Godinama predaju matematiku, ali im izmiče ugovor za stalno

    3 sedmice pre 1142 pregleda Izvor: pobjeda.me

Osnovna škola ,,Mile Peruničić“ u Pljevljima objavila je juče oglas u kojem traže nastavnika matematike. Suočavaju se sa istim problemom kao i mnoge škole zbog deficitarnog kadra i ne mogu da dođu do stručnjaka, a obavezni su da raspisuju konkurs. Nastavu iz tog predmeta izvodi mašinski inženjer, a rukovodstvo ove ustanove upozorava da u obrazovnim ustanovama na sjeveru postoji veliki problem što se ni taj kadar ne zadržava u učionicama.

Direktorica Osnovne škole ,,Mile Peruničić“, u naselju Maoče, Svetlana Bujišić rekla je da matematiku u toj školi predaje nastavnica koja je po struci mašinski inženjer. Ona je tu četvrtu godinu, ali ne može da dobije ugovor za stalno zbog toga što nije stručan kadar za matematiku. Ona podsjeća da su brojni primjeri da mašinski inženjeri napuštaju učionicu čim nađu bolju priliku. Bujišić kaže da je sa kolegama sa sjevera iznijela problem nadležnima, odnosno Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija. Kaže da imaju mjesečne sastanke, te da su ukazali na izazov da zadrže u učionicama i nestručni kadar koji im je od velikog značaja.

– Imali smo primjer da mašinski inženjer koji je godinama predavao matematiku napusti školu i pođe da radi u Rudniku, jer je dobio bolje uslove. Mi bismo bili presrećni da možemo da zadržimo i ovaj kadar koji je nestručan. Predlagali smo nadležnima da se organizuje neka dodatna edukacija za njih kako bi njihov status u učionicama mogao da bude bolji. Za sada je sve to ,,mrtvo slovo na papiru“. Čekamo da vidimo kako će sve da se riješi – rekla je direktorica Bujišić.

Ona objašnjava da kada raspišu konkurs za matematičara može da se prijavi neko, iz bilo kojeg grada, ko je stručan, nakon čega nastavnik koji je godinama izvodio nastavu iz tog predmeta, čak 15 godina – automatski ostaje bez posla.

– Prijedlog nas sa sjevera je bio da se vodi računa o tome, da se obezbijedi neka vrsta dokvalifikacije za traženo radno mjesto. Ti nastavnici koji predaju deficitarne predmete su u nezavidnoj situaciji. Oni ne mogu da dobiju ugovor za stalno, žive u nesigurnosti – rekla je Bujišić.

Ona je precizirala da nastavnica, koja je mašinski inženjer, dobija ugovor na mjesec dana.

– Ovo je gorući problem. Ostaćemo i bez tih ljudi, odoše nam – smatra direktorica Bujišić.

Nedavno je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović kazala Pobjedi da taj resor prepoznaje problem deficitarnog kadra, posebno u oblastima matematike, fizike i hemije. Razlozi su višestruki: mnogi mladi biraju društvene ili humanističke nauke, dok stručnjaci iz prirodnih predmeta imaju brojne alternative u IT sektoru, bankama i privredi. Ministarka je ukazala na podatak da je u proteklih godinu znatan broj profesora ovih predmeta penzionisan, ali da i dalje aktivno angažovano u učionicama ostaje određeni broj penzionera, kako bi se osigurao kontinuitet nastave.

Kako bi, kako je navela, dugoročno rješavali problem, Univerzitet Crne Gore je povećao broj mjesta za upis na studijskim programima Predškolsko vaspitanje i obrazovanje, a krajem prošle godine otvoren je i studijski program Hemija. Podsjetila je da je ove godine dodijeljeno 100 stipendija za deficitarna zanimanja (Matematika, Fizika, Hemija, IT, Razredna nastava, Predškolsko obrazovanje) u iznosu od 300 eura mjesečno.

Prirodno-matematički fakultet Univerziteta Crne Gore razvija novi studijski programa iz oblasti nastave matematike i informatike za koji smatraju da ima potencijal da, nakon vremena potrebnog za završavanje studija, omogući da većina osnovnih škola dobije kvalitetan kadar koji je sposoban da se nosi sa učionicom i da učenicima na prikladan način približi i objasni gradivo – od osnova matematike do kompleksnijih koncepata sa svjetskih takmičenja. To je ranije kazao Pobjedi dekan

PMF-a prof. dr Miljan Bigović, komentarišući problem deficitarnog kadra u školama i način na koji se može doći do rješenja.

Bigović je rekao da je problem nedostatka kvalitetnog kadra nešto što je veoma izraženo kako kod nas, tako i u svijetu.

– Posao nastavnika, iako često potcijenjen, veoma je zahtjeva. Često naši najbolji studenti radije biraju poslove u industriji koji su bolje plaćeni i daju im više slobode. Potreban je jak zaokret, promjena uslova rada i omogućavanje sredstava za dostojanstven i profesionalan rad – istakao je dekan tada.