Bojović: ASK žmuri na Milove milionske satove, a novu vlast progoni za polovna auta i bezvrijedne akcije

    3 godine pre 393 pregleda Izvor: Portal IN4S

Agencija za sprečavanje korupcije (ASK) moraće ponovo da odlučuje po inicijativi Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) protiv predsjednika Crne Gore i opozicione Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, zbog neprijavljivanja milionski vrijedne kolekcije satova.

To je Agenciji nedavno naložio Upravni sud, nakon više od dvije godine od kada je tadašnji direktor Sreten Radonjić odbio inicijativ MANS-a, jer, kako je tada obrazložio, “provjerom podataka nijesu utvrđena bilo kakva odstupanja sa podacima koji se vode u zvaničnim evidencijama drugih državnih organa”.

Biznismen Duško Knežević je 2019. dostavio fotografije “Danu” sa satovima Đukanovića, za koje je tvrdio da vrijede 1,5 miliona evra. Naveo je da je riječ o “Patek Philippe Sky Moon Tourbillon” vrijednom 1.350.000 dolara, “Breguet Tourbillon Perpetual Calendar 3795pr/1e/9v6 od 185.808 dolara, kao i “Ulysse Nardin Classic Skeleton Tourbillon 18k white gold mens watch 1700-129/03” od 79.000 dolara.

„Kao član Odbora za antikorupciju veoma ću pažljivo pratiti da li će ASK postupiti po nalogu Upravnog suda i pokrenuti postupak u odnosu na Đukanovića, te tražiti od dotičnog izjašnjenje na koji način je nabavio milionski vrijedne satove“, kazao je za IN4S, poslanik Demokratskog fronta, potpredsjednik Demokratske narodne partije i zamjenik predsjednika Odbora za antikorupciju Dragan Bojović.

„ASK je do sada, koliko sam informisan, relativizovala naloge nadležne pravosudne instance, tj. smišljan je način kako da se izbjegne detaljnije ispitivanje Đukanovićevog “pokretnog i nepokretnog” imovinskog statusa“, rekao je Bojović i dodao:

„Na prošloj sjednici Odbora za antikorupciji insistirao sam da se ispita način postupanja ASK u odnosu na presude Upravnog suda, posebno kada je riječ o predmetima koji se odnose na najviše državne funkcionere bivšeg režima.“

Dragan Bojović, poslanik DNP


„Takođe sam insistirao da se na sledeću sjednicu Odbora za antikorupciju pozove direktorica MANSA g-đa Vanja Ćalović Marković koja je, po presudi nadležnog suda, nelegalno smijenjena iz Savjeta ASK-a i po čijim žalbama i tužbama na rad Agencije je Upravni sud i donio spomenute presude. Zahtijevaću da se ove dvije tačke obavezno nađu na dnevnom redu prve naredne sjednice Odbora za antikorupciju“, istakao je Bojović.

Po njegovim riječima, javnosti je poznato da ASK veoma rigorozno i gotovo osvetnički procesuira i sankcioniše funkcionere nove vlasti, uglavnom za bagatelne stvari: da li je neko prijavio nekoliko metara kvadratih više ili manje porodične kuće, da li je prijavio gotovo bezvrijedne akcije nekog preduzeća stečene kroz masovnu vaučersku privatizaciju, da li je zaboravio da odjavi neki polovan auto koji je odavno završio u starom gvožđu, i sl.

Prema Metodologiji, naglašava on, za kontrolu imovinskih kartona javnih funkcionera koju je razvila Regionalna Antikorupcijska Inicijativa – RAI, nije djelotvorno voditi postupke u odnosu na sitne greške učinjene prilikom prijave imovine javnog funkcionera već se izričito tvrdi da pažnju treba usmjeriti na krupne stvari. “De minimis non curat praetor” (“pretor se na bavi sitnicama”), kaže stari princip rimskog prava.

„Pretpostavimo, međutim, zanemarujući ove pravne preporuke, da je ASK toliko profesionalna i revnosna da uočava i sankcioniše i najmanju sitnicu pri nadziranju imovine javnih funkcionera“, navodi Bojović, koji je i sam „meta“ ove Agencije i podsjeća:

„Kako onda može da ne uoči milionske vrijedne satove predsjednika države, koje je vidjela cjelokupna javnost, ili više njegovih “hacijendi” izgrađenih u Kočanima, ili penthaus u Dubajiu, ili Forbsovu listu najbogatijih na kojoj se Đukanović odavno „pobjednički plasirao“ među prvih dvadeset? Kako to da za ASK nije važna imovina najviših funkcionera bivšeg režima, čije jedno egzotično putovanja ili jedan sat vrijede mnogo puta više nego cjelokupna imovina većine funkcionera nove vlasti?“

Odbor za antikorupciju, kao matični Odbor, kazao je Bojović, mora se temeljno pozabaviti ovim pitanjima.

„Mora se obezbijediti neselektivno i nepristrasno postupanje, kako Agencije za borbu protiv korupcije, tako i drugih organa koji se bave borbom protiv korupcije, te jednaka primjena zakona za sve. Crna Gora je odavno na međunarodnim adresama označena kao zemlja endemske korupcije i stoga je beskompromisna borba protiv korupcije uslov bilo kojeg daljeg razvoja. Demokratski front smatra da se sa započinjanjem te borbe već uveliko kasni, te da se moraju što prije demontirati svi ostaci i mehanizmi bivšeg režima koji su kočnica efikasnom suočavanju sa korupcijom i organizovanim kriminalom“, zaključio je Bojović.