Osuđivani za prevaru kontroliše rad Nacionalnih parkova

    3 meseca pre 368 pregleda Izvor: DAN

Za suprevizora u Nacionalnim parkovima Crne Gore postavljen je Predrag Gluščević, koji je pravosnažno osuđivan za utaju poreza, pronevjeru i prevaru. Da je Gluščević u ovom državnom preduzeću zaposlen na neodređeno „Danu“ je potvrđeno u Nacionalnim parkovima Crne Gore (NPCG). Supervizor kontroliše i nadzire rad u firmi u kojoj je imenovan.

– Javno preduzeće za Nacionalne parkove, u skladu sa realnim potrebama, odnosno kriterijumima sadržanim u uslovima koji su predviđeni za radno mjesto suprervizor u Službi za kontrolu i monitoring, Pravilnikom o sistematizaciji i organizaciji radnih mjesta u JPNPCG, a u cilju obavljanja procesa rada, preko Zavoda za zapošljavanje Crne Gore i na sajtu Javnog preduzeća, objavilo je oglas za zasnivanje radnog mjesta na ovo upražnjeno radno mjesto. Po isteku oglasa, u skladu sa internim aktom preduzeća, odnosno Pravilnikom o procedurama zapošljavanja, obliku i načinu provjere sposobnosti i kriterijumima za izbor kandidata za radna mjesta u JPNPCG, komisije su izvršile uvid u dokumentaciju, obavile intervju i druge aktivnosti u skladu sa ovim aktom, na osnovu kojih su predložile direktoru javnog preduzeća da na upražnjenom mjestu radni odnos zasnuje Predrag Gluščević, inače jedini prijavljeni kandidat – navodi se u odgovorima na pitanja „Dana“ koje je potpisao direktor NPCG Vladimir Martinović.

Dodaju i da je Gluščević, u skladu sa raspisanim javnim oglasom, zasnovao radni odnos na nodređeno radno vrijeme.

Viši sud u Podgorici potvrdio je 2018. godine presudu kojom su vlasnik i direktor Montenegro mega grupe Vladan Lakić i Predrag Gluščević osuđeni na ukupno jedanaest i po godina zatvora zbog pronevjere više od dva miliona eura, utaje poreza i prevare. Time je presuda sudije podgoričkog Osnovnog suda Nade Rabrenović postala pravosnažna.

Predrag Gluščević tokom privođenja; Foto: DAN

Lakić i Gluščević su osuđeni zato što su od 2006. do 2009. utajili 68.000 eura poreza, od kupaca stanova u izgradnji unaprijed uzimali novac, koji kasnije nijesu uložili u izgradnju i preko kupoprodajnih ugovora prevarili 74 građana ne završivši stanove i ne vrativši im novac, kao i zato što su neke od tih stanova prodali više puta.

Sudija Rabrenović osudila je Gluščevića na pet godina zbog prevare i na godinu zbog utaje poreza i doprinosa i izrekla mu jedinstvenu kaznu zatvora od pet i po godina. Lakić je osuđen na šest godina.

Sud im je odredio i da, osim sudskih troškova, uplate i 65.000 eura novčane kazne, porez državi od 68.000 eura i da svim oštećenim građanima vrate novac koji su tražili imovinskopravnim zahtjevima 15 dana po pravosnažnosti presude.

Ostali građani upućeni su na parnicu radi povraćaja novca za koji su prevareni.

Obrazlažući presudu, koju je prihvatio Viši sud, sudija Rabrenović je tada istakla da sud nije prihvatio odbranu optuženih da zbog finansijske krize nijesu uspjeli izgraditi stanove i da je i na osnovu nalaza vještaka utvrđeno da su zgrade mogli izgraditi novcem koji su dobili od oštećenih.

– Oni nijesu dokazali ni da su taj novac uložili u nešto drugo, te je sud utvrdio da su imali dovoljno vremena i novca da izgrade zgrade – kazala je tada sudija Rabrenović.

U državnu službu ne mogu osuđivani na duže od šest mjeseci

Prema Zakonu o državnim službenicima i namještenicima, između ostalog, radni odnos u državnom organu može da zasnuje lice koje nije osuđivano za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za rad u državnom organu. Propisima je definisano i da licu zaposlenom u državnoj upravi radni odnos prestaje ukoliko je osuđeno na kaznu zatvora dužu od šest mjeseci.