Država postaje zlatna koka partijskog zapošljavanja, građani će ono što ne plate na mostu, platiti na ćupriji

    2 meseca pre 266 pregleda Izvor: portalanalitika.me

Foto: LP –

“Ova Vlada, nakon što je preuzela sistem, očigledno je shvatila realnost da se zarade ne mogu tek tako, ad hoc, povećavati bez ikakve realne osnove i povećanja produktivnosti. Ono što posebno zabrinjava je paradoks do kojeg je takva politika dovela, da je prosječna neto plata u javnom sektoru 70 odsto veća nego u privatnom sektoru koji zapravo održava i finansira taj javni sektor”, poručio je za Portal Analitika potpredsjednik LP Ammar Borančić.

Podsjetimo, Liberalna partija nedavno je predstavila seta ekonomskih mjera koje će pomoći stabilizaciji ekonomije prije svega u pravcu zaustavljanja konstantnih inflatornih talasa u Crnoj Gori, koji iz mjeseca u mjesec smanjuju kupovnu moć građana. 

Mjere su zvanično upućene i Vladi Crne Gore, a u razgovoru za Portal Analitika Borančić upozorava da će ukoliko se nastavi ovakva ekonomska politika dugoročno biti poguba i za državu i za ekonomiju.

“Takvom dinamikom uskoro ni javni sektor neće imati odakle da se finansira, jer država koja je i ranije bila najveći poslodavac sada postaje zlatna koka partijskog zapošljavanja pa svjedočimo da imamo na hiljade novozaposlenih u javnoj upravi dok je pritisak na tržište sve veći uz restrikcije i namete od strane države”, ističe Borančić. 

To je, poručuje sagovornik Analitike, i jedan od razloga zašto Vladi u Budžetu fali gotovo trećina projektovanog novca za ovu godinu, a dugoročno to će, kaže, biti razlog potpune stagnacije crnogorske ekonomije i daljeg razvoja države.

Protiv rasta cijena ne bori se povećanjem novca u opticaju 

Kao posljedica programa Evropa sad 1, Crna Gora već izvjesno vrijeme bilježi kontinuirani rast cijena. Borančić ukazuje da su cijene na svjetskom tržištu u padu, ali ne i u našoj državi. 

“Tačno je da je rast cijena, osim programom ES1, uslovljen dijelom i kretanjima na svjetskom tržištu. Međutim, u zadnje vrijeme bilježimo stalni pad cijena na svjetskom tržištu, ali ne i na crnogorskom. Dakle, problem je dublji. I ova i prethodna Vlada najavljivale su paket mjera u borbi protiv inflacije, ali do danas nijesmo dobili ništa”, napominje Borančić.

On podsjeća da je Liberalna partija predložila set ekonomskih, antiinflatornih mjera Vladi Crne Gore sa konkretnim rješenjima, sa nadom da će, ističe, nešto od navedenog implementirati. 

“Mora nam biti jasno da se protiv rasta cijena ne bori povećanjem novca u opticaju. Na taj način cijene i dalje rastu a kupovna moć permanentno opada. Takođe, ni ograničenja nijesu dobar mehanizam jer se samo dodatno opterećuje privreda koja je zapravo jedini motor crnogorske ekonomije”, izričit je Borančić. 

Dugoročan i održiv način je, kako kaže, povećanje produktivnosti, podrška domaćoj privredi i malim i srednjim preduzećima kroz rasterećenja od nameta i direktne stimulativne mjere kako bi ojačali domaće proizvođače.

Sagovornik Analitike je stava da se veliki udarci na standard građana moguamortizovati i kreiranjem robnih rezervi kroz privatno-javno partnerstvo Vlade i trgovaca. Iako se to, kako podsjeća, najavljuje već godinama još nije ništa urađeno.

“Kako Vlada najavljuje i povećanje poreza te ukida određenje olakšice za recimo turizam, plašim se da će cijene i ubuduće samo rasti. Takve „uspješne“ politike dale su rezultate da je inflacija u posljednje dvije godine bila skoro 25% a da su cijene hrane porasle skoro 50%, ugostiteljskih usluga 30%. Vidjeli smo Monstatov podatak da su samo u decembru 2023. cijene hrane i pića porasle 10,4% u odnosu na decembar 2022”, ukazuje Borančić.