишине“, и Василиси Илинчић за књигу „Пучина“, а састоји се од бесплатне штампе рукописа и промоције дјела.У Подгорици, 15. августа 2020. године

Информативна служба

Српског националног савјета