CDT: Uvesti sistem otvorenih lista

    9 meseci pre 279 pregleda Izvor: RTNK

Centar za demokratsku tranziciju (CDT) se, u okviru 35 pripremljenih preporuka za izbornu reformu, zalaže za uvođenje otvorenih izbornih lista.

Kako ističu iz CDT, iako se u javnom diskursu u Crnoj Gori otvorene liste često pominju, najčešće nije jasno šta oni koji kritikuju ili zagovaraju podrazumijevaju pod tim konceptom.

– Naime, sintagma otvorena lista opisuje širok spektar opcija u okviru proporcionalnih izbornih sistema u kojima se biračima daje određeni uticaj na izbor stranačkih kandidata/kinja i mogućnost da biraju pojedince/ke, a ne partije. Različiti modeli daju biračima različitu količinu uticaja, od jednog preferencijalnog glasa za jednog kandidata/kinju na jednoj listi do više glasova koji se mogu dati različitim kandidatima/kinjama na različitim listama – poručuju iz CDT.

Napominju da otvorene liste mogu da osnaže princip neposrednosti izbora, ojačaju reprezentaciju građana/ki, povećaju odgovornost izabranih, utiču na unutrašnju demokratizaciju partija i jačanje komunikacije sa glasačkom bazom. Postoje i izazovi za implementaciju mjera afirmativne akcije za podzastupljene grupe, ali i rizici skopčani sa prisutnim klijentelizmom, zbog kojih treba voditi računa o zaštitnim i korektivnim mehanizmima.

– CDT je u prethodnom periodu, kao doprinos dijalogu o otvorenim listama, a imajući u vidu slične pravne i institucionalne tradicije i stepen razvoja demokratije, pripremio analizu modela otvorenih lista koji se koriste u regionu. Cijeneći da društvo naviklo na zatvorene partijske liste reforme mora uvoditi postepeno, u analizi upućujemo na izbor ovih „manje otvorenih“ modela. Pred Skupštinom Crne Gore je zadatak da u predstojećoj izbornoj reformi, uz inkluzivan pristup i razmjenu mišljenja sa stručnom javnosti, pripremi konkretan model otvorenih lista koji bi mogao biti korišćen u Crnoj Gori. Većina političkih partija se u prethodnom periodu javno izjasnila za uvođenje otvorenih lista. Međutim, niko nije napravio ni korak u predlaganju modela, pa sve više liči na zvučno obećanje koje se može odlagati u nedogled – ističu iz CDT.

Iz CDT navode da, pored toga što vjeruju da je ovo izuzeto važno pitanje za demokratski razvoj našeg društva, treba imati na umu da nas u bližoj ili daljoj budućnosti čekaju izbori za Evropski parlament za koje bi bilo važno imati pripremljen neki od modaliteta preferencijalnog glasanja.