CEDIS: Štetu nije izazvao naš menadžment već Ministarstvo

    1 godina pre 266 pregleda Izvor: cdm.me

Nakon što je objavljeno da je ministar kapitalnih investicija MKI Ervin Ibrahimović upozorio izvršnog direktora CEDIS-a Vladimira Čađenovića da je zbog odustajanja od Zahtjeva za utvrđivanje regulatorno dozvoljenog prihoda ugrozio poslovanje ove kompanije, reagovali su iz CEDS-a i tvrde da je odnos MKI prema njima više nego skandalozan. Tvrde da štetu nije izazvao menadžment CEDIS-a već MKI.

Ibrahimović upozorio Čađenovića na milionske gubitke CEDIS-a, šteta bi mogla premašiti i 20 miliona – CdM

U dopisu u koji je CdM imao uvid, navodi se da je CEDIS-u za prvih 15 dana januara ove godine nanijeta šteta od 1,2 miliona eura, a da bi ona na nivou ove godine mogla premašiti 21 milion eura.

U CEDI-u smatraju da je za javnost vrlo interesantno da predstavnici bivše vlasti vrlo sinhronizovano i vjerovatno po unaprijed utvrđenom planu, potpomognuti jednim medijem koji već duže potpuno neosnovano vodi prljavu kampanju protiv CEDIS-a, pokušavaju da obmanu javnost o navodnoj šteti koju je izvršni direktor i sadašnji menadžment CEDIS-a napravio kompaniji.

“Dakle, DPS započinje napad na CEDIS jučerašnjim reagovanjem jednog od njihovih funkcionera koje obiluje klasičnim neistinama, a danas se nastavlja objavljivanjem dopisa Ministarstva kapitalnih investicija. Da podsjetimo javnost, zahtjev za regulatorno dozvoljeni prihod povučen je Odlukom Odbora direktora CEDIS-a a na osnovnu Pisma namjere Odbora direktora EPCG u kojem je naznačeno da će vlasnik CEDIS-a 100 odsto finansijski konsolidovati Operatora distributivnog sistema, a to znači da će naći način da CEDIS-u nadoknadi razliku između cijene elektrilčne energije za pokrivanje gubitaka koju je odobrila RAE i cijene po kojoj je ta energija nabavljena na berzi i plaćena EPCG, što u 2021. godini iznosi oko 12 miliona eura. Po tom osnovu smo samo u 2022. godini platili 24 miliona eura”, kaže se u reagovanju CEDIS-a.

Što se tiče, kako tvrde, neosnovane i zlonamjerne tvrdnje da su povlačenjem regulatorno dozvoljenog prihoda nanijeli štetu CEDIS-u, kako i navodi Ministrstvo kapitalnih investicija u svom Odgovoru na njihov Zahtjev za primjenu odredbi Zakona o dopunama Zakona o energetici, koji je stupio na snagu 31. 12. 2022. godine, tu eventualnu štetu nije izazvao menadžment CEDIS-a već upravo Ministarstvo kapitalnih investicija, jer odbija da predloži Vladi Crne Gore odluku o ograničenju cijene električne energije za pokrivanje gubitaka koja bi se odnosila na CEDIS, jer je kompanija po tom osnovu pretrpjela gubitak u 2021. godini.

“Po istom osnovu bilježi se gubitak i u 2022. godini, tako da bi upravo takva odluka to mogla da spriječi, s obzirom da Zakon propisuje važenje takve odluke od 1. 1. 2022. godine. Skandalozno je obrazloženje odbijanja primjene navedenog zakona od strane Ministarstva kapitalnih investicija u kojem se navodi da je razlog to što je Vlada na predloženi zakon dala negativno mišljenje. To bi značilo da svaki zakon na koji Vlada da negativno mišljenje, a Skupština ga usvoji, to negativno mišljenje bude opravdanje za izbjegavanje njegove primjene”, navodi se u reagovanju.

Ističu da su u 2022. godini više puta upućivali pisana upozorenja MKI da nabavka energije za pokrivanje gubitaka, zbog poremećaja na tržištu ima štetan uticaj na poslovanje CEDIS-a i apelovali da nađu rješenje i način da u tim okolnostima pomognu operatoru distributivnog sistema, kao što je slučaj u svim ostalim državama regiona i Evrope.

Na to, ocjenjuju, uostalom, upućuje i preporuka Evropske energetske zajednice, gdje je jasno saopšteno da su države dužne da pomognu operatorima distributivnog sistema (u Crnoj Gori je to CEDIS), jer su oni najizloženiji i trpe najveću štetu zbog globalne energetske krize.

“Da je odnos MKI prema CEDIS-u više nego skandalozan pokazalo se i na posljednjoj sjednici Vlade na kojoj je usvojen akcioni plan za raspodjelu sredstava pomoći EU ublažavanje posljedica visokih cijena energenata, gdje ni jedan cent te pomoći nije opredijeljen CEDIS-u kao energetskoj kompaniji koja je u najvećoj mjeri posljednje dvije godine pogođena posljedicama energetske krize. Zato javno apelujemo na kancelariju EU u Crnoj Gori da preispita način raspodjele sredstava koje EU opredjeljuje za pomoć energetskom sektoru, jer ovakav način raspodjele obiluje populizmom i ne vidi se namjera da se ta sredstva namijene onima za koje ih je EU i opredijelila. Dakle, apelujemo i na Vladu Crne Gore, bez obzira na opstrukciju MKI, da hitno primijeni Zakon o dopunama Zakona o energetici i ispoštuje preporuke Evropske energetske zajednice, te svojom odlukom spriječi teške posljedice energetske krize po opratora distributivnog sistema – CEDIS, a time i povećanje cijene električne energije gradjanima, za koje uporno i vatreno navija upravo Ministarstvo kapitalnih investicija”, zaključuju u CEDIS-u.