Kako je počela sezona grijanja, tako je grad pod Golubinjom ponovo u centru pažnje, kada je riječ o zagađenju vazduha.
U Pljevljima je tokom noći 18.novembra ove godine izmjereno skoro devet puta veće prisustvo satnih koncentracija štetnih PM10 čestica, da bi u jutarnjim časovima one bile četiri puta veće od dozvoljenih 50mg/m3, kaže za naš portal istaknuti pljevaljski aktivista i bloger Kemal Kemo Pajević.
„U Pljevljima koncentracije štetnih materija u vazduhu već na početku grejne sezone pokazuju zabrinjavajuće razmjere, uz povremene visoke satne koncentracije štetnih PM10 čestica i sumpor dioksida uz nezaobilaznu gustu maglu punu dima i smrada. Tako su tokom noći 18.novembra satne koncentracije iznosile i skoro devet puta veće od dozvoljenih parametara, da bi u jutarnjim satima iznosile i četiri puta veće kontrentracije od dozvoljenih 50 mg/m3. Uz to su pojedine koncentracije sumpor dioksida iznosile i 251,3 mgm3, što je recimo u Nikšiću u isto vrijeme iznosilo maksimalno 9,1”, ističe on za Kolektiv.me.
Iako najavljivana, prema riječima našeg sagovornika, realizacija kratkoročnih mjera nabavke brijekta i peleta za domaćinstva, kasni.
Kako je ranije objašnjeno, primjena peleta i briketa u grijanju domaćinstva, smanjila bi zagađenost životne sredine za čak 50 %.
“Kasni realizacija kratkoročnih mjera nabavke briketa i peleta za domaćinstva, dok se realizacija prve faze srednjoročne mjere – izgradnje Mini toplane očekuje u 2018.godini. Pljevljake čeka još jedna teška grejna sezona sa velikim koncentracijama zagađujućih materija u vazduhu dok se izgradnja drugog bloka TE Pljevlja, pa samim tim i toplifikacija grada stalno prolongira”, objašnjava Pajević za naš portal.
Sumpor dioksid, čije prisustvo u vazduhu prema riječima našeg sagovornika posljednijh dana obara sve rekorde, jedan je od najčešćih zagađivača, koji djeluje nadražujuće na oči, disajne puteve, sluznicu.
Pročitajte još