Budućnost Voli bez energije u finišu derbija

4 godine pre 587 pregleda Izvor: pobjeda.me

Mijović: Skupa završnica poluvremena 09.02.2020. 20:37 Budućnost Voli bez energije u finišu derbija 09.02.2020. 20:11 Poraz u derbiju: Partizan – Budućnost Voli 87:82 09.02.2020. 17:32 Žestoka plej-of uvertira: Budućnost Voli u gostima Partizanu (18h) 09.02.2020. 13:15Prikaži sve vijesti

Čak 15 trojki pogodila je Budućnost Voli u derbiju u Beogradu, i ipak je poražena od Partizana 87:82 u derbiju za prvo mjesto ABA lige. Rivala nije mogla ispratiti energijom i čvrstinom, u meču u kojem je imala 12 poena prednosti sredinom druge dionice.

U meču u kojem je nastupila bez povrijeđenog beka Skota Bamforta (a rival bez Gordića i Redinga), Budućnost Voliju bila je potrebna razigrana kompletna rotacija. Imala je šuterski raspucane kapitena Šehovića (sedam trojki iz deset šuteva) i Danila Nikolića (pet trojki iz sedam pokušaja). Ali nije imala razigrano glavno pojačanje – Šon Kilpatrik je za 17 minuta na terenu postigao samo tri poena, uz tri skoka i četiri izgubljene lopte. Hasan Martin je od četiri realizovana šuta, tri pogodio tek u završnici.

,,Plavi“ su, sa druge strane, pokazali da mogu biti konkurentni do kraja u mečevima u gostima protiv potencijalno glavnog rivala u plej-ofu. Uz širu rotaciju, uigravanje pojačanja Tilija, šanse će biti još bolje. Partizan je trenutno u odličnoj poziciji da završi ligaški dio sezone na prvom mjestu, ali Budućnost Voli kvalitetom ne kaska, šuterski je definitivno dominantija ekipa.

Problemi sa faulovima

Čak 12 poena prednosti iz 15. minuta Podgoričani su ispustili samo za tri i po minuta. Poslije ishitrenog šuta za tri Ivanovića, nakon ukradene lopte, Partizan je pronašao pravu energiju, računajući na to da je naš prvak rano ispunio bonus. Od prednosti 36:24, Budućnost Voli se na poluvremenu suočila sa deficitom 47:45 na odmoru. Cijelo poluvrijeme stalo je u posljednji faul, četvrti Alekse Ilića, prilikom realizovanog polaganja Rašona Tomasa. Čak 15 faulova imao je naš prvak za dvije dionice, a u drugoj polovini druge četvrtine očigledno je ostao bez fokusa i energije u odbrani. Tek u posljednjem minutu poluvremena šansu je pod košem dobio novajlija Tili. Martinš Mejers je odlično odigrao svojih pet i po minuta u prvom poluvremenu (šest poena i skok), a u završnici druge dionice bio je na klupi.

Šteta, jer je do izlaska iz faul-bonusa i problema sa prekršajima odbrana ,,plavih“ djelovala izuzetno. Na putu do dvocifrene prednosti, ključna je bila reakcija odbrane Budućnost Volija nakon jedne izgubljene lopte. U kontri je otežano polaganje Jankoviću, koji je promašio u 14. minutu. Na drugoj strani je samo tri sekunde kasnije trojku pogodio kapiten Suad Šehović iz ćoška, svoju četvrtu (u tom momentu šut 5-4 za tri poena), za 33:26. Već u narednom napadu Ivanović je pogodio trojku za prvu dvocifrenu prednost 36:26, na pola druge dionice.

U uvodnom dijelu meča, ključni problemi sa kojima se naš šampion suočio bili su dva rana faula Kobsa i dvije nesmotreno izgubljene lopte Kilpatrika, koje je domaćin kaznio kontrama. To je ,,liječeno“ vrlo efikasnom ,,gustom“ odbranom pod košem, koja je dozvoljavala Partizanu šuteve za tri poena. ,,Crno-bijeli“ su trojke šutirali 12-4 u prvoj četvrtini, a Budućnost Voli 7-4. Uglavnom se radilo o dobro izgrađenim otvorenim šutevima u ranoj fazi napada. Hasan Martin je već nakon četiri minuta imao po dvije ukradene lopte i blokade. Prednost 23:19 bila je potpuno zaslužena nakon deset minuta igre i dionice u kojoj su ,,plavi“ imali prednost u skoku 9-6. Do poluvremena, ekipa Petra Mijovića imala je osam izgubljenih lopti, koje su uz nepotrebne faulove bile ključni razlozi za mali deficit.

Odluka u završnici

Mijović je napravio pravilnu odluku, da Kobsa nije poslao na klupu u 23. minutu, kada je napravio treći faul. Energetski je Budućnost Voli kaskala za Beograđanima do sredine treće dionice, a Partizan stizao i do šest poena prednosti. U toj fazi meča, od 26. do 28. minuta, naš šampion pronašao je odgovor trojkama: redom su pogađali Nikolić na kraju napada, Šehović preko ruke, Kobs preko ruke mnogo visočijeg Veličkovića (64:64). Šteta što je ekipa odigrala dekoncentrisano posljednjih minut i po treće dionice, a Partizan preko inspirisanog Pejdža došao do prednosti 68:64 uoči posljednjeg odmora. Bek domaćina imao je već tada 18 poena (pet trojki).

Izbor stratega ,,plavih“ na startu posljednje dionice bio je dobar i kreativan – niža bekovska postava i Kobs, Ivanović i Popović istovremeno na terenu. Takva igra donijela je izjednačenje 72:72, u 35. minutu, nakon trojke Danila Nikolića.

Ipak, ispostavilo se, u završnici trebalo je računati na nešto više od šuta sa distance. Bez Šehovića na terenu u posljednjih pola dionice, nakon četvrtog faula kapitena, Budućnost Voli je značajno lošije branila prodore igrača Partizana u reket. Jaramaz je trojkom minut i po prije kraja nagovijestio ishod – a naš prvak se makar borio u završnici, u duelu za bolji međusobni skor. Do kraja će odlučivati koš-razlika, tako da Beograđani ne mogu priuštiti poraz do kraja ligaškog dijela.