Beračima obezbijediti besplatan prevoz za berbu šumskih plodova

    3 godine pre 1098 pregleda Izvor: dan.co.me

Iz Mreže nevladinih organizacija sjevera apeluju na nadležne da pomognu nezaposlenim licima koja žive od branja šumskih plodova i omoguće da se ova djelatnost unaprijedi. Predlažu da opštinska uprava beračima iz grada omogući besplatan autobuski prevoz do pojedinih lokacija u seoskom području. Na taj način bi veliki broj nezaposlenih lica imao mogućnost zarade.

– Nezaposlena lica iz Pljevalja odlaze u primorske gradove da rade sezonski a ovdje bi od berbe šumskih plodova mogli da zarade značajno više novca. Naravno, te ljude treba organizovati i treba im pomoći, jer usled loše materijalne situacije ne mogu otići na područje Čemerna, Ranča, Boljanića, Kosanice ili neke druge lokacije gdje ima dovoljno plodova za branje. Pljevaljska lokalna uprava bi mogla da angažuje autobuski prevoz, kako bi više stotina ljudi moglo da dođe do zarade – navode u saopštenju i podsjećaju da prema poslednjim podacima Zavoda za zapošljavanje u Pljevljima ima 2.900 nezaposlenih lica.

Iako je ovogodišnja suša onemogućila berbu pečurke, to ne znači da ih krajem jeseni, kada počnu kiše, ne bude u većim količinama.

– Ako bi se nezaposlena lica angažovala na branju šumskih plodova onda bi i otkupljivači imali više posla i otvorilo bi se neko sezonsko radno mjesto i organizovana berba šumskih plodova dovela bi do višestruke koristi – navodi se u saopštenju.

Veliki broj berača se iz grada do seoskih područja prevoze taksijem po grupama – četvoro učestvuje u plaćanju karte. Pojedini koriste autobuski prevoz, a neki se prevoze i ličnim autima tako što kolege berači plaćaju troškove goriva, a svi se žale na troškove prevoza koji im značajno umanjuju zaradu.

Od šumskih plodova najviše se beru borovnica, šumska jagoda i kleka. Kilogram šumskih jagoda otkupljivači plaćaju od sedam do sedam i po eura, a dnevno je moguće nabrati od dva do četiri kilograma plodova. Kleka se otkupljuje po dva eura i mnogi berači tvrde da se za jedan dan može nabrati i po više desetina kilograma. Mnogi berači beru i ljekovito bilje, pa je pljevaljska pijaca prepuna prodavaca čajeva, a najčešće se prodaju napici od jelikovine i borovih iglica.

Ostaje da se vidi da li u lokalnoj upravi razmišljaju da organizovanjem prevoza beračima pomognu nezaposlenim koji bi na ovaj način mogli da zarade mnogo više nego u primorskim gradovima.

Značaj organizovane berbe

– Nezaposlenima se na više načina može pomoći da dođu do zarade. Podržavam ideju da se angažuju na branju šumskih plodova, odnosno da im se pomogne da se u tom poslu organizuju – kaže predsjednik pljevaljskog povjereništva Saveza sindikata Ratko Pejović naglašavajući da na evidenciji nikada nije bilo više nezaposlenih lica.

– Vjerujem da bi organizovani i besplatan prevoz privukao mnoga nezaposlena lica da se uključe u branje šumskih plodova i da bi takav vid pomoći mnogo značio – kazao je Pejović ističući da pljevaljska opština raspolaže brojnim lokalitetima na kojima se lako može doći do šumskih plodova.