Carinik i špediteri tvrdili da su radili isto što i u ranijim isporukama

    2 godine pre 506 pregleda Izvor: pobjeda.me

Šest svjedoka saslušano je u istrazi koju Više državno tužilastvo vodi protiv Budimira Krstovića (66) i njegove kćerke Marine (27), nakon što je u njihovom magacinu, u zetskom selu Mojanovići nadomak Podgorice, 24. avgusta pronađeno i zaplijenjeno 1.400 kilograma kokaina, saznaje Pobjeda.

Službenik Uprave carine, špediter iz Top Logistic-a, špediter kompanije u vlasništvu Krstovića, kao i radnici koji su radili istovar kontejnera u magacinu u Mojanovićima su prilikom saslušanja u tužilaštvu, prema informacijama Pobjede, ustvrdili da u konkretnoj isporuci nijesu radili ništa više ili drugačije nego pri ranijim isporukama.

Oni su do detalja pojasnili kako su radili carinjenje, isporuku i istovar paleta iz kontejnera u kojima je kasnije otkriven kokain, odnosno, decidno su ustvrdili da su ,,samo radili svoj posao“.

Iskazima svjedoka je opovrgnut stav tužilaštva kojim se okrivljena Marina Krstović tereti da je upravo ona organizovala prevoz, carinu, špeditera i kontrolu robe.

Za sada, Krstovići su jedini osumnjičeni za šverc kokaina visoke čistoće, za koji je utvrđeno da je stigao sa kontejnerima banana iz luke „Bolivar“ u Ekvadoru, brodom „Šarlot“.

Marina Krstović nakon hapšenja nije sporila da je naručila banane od dobavljača „Co ex Friuit S. A.“ iz Ekvadora za kompaniju San Francisko, u vlasništvu njenog oca.

Marina i Budimir Krstović su pred istražiteljima tvrdili da nemaju ništa sa pronađenom drogom i policiji ponudili saradnju i pomoć u rasvjetljavanju ovog slučaja

Odbrana Krstovića je tužilaštvu predala dokument koji je izdao direktor luke „Bolivar“ iz koje je krenula pošiljka sa bananama i u kome se navodi da je kontejner koji je krenuo prema Crnoj Gori prošao sve neophodne provjere i da na njemu nije bilo droge.

Banane su utovarene na „MSC Katya“ koji je iz luke „Bolivar“ krenuo prema Panami. Za sada nije poznato da li su kontejneri sa bananama iz Paname nastavili transport brodom „MSC Katya“ prema Malti ili su pretovarene na neki drugi teretnjak.

Ono što je za sada poznato je da je brod „Charlotte“ iz italijanske luke Đoja Tauro preuzeo kontejnere sa naručenim bananama i prevezao ih do Luke Bar.

Međutim, kada je brod MSC sa kontejnerima banana uplovio u Bar, crnogorski policajci i carinici su od jedne strane službe već imali operativnu informaciju da je u paketima banana skivena droga.

Iako je skener potvrdio podatak strane službe, carinici su po nalogu pretpostavljenih ,,zažmurili“ i propustili kontejnere koji su potom, 26. avgusta, prevezeni do magacina u vlasništvu Budimira Krstovića, u zetskom selu Mojanovići, gdje je policija zaplijenila drogu.

Prije dvadeset dana, okrivljeni Budimir Krstović je u pismu najistaknutijim državnim zvaničnicima ustvrdio da se u slučaju pronalaska kokaina sva krivica želi pripisati isključivo njemu i njegovoj ćerci.

On je naveo da su određene strukture iz crnogorske policije imale informaciju da se u njegovom kontejneru sa bananama nalazi kokain, a ta informacija je došla i do osoba kojima je tovar bio namjenjen, zbog čega su od svega odustale.

Da je akcija u ovom slučaju mogla biti bolje odrađena, ukazao je i glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić kada je u septembru na pres konferenciji saopštio da je o zapljeni 1.400 kilograma kokaina saznao iz medija, te da je bilo obaviješteno SDT, da bi zasigurno bili otkriveni i finansijeri ovog šverca kokaina.

Tri dana poslije zapljene kokaina, predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Vlade i Uprave prihoda i carina organizovali su pres na kojem su u konkretnom slučaju istakli saradnju aktuelne vlasti sa američkim službama, navodeći da SDT nije smišljeno isključeno iz akcije zapljene droge, jer je u tom trenutku ,,egzistirala kvalifikacija nedozvoljenog držanja i proizvodnje opojnih droga, a što je nadležnost Višeg tužilaštva“.

Tako je izostao odgovor zašto je izbjegnuto da se uz kvalifikaciju nedozvoljenog držanja droge stavi na teret i stvaranje kriminalne organizacije, čime bi se aktiviralo učešće Specijalnog državnog tužilaštva, čije ostavke predstavnici Vlade i dijela parlamentarne većine već mjesecima traže.

Krstovići su u pritvoru koji će po posljednjoj odluci suda trajati do kraja novembra.