Bizarne bolesti za koje nauka nema objašnjenje

    5 godina pre 1230 pregleda

Za ove bizarne bolesti ni nauka nema objašnjenje.

1. Akvagena urtikarija

Akvagena urtikarija je ekstremno rijetka bolest koja pogađa adolescente i koja predstavlja svojevrsnu vrstu alergije na vodu. Kontakt sa bilo kakvim oblikom vode (kiša, suze, znoj…) može dovesti do pojave simptoma kao što su pruritus (svrab) ili bolan osip po koži. U najekstremnijim slučajevima, oboljela osoba je konstantno bolesna, jer je ljudsko tijelo sastavljeno od 60-70 odsto vode.

2. Kuru

Kuru je degenerativno neurološko oboljenje, poznato i kao bolest smijanja. Bolest je identifikovana pedesetih godina prošlog vijeka nakon epidemije u plemenu Fore na Papua Novoj Gvineji i stvara fiziološke i neurološke simptome koji vode u smrt. Oboljeli nemaju nikakve tegobe, dok je prvi siguran znak kurua grčenje želuca, a kasnije i nemogućnost koordinacije trupa. Do dana današnjeg, niko nije pronašao adekvatno objašnjenje za nastanak same bolesti, iako se pretpostavlja da su u pitanju loši proteini koji se nalaze u našem organizmu.

3. Bolest klimanja glavom/Ritmički sindrom

Ova bizarna bolest, koja se danas sve više istražuje, dobila je ime upravo zbog jednog od pratećih simptoma koji uključuje nekontrolisano klimanje glavom i koje zbunjuje mnoge specijaliste za zarazne bolesti. U pitanju je neurološko oboljenje koje pogađa djecu u uzrastu od pet do petnaest godina i čiji je ishod smrtonosan. Prvi slučaj ovog sindroma zabilježen je 1960. godine u Sudanu, a proteklih godina i u Tanzaniji. Pretpostavlja se da ga uzrokuje neka manje poznata vrsta parazita.

4. Marburg virus

Marburg virus je jedan od najpoznatijih smrtonosnih virusa koji prenose slijepi miševi i majmuni. Prvi slučaj zaraze dijagnostikovan je 1967. godine, a ishod je najčešće fatalan. Žrtava ove opake bolesti je prema posljednjim izvještajima, bilo u Koloradu i Holandiji.

5. Bolest spavanja

Bolest spavanja ili afrička tripanosomijaza je parazitsko oboljenje od kog na godišnjem nivou umre oko 40.000 ljudi. Iako je prisutna u Africi još od 14. vijeka, definisana je tek 1903. godine od strane Davidea Brucea, koji je ustanovio da vektor prenosa pripada ce-ce muvama. Poznata je po tome što se oboljeli tokom dana osjeća pospano i iznureno, dok je noć propraćena insomnijom.

6. Misteriozna bolest ukočenosti

Ova bolest predstavlja rijedak neurološki poremećaj koji karakterišu nepredvidi grčevi, što dovodi do osjetljivosti na zvuk i dodir. Oboljela osoba postaje sve ukočenija, što vremenom dovodi do potpune paralize. Pored toga, javljaju se problemi sa gutanjem i disanjem, a u nekim slučajevima čak i prelomi kostiju.

7. Porfirija

Porfirija je nasledna i rijetka grupa oboljenja krvi izazvana nedostatkom enzima zbog kojih se ne proizvodi hem (dio molekula hemoglobina), koji je odgovoran za transport gvožđa u organizmu čovjeka. Oboljeli od porfirije su izuzetno osjetljivi na svijetlo.

8. Bolest znojenja

Prvi zabilježeni slučajevi oboljelih od ove bolesti, čiji su uzroci nepoznati (iako je bilo teorija koje su uključivale povratnu groznicu kao jedan od njih), datiraju iz 1485. godine. Pojava simptoma je dramatična i iznenadna, što dovodi do smrti nekoliko sati nakon ispoljavanja nekog od njih (iscrpljenost, glavobolja, prekomjerno znojenje, delirijum, intenzivna žeđ i želja za spavanjem, ubrzan puls…). Posljednji slučajevi bolesti znojenja registrovani su u Engleskoj 1551. godine.

9. Igrajuća kuga

O igrajućoj kugi se ne zna mnogo, sem da je zarazna. Njena osnovna karakteristika je ekstremna potreba za igranjem, što dovodi do iscrpljenosti, pa čak i do moždanog ili srčanog udara. Najpoznatiji slučaj se desio u Strazburu 1518. godine kada je jedna žena igrala nekoliko dana bez prestanka, dok joj se malo po malo pridruživalo sve više ljudi, što je na kraju rezultiralo brojem od 400 zaraženih. Jedna od pretpostavki je da se radilo o trovanju ergotom, grupom gljiva roda Claviceps.

10. Francuz koji skače

Ovaj rijedak poremećaj nepoznatog porijekla prvi put je opisan 1878. godine od strane neurologa Georgea Millera Bearda. Radilo se o esktremnim slučajevima u kojima su pojedinci iz neodređenog razloga počinjali da vrište, ponavljaju riječi, skaču ili pak izvršavaju ono što im je naređeno. Dokumentacija direktnog posmatranja ove bolesti bila je oskudna, ali su video snimci, koji su zabilježili ponašanje nekoliko osoba, donekle dokazali da se radi o bolesti psihološke prirode.