AZK traži od EPCG: Pojasnite izvještaj o procjeni vrijednosti opreme i nepokretnosti Željezare!

    1 godina pre 208 pregleda Izvor: antenam.net
Foto : EPCG –

Agencija za zaštitu konkurencije (AZK) ponovo je zatražila od rukovodstva EPCG dopunu dostavljenih dokumenata i dodatno pojašnjenja u vezi sa kupovinom imovine Željezare od turske kompanije.

Iz Agencije su ranije potvrdili da su dobili Nacrt ugovora EPCG o kupovini imovine Željezare i Zahtjev za mišljenje o usklađenosti sa Zakonom o kontroli državne pomoći iako je je ugovor već potpisan!? EPCG je, podsjećamo, bila obavezna da Agenciji prethodno dostavi na mišljenje sve neophodne informacije kako bi se utvrdilo da li je posrijedi državna pomoć ili nije i, ako jeste, da li je takva pomoć usklađena sa zakonom?

Ukoliko se utvrdi da ugovor nije usklađen sa Zakonom o kontroli državne pomoći, AZK može naložiti povraćaj neusklađene državne pomoći. Osim Agencije, konačnu riječ o ovom pitanju trebalo bi da da i Generalni direktorat za konkurenciju Evropske komisije, kojem je Crna Gora dužna da šalje informacije u vezi sa eventualnim intervencijama u sektoru čelika. Neprijavljivanje državne pomoći na ocjenu AZK i eventualno neusklađena pomoć mogla bi biti prepreka ispunjavanju obaveza iz poglavlja konkurencije u pregovorima sa EU.

Imajući u vidu nejasnoće iz ranije dostavljenih nacrta ugovora i dokumentacije, AZK u novom zatjevu traži od EPCG dodatne podatake u cilju dopune dokumentacije kako bi Agencija donijela mišljenje da li se radi o državnoj pomoći.

Nema ovjere i parafa, očigledni negativni aspekti ugovora

Antena M imala je uvid u novi zahtjev AZK. Agencija za zaštitu konkurencije u novom zahtjevu, između ostalog, traži pojašnjenje i podatke o primjeni načela subjekta u tržišnoj ekonomiji s ciljem da investicija dovede do prinosa kapitala u razumnom roku, te da država može srednjoročno ostvariti povrat kapitala.

Agencija traži pojašnjenje zašto u dostavljenom Nacrtu kupoprodajnog ugovora nema ovjere i parafa od ovlašćenog lica iz EPC? Traži se i pojašnjenje za dokument koji se odnosi na izgradnju solarne elektrane na prostoru Željezare.

Agencija traži pojašnjenja jer su u dostavljenoj dokumentaciji očigledni negatvni aspekti. Evo nekih…

Nacrtom ugovora koji je dostavljen ASK predviđeno je da će kupac, tj. EPCG nadoknađivati eventualne sudske sporove u iznosu od 100 hiljada eura. Takođe, EPCG ne može u narednih pet godina preprorodati stvari, opremu i firmu uz zaprijećenu kaznu od 5 miliona eura, a time se umanjuje/zadužuje i vrijednost novosnovane kompanije. 

Procjenjivač bez licenci, bez odgovornosti i obaveze da se pojavi na sudu

Agencija navodi da je u izvještaju o procjeni vrijednosti nepokrentosti nejasna procijenjena vrijednost objekata koji nijesu korišćeni godinama. Riječ je o konstrukcijama koje datiraju iz pedesetih godina prošlog vijeka, a EPCG će baš u tom dijelu investicije uložiti značajna stredstva za adaptaciju.

Agencija napominje da postoje određeni tereti na neprokretnostima koje je EPCG kupila kao imovinu, kao i mnoge sudske zabilježbe oko svojinskih prava.

U kopiji izvještaja o procijenjenoj vrijednosti navodi se da je dokument sačinjen za interne potrebe naručioca, da autor tog izvještaja nije dužan da se pojavi na sudu ili kod bilo koje ustanove, te da je izvještaj povjerljiv, a da procjenjivač ne preuzima nikakvu odgovrnost!? AZK navodi da izvjestaj ne sadrži licence članova komisije koji bi mogli opravdati rezultate izvještaja. 

Podsjetimo da je EPCG navela u saopštenju kako je uspjela da imovinu koja, po preliminarnim procjenama, vrijedi 65 miliona eura kupi za 20 miliona eura!

Prvo firma, pa analiza isplativosti ulaganja državnog novca

Agencija takođe traži pojašnjenje rada Kovačnice, dijela Želejezare, za čiju proizvodnju nema konkurencije u Crnoj Gori. Agencija traži i cjelokupan biznis plan jer ga nije vidjela osim u medijima.

Dok agencija čeka povratne informacije od EPCG kako bi donijela konačnu odluku, Odbror direktora te kompanije već je osnovao firmu EPCG-Željezara Nikšić uz najavu zapošljavanja 304 radnika!

Treba podsjetiti da, iako je posrijedi državna kompanija, Odbor direktora EPCG donio je odluku o kupovini Željezare samostalno jer, prema javno dostupnim informacijama, ministri se na sjednicama Vlade o tome nijesu izjašnjavali, kao ni Skupstina akcionara EPCG.

Prema podacima koje AZK traži ali i prema javno dostupnim informacijma očito je da je transakcija obavljena bez valjane i kontrolisane analize, te bez prethodne izrade plana restrukturiranja baziranog na ekonomskoj računici.