Borovinić Bojović: Epidemiološka situacija složena, ali zdravstveni sistem odgovara sa 100 odsto kapaciteta

    3 godine pre 371 pregleda Izvor: pobjeda.me

Epidemiološka situacija je zahtjevna, složena i zahtijeva poseban i dodatni oprez, ali zdravstveni sistem odgovara sa više od 100 odsto svojih mogućnosti i situacija je pod budnim nadzorom kompletnog zdravstvenog sistema Crne Gore – kazala je ministarka zdravlja Jelena Borovinić Bojović u Žurnalu na Prvoj televiziji.

Svi ljekari i medicinski radnici postupaju prema aktuelnim protokolima, a uspostavljena je i saradnja između ustanova.

Delta soj je, podsjetila je, tu i izuzetno je zarazan, za oko 60 odsto više u odnosu na prethodne sojeve.

– Mi smo se pripremali za ovu situaciju, odnosno kadrovski i tehnički. Prošireni su bolnički kapaciteti, odrađeni su određeni novi pogoni u opštim bolnicama u Pljevljima i Kotoru, kao i u Kliničkom centru Crne Gore – navela je, pored ostalog, Borovinić Bojović.

U bolnicama su na liječenju 172 pacijenta, od čega 3 odsto na respiratorima, a oko 15 odsto na neinvazivnoj ventilaciji, dok oko 60 odsto pacijenata ne zahtijeva bolničko liječenje.

– Osnovni kapacitet je 335 postelja, ali oni mogu biti i značajno veći, odnosno više od 800 postelja opredijeljenih za kovid pacijente, čak do 1.000 – istakla je Borovinić Bojović.

Na pitanje hoće li biti strožih mjera u skladu sa epidemiološkom situacijom, odnosno da li građani treba da strahuju od novih zaključavanja, ministarka je odgovorila da su aktuelne mjere na snazi do 20. avgusta, kada će biti korigovane mjere.

– Poštovanje mjera i vakcinacija sada su jedini pravi modus vivendi. Moramo da se naviknemo da živimo sa koronavirusom. Građani ne treba dodatno da strahuju od novog zaključavanja, već da vode računa o osnovnim epidemiološkim mjerama koje su na snazi i o procesu vakcinacije – naglasila je Borovinić Bojović.

Od odraslog stanovništva vakcinisano je više od 40 odsto barem jednom dozom što je, prema njenim riječima, solidna cifra imajući u vidu da se u javno zdravlje u Crnoj Gori ulagalo veoma malo, kao i u preventivu, te da je vakcina nešto što je dobrovoljno i tako će i ostati.

Na pitanje da li će biti benefita za vakcinisane odgovorila je da u resoru na čijem je čelu sve više razmišljaju o tome.

– Treba naći najbolji mogući balans između prava na zdravlje i prava na slobodu izbora. Razmišljamo o povlasticama za vakcinisane, ali ne i o kažnjavanju nevakcinisanih – rekla je Borovinić Bojović.

Preporuka Ministarstva zdravlja će, nakon što je Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta objavilo smjernice za početak škole, biće da časovi traju 30 minuta, a da sav ostali školski program bude regularan, zato što nošenje maski predodređuje dužinu trajanja časova.

Govoreći o kritikama, pored ostalog to da je Crna Gora druga u Evropi po broju novooboljelih, rekla je da je to svakodnevica, ali da ona nije političar i smatra da ne treba da ih komentariše jer su „često sa lošim prizvukom“.

– Prema podacima Instituta za javno zdravlje od 1. maja do 16. avgusta 2020. godina urađena su 35.603 testa, a procenat pozivitnih oko 10,5 odsto. Tada je Crna Gora bila zaključana. Od 1. maja do 16. avgusta ove godine urađeno je 188.513 testova, testirali smo 5,5 puta više, a procenat pozitivnih je oko pet odsto, odnosno duplo manji. Za razliku od tada, Crna Gora sada živi, radi, funkcioniše i nastavlja borbu sa koronavirusom – istakla je Borovinić Bojović.