Čelanović: Pratimo objave na društvenim mrežama, predložili smo pritvor za širenje lažnih vijesti

    4 godine pre 934 pregleda Izvor: antenam.net
Iz Tužilaštva pojasnili i kakve su kazne za kršenje mjera!

Kršenjem naredbi Ministarstva zdravlja prethodnih dana činjena su i brojna krivična djela. Nepostupanje po preporukama nadležnih državnih organa u nadležnosti su osnovnih državnih tužilaštava kojih u Crnoj Gori ima trinaest. Jedno od njih je i Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru koje je nadležno za opštine Budva, Tivat i Kotor. To znači da svi oni koji prekrše naredbe nadležnih državnih organa na teritoriji ove tri opštine odgovaraju pred Osnovnim državnim tužilastvom u Kotoru. Tužilteljka portparolka ovog tužilaštva Tijana Čelanović objašnjava o kojim se krivičnim djelima konkretno radi.

Građani koji se ne pridržavaju preporuke da ostanu doma i ne postupaju po propisima, odlukama, naredbama ili nalozima kojima se određuju mjere za suzbijanje ili sprečavanje opasne zarazne bolesti – na taj način čine krivično djelo. Ukoliko ga učine na teritorijama budvanske, kotorske ili tivatske opštine odgovaraju pred Osnovnim državnim tužilaštvom u Kotoru. U prethodnih petnaest dana u ovom tužilaštvu saslušano je više desetina osoba. Za njih 19 predloženo je određivanje pritvora, saopšteno je iz tužilaštva.

“Ovakve odluke su donijete zbog postojanja osnovane sumnje da su ova lica izvršila krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti ili krivično djelo izazivanje panike i nereda. Radi se o licima koja su suprotno naredbi Ministarstva zdravlja otvorila ugostiteljski objekat ili frizerski salon. Kada je krivično djelo izazivanje panike i nereda u pitanju predlagali smo pritvor u slučaju širenja lažnih vijesti o broju zaraženih i umrlih u Crnoj Gori od posljedica koronavirusa. Pratićemo pažljivo svaku objavu na društvenim mrežama i reagovati ukoliko u tim objavama ostvare elementi krivičnog djela“, objašnjava Tijana Čelanović, tužiteljka portparolka Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru.

U kotorskom osnovnom tužilastvu za sada imaju jednu osobu koja je kršila samoizolaciju i nadaju se da se taj broj neće povećavati jer je i u ovim slučajevima procedura jasna i efikasna. Oni koji prekrše samoizolaciju po nalogu zdravstveno-sanitarne inspekcije smještaju se u karantin, nakon čega ih čeka postupak pred tužilaštvom i zakonski propisi koji se dosljedno sprovode u odnosu na svaku osobu.

“Mi bez izuzetka određujemo zadržavanje i predlažemo pritvor. Činićemo to i ubuduće ukoliko građani ne budu poštovali propisane mjere. Alternativa je da ostanete kod kuce i da poštujete donijete mjere. Na vama je odgovornost i izbor, a svako kršenje mjera će se sankcionisati. Zbog toga ponavljamo raniji apel građanima Budve, Kotora, Tivta da ostanu kod kuće i da poštuju mjere koje je donijelo Nacionalno koordinaciono tijelo”, ističe Čelanovic.

Za kršenje  mjera za suzbijanje ili sprečavanje opasne zarazne bolesti zakonom je propisana novčana kazna ili zatvor do jedne godine. Zatvorom do osam godina može biti kažnjena osoba koja kršenjem propisa teško naruši nečije zdravlje. U slučaju da neko prekrši propis i time izazove smrt jedne ili više osoba biće kažnjen zatvorom od dvije do dvanaest godina, navedeno je u saopštenju tužilaštva.