Bez kazni za isticanje nacionalne zastave

    4 godine pre 657 pregleda Izvor: RTCG

Vlada Crne Gore uputila je u parlamentarnu proceduru Predlog zakona o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola, dok je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) zaduženo da na narednu sjednicu dostavi na razmatranje izmjene akta o javnom redu i miru.

Izmjene ovih zakona odnose se na predlog potpredsjednika Skupštine i poslanika koalicije „Albanci odlučno“ Gencija Nimanbegua da se ukine zakonska odredba kojom je predviđeno da se građanin koji na javnom mjestu istakne ili upotrijebi zastavu, grb ili drugi simbol druge države kazni novčano ili zatvorom.

Listu Dan je pojašnjeno da su predložene izmjene zakona u vezi sjednice koja je održana 27. decembra prošle godine, kada je Vlada dala pozitivno mišljenje na predlog izmjena Zakona o javnom redu i miru, koji je podnio poslanik Nimanbegu.

On je tražio da se iz člana 23 zakona izbriše stav 4, a u mišljenju koje je Vlada uputila parlamentu krajem prošle godine se navodi da bi se time omogućilo da fizička lica na javnom mjestu ističu ili upotrebljavaju zastavu, grb ili simbol druge države bez sankcionisanja.

„Uzimajući u obzir da je Crna Gora prepoznata kao multietnička i multikulturalna, kao i turistička država, gdje su svi građani slobodni i ravnopravni, bez obzira na vjersku, nacionalnu i političku pripadnost, i da se tokom i van sezone ističu zastave stranih zemalja, smatramo da će se na ovaj način izbjeći diskriminacija fizičkih lica koja ističu zastavu, grb ili simbol druge države na javnom mjestu“, navodi se u ranije objavljenom mišljenju.

U tom dokumentu je navedeno da Vlada podržava predlog zakona koji je Skupštini podnio Nimanbegu, s tim što je podnijela više svojih amandmana na predloženi tekst.

Amandmanima na zakon predložen je član kojim se propisuje da će se pravno lice koje na javnom mjestu, putem oglasnih i reklamnih objekata i panoa, objavljuje neprimjerene i obmanjujuće sadržaje koji izazivaju uznemirenost i negodovanje građana, kazniti za prekršaj kaznom od 2.500 do 15.000 eura.

U vladinom predlogu se navodi da se neprimjerenim i obmanjujućim sadržajima koji izazivaju uznemirenost i negodovanje građana smatraju: netačno iznošenje i negiranje jasno utvrđenih istorijskih činjenica u vezi Crne Gore, iznošenje činjenica kojima se narušava teritorijalni integritet ili veliča okupacija Crne Gore, saradnja sa okupatorom ili se zastupaju fašističke, šovinističke i nacističke ideje i ideologije.

Propisuje da će se preduzetnik koji učini prekršaj kazniti novčanom kaznom od 500 do 5.000 eura, odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 300 do 2.000 eura, a fizičko lice kaznom od 300 do 1.000 eura ili kaznom zatvora do 60 dana.

U članu 21 zakona predložen je novi stav kojim je previđena zatvorska ili novčana kazna od 250 do 1.250 eura za lice koje prilikom izvođenja državne himne, sjedenjem, zviždanjem, stvaranjem buke ili na drugi način remeti javni red i mir i na taj način izazove uznemirenost, negodovanje ili ugrozi spokojstvo građana.