Pored ministara i funkcionera bivše vlasti, platu godinu dana nakon prestanka funkcije primaju i ambasadori, sudije, tužioci, direktori, savjetnici… To nas je tokom protekle dvije godine koštalo oko – četiri miliona eura.
Odlazeći premijer Zdravko Krivokapić je samo dan prije izglasavanja nepovjerenja Vlade imenovao novu savjetnicu Svetlanu Vukčević. Mediji su ovaj potez tumačili kao namjeru da savjetnica u narednih godinu dana prima platu na osnovu Zakona o zaradama u javnom sektoru na osnovu kojeg mnogi funkcioneri nakon prestanka funkcije uživaju u blagodetima državnog budžeta.
Vukčevićeva je ovo demantovala i najavila da neće nastaviti ovu fukcionersku praksu: ,,Pravo na naknadu se ne ostvaruje automatski prestankom funkcije, već isključivo po podnošenju zahtjeva, čime se ostavlja pojedincu na volju da li će to učiniti. A ja, saglasno svojoj etici, neću podnijeti takav zahtjev koji bi značio korišćenje novca građana”.
Nesuđena savjetnica je rijedak slučaj funkcionera koji ne koristi ovo zakonsko pravo. Zakon o zaradama u javnom sektoru funkcionerima omogućava da nakon prestanka funkcije jednu godinu primaju naknadu u visini zarade koju su primali u posljednjem mjesecu prije prestanka funkcije.
Prema podacima Ministarstva finansija i socijalnog staranja tokom januara za 133 funkcionera kojima je prestala funkcija isplaćeno je bruto 270.000 eura. U decembru prošle godine za 168 funkcioinera po prestanku funkcije isplaćeno je 365.000 eura sa uključenim porezima i doprinosima. Ovo nije sveukupni trošak jer u Ministarstvu ne raspolažu sa podacima o ukupnom broju bivših javnih funkcionera s tim primanjem jer ne obračunava zarade za fondove PIO, za zdravstveno osiguranje i rad, Zavod za zapošljavanje, Ministarstva odbrane i unutrašnjih poslova.
Pored ministara i funkcionera bivše vlasti, platu godinu dana nakon prestanka funkcije primaju i ambasadori, sudije, tužioci, direktori, savjetnici… Ovo bahaćenje sa novcem građana nas je tokom protekle dvije godine koštalo oko četiri miliona eura.
Iz Ministarstva finansija su podsjetili da su u okviru programa Evropa sad predložili zakonsko rješenje kojim bi se funkcionerima ograničio rast zarada. Međutim, poslanici su to glatko i jedinstveno, na zasjedanju krajem prošle godine, odbili. Ujedinjeno 77 prisutnih poslanika je pritisnulo taster ,,uzdržan” kada se glasalo o predlogu ograničenja njihovih i zarada ostalih funkcionera.
Tako su poslanici, kojima plaćamo telefon, gorivo, odvojeni život, dnevnice i ostale sitnice, ,,uzdržano” izglasali povećanje svojih prosječnih plata od 2.000 eura za gotovo dvjesta eura. I ne samo to, njihove bivše kolege i ostali funkcioneri dobili su za januar mjesečne zarade uvećane za 17 odsto.
Pročitajte još