Apostolovski: Balkan nije bure baruta, nego zlatna poluga

    2 godine pre 246 pregleda Izvor: DAN

Ugledni beogradski analitičar Aleksandar Apostolovski smatra da incijativa Otvoreni Balkan može pomoći zemljama Zapadnog Balkana naročito eks-jugoslovenskim državama da izađu iz ratnog lavirinta u kojem su zaglavljene od kraja devedesetih godina prošlog vijeka.

On kaže da je to prije svega ekonomska inicijativa koja ima podršku Amerike i uživa podršku aktuelne administracije iako je pokrenuta u vrijeme mandata Donalda Trampa.

foto: Politika

– Ova inicijativa se zasniva na ekonomskim osnovama i neophodno je da u nju uđu još i Crna Gora i Bosna i Hercegovina kako bi se region kompletirao na ekonomskoj osnovi, jer ništa nema snagu da ujedini ljude i države kao što može novac – kaže Apostolovski za „Dan“ i dodaje da je „ideja – bolje da Balkan ujedinjuje novac nego prolivanje krvi“.

Ukazuje na činjenicu „da bi se ulaskom Crne Gore i BiH, podrazumevaju se i prištinske institucije i Kosovo – stvorila ekonomska unija u kojoj bi (na njenom prostoru) živjeli svi Albanci, svi Sjevernomakedonci, svi Bošnjaci, svi Crnogorci i svi Srbi“.

Konstatuje da su „protivnici Otvorenog Balkana nacionalnisti i šovinisti sa svih strana i govore da je to projekat `Velike Srbije` i da je Aleksandar Vučić jedan od inicijatora“.

– Postavlja se pitanje – ako je to projekat „Velike Srbije“, otkuda tu Albanija – dodao je Apostolovski.

Apostolovski je saglasan da je Otvoreni Balkan način da se pitanje Kosova, koje godinama blokira odnose među zemljama Zapadnog Balkana, relativizira i da će ta inicijativa uz jaku podršku zapadnih centara moći garantovati stabilnost Zapadnog Balkana.

– To je ideja. Kurti je nazvao taj projekat Četvrta Jugoslavija i jasno saopštava da joj se protivi, dakle on se protivi svakoj vrsti prirodne i ljudske saradnje zemalja koje su već u Otvorenom Balkanu, što mnogima uopšte ne smeta jer podsjeća na vrijeme kada smo bili pametni i mogli da živimo zajedno – naveo je Apostolovski.

Postavlja pitanje „ko bi imao nešto protiv toga s obzirom na zamor Evropske unije u proširenju o kome govori naročito francuski predsjednik Makron i zar nije bolje da taj međuprostor ili vakuum do prijema u EU posvetimo međusobnoj regionalnoj saradnji i oplođavanju kapitala nego da stalno govorimo o sukobima, ratovima i nesrećama“.

– Vrlo je važno da dio Otvorenog Balkana budu i Crna Gora i Bosna i Hercegovina jer bi se time ralitivizovale vještački stvorene tenzije nakon izbora i time bi se Crna Gora priključila kao njen prirodni i poželjni član – kazao je Apostolovski.

– Svaka dobra inicijativa vraća Balkan u igru, ali ne kao bure baruta nego kao zlatnu polugu. Zašto bi ovaj region uvijek bio omražen i toliko stigmatizovan, zar nije bolje da se stvara ekonomski savez koji će donijeti dobro svim građanima – istakao je Apostolovski.

Podsjeća da je Evropska unija nastala kao ekonomski savez „pa vidimo u šta je prerasla“.

– Zašto se ne bi svi ovi ljudi koji žive u zemljama Zapadnog Balkana neopravdano izopštenog iz Evropske unije okrenuli sebi i posvetili razvoju umjesto ratovanju? Ne zaboravimo da ove zemlje imaju više od 12 miliona stanovnika, a kada se priključe još Crna Gora i Bosna i Hercegovina, imaćemo solidno tržište i prostor koji će dokazati da su ovi narodi mnogo zreliji nego što to mnogi u svijetu misle – poručio je Apostolovski.

Abazović bolje razumije region od Đukanovića

Komentarišući nesaglasje u državnom vrhu Crne Gore, te raspoloženje premijera Dritana Abazovića da ode na Samit u Ohridu, dok je predsjednik Milo Đukanović odbio da prisustvuje protiveći se toj ideji, Apostolovski kaže da Abazović bolje razumije stanje na Zapadnom Balkanu.

– S obzirom na okolnosti da Vašington podržava inicijativu Otvoreni Balkan, da je Moskva kroz usta Sergeja Lavrova poručila da nema ništa protiv, mislim da Dritan Abazović bolje razumije odnose u regionu i budućnost na Balkanu nego Đukanović i shvata da Otvoreni Balkan neće ugroziti njegovu manjinsku vladu – rekao je Apostolovski naglasivši da „Dritan uvijek umije da zakuca na prava vrata“.