Čeka se odluka suda nakon žalbi na presudu

    2 godine pre 568 pregleda Izvor: Nova S/Krik

Pred Apelacionim sudom u Beogradu danas je okončano suđenje optuženom  Darku Šariću i njegovim saradnicima pošto su svi iznijeli žalbe na presudu kojom su u julu 2020. osuđeni za pranje više od 20 miliona eura, prenosi  Nova S. Odluku o ovoj presudi sudije Apelacionog suda saopštiće naknadno – mogu da je potvrde, ukinu ili promjene i optužene oslobode krivice.

foto: Nemanja Nikolić

Saradnici optuženog Darka Šarića danas su pred Apelacionim sudom u Beogradu govorili o detaljima iz žalbi na presudu kojom su osuđeni zbog pranja novca zarađenog krijumčarenjem kokaina, piše KRIK.

Za razliku od njih, Šarić nije iskoristio tu mogućnost i nije se obratio sudskom vijeću, već je samo kratko naveo da je saglasan sa onim što su prethodnih dana na sudu rekli njegovi advokati.

Oni su, kao i advokati drugih osuđenih u ovom slučaju, tražili da njihovi branjenici budu oslobođeni ili da im se ponovo sudi, ali pred drugim sudskim većem. Advokati tvrde da je finansijskim veštačenjem dokazano da je novac legalan i da su optuženi radili po zakonu.

Sudije koje odlučuju

O žalbama na presudu odlučivaće predsjednik sudskog vijeća Milimir Lukić, Bojana Paunović, kao i članovi vijeća Sretko Janković, Marko Jocić i Vesna Petrović. Šarić i njegovi advokati su na početku suđenja tražili da svi osim Jocića budu zamenjeni zbog sumnje da su pristrasni, ali je taj zahtjev odbijen.

Tužilaštvo za organizovani kriminal, sa druge strane, u žalbi je tražilo da sudije svima povećaju kazne, kao i da budu osuđeni oni koji su prvostepenom presudom oslobođeni ili je optužba u odnosu na njih odbijena.

Sjednica pred sudskim vijećem Apelacionog suda trajala je osam dana – od prošlog ponedeljka do danas. Sada će sudije tajno glasati o tome da li će presudu da potvrde, preinače, ukinu i nalože ponavljanje suđenja.

Šarić je osuđen u julu 2020. godine na devet godina zatvora, a njegovi saradnici na kazne od dvije do sedam godina zatvora. Sud je utvrdio da ima dovoljno dokaza da je grupa novac stečen međunarodnim švercom kokaina ubacivala u legalne novčane tokove u Srbiji i to tako što je kupovala hotele, poljoprivredna preduzeća i zemlju po Vojvodini i na jugu države.