Bezvodna sela da besplatno dobijaju vodu

    3 godine pre 1188 pregleda Izvor: dan.co.me

Žitelji pljevaljskog sela Crljenice zatražili su od lokalne uprave da u budžet za narednu godinu planiraju puna novčana sredstva za dopremanje vode u ovo bezvodno selo. Takvu mjeru podrške iz Savjeta Mjesne zajednice Crljenice traže sve dok se pitanje vodosnabdijevanja ne riješi. Pozivaju se već na viđenu praksu sa selom Otilovići, gdje su cisterne vode besplatno dopremane sve do rješavanja pitanja vodosnabdijevanja, odnosno dok nije u funkciju stavljen vodovod Petrova česma.

Godišnje se u našu mjesnu zajednicu dopremi oko 300 cisterni vode. Voda se najčešće doprema ljeti, ali ima slučajeva da vode nema ni u zimskim mjesecima. Troškove dopremanja vode snose mještani i lokalna uprava. U prosjeku dopremanje jedne cisterne vode košta 80 eura, a lokalna uprava snosi pedeset odsto troškova. Radi se o velikim troškovima za mještane i praktično stanovnici Crljenica najskuplje plaćaju vodu u čitavoj pljevaljskoj opštini – kaže predsjednik MZ Crljenice Darko Gačević i dodaje da je područje ove mjesne zajednice najbezvodnije.

Gačević navodi da nema mnogo izvorišta vode i da je posebno teško što je područje Crljenice opkoljeno prostorom sa kog se takođe teško može dovesti voda.

Sada je najbolje rešenje da se u novom budžetu planiraju sredstva gdje će opštinska uprava snositi sve troškove vodosnabdijevanja. Takva je praksa bila u Otilovićima sve dok se pitanje vodosnabdijevanja nije riješilo – podvlači Gačević i pojašnjava da to ne znači da ne treba uložiti napore kako bi se došlo do potpunog rješenja pitanja vodosnabdijevanja MZ Crljenice.

Prema njegovim riječima, moguće je vodu u bezvodna sela dovesti priključenjem na gradski vodovod. Ta investicija, kaže Gačević, koštala bi mnogo, ali za početak treba bar uraditi projekat.

Potrebno je da se svake godine uradi dio posla kako bi se došlo do cilja. Za to vrijeme lokalna uprava treba da preuzme najveći dio tereta. Za početak da preuzme troškove dopremanja vode za domaćinstva, kao i izradu projekta izgradnje vodovoda – insistira Gačević naglašavajući da se pitanje vodosnabdijevanja ove mjesne zajednice mora rješavati.

Sela Mjesne zajednice Crljenice, u najgorem slučaju, udaljena su do 15 kilometara od grada. Praktično ova MZ se graniči sa gradskom zonom. U ovoj mjesnoj zajednici ima priličan broj mladih porodica a u gradske škole dolazi i značajan broj učenika. Bezvodnost je glavni problem razvoja, odnosno, kako Gačević naglašava, neriješeno pitanje vodosnabdijevanja sa ovog područja otjeralo je mnoge mlade ljude. Oni domaćini koji su ostali da žive u ovim selima sve rade da bi troškovnik za dopremanje vode što više smanjili. Pored plaćanja dopremanja vode, mještani prilično vremena gube dok organizuju prevoz vode. Posebno je teško onim porodicama koje moraju kupovati vodu da napoje svoja stada.

Putevi loši, javnog prevoza nema

Predsjednik Mjesne zajednice Crljenice Darko Gačević požalio se i na slab kvalitet seoske putne mreže rekavši da je i ove godine traženo da lokalna uprava opredijeli novčana sredstav za saniranje i asfaltiranje seoskih puteva.

Posebno je teško što već niz godina nemamo organizovanog javnog prevoza putnika. Ne postoji linijski prevoz koji je ranije postajao, a usled virusa korona ukinute su i autobuske linije prema Beogradu, odnosno prema Prijepolju – kaže Gačević.