CEMI će nadgledati svako biračko mjesto

    4 godine pre 666 pregleda Izvor: pobjeda.me

Centar za monitoring akreditovao je 1.355 posmatrača za predstojeće izbore i nadgledaće svako biračko mjesto. Prve rezultate očekuju između 21,30 i 22 sata, ukoliko, kako napominju, izborni dan bude proticao uobičajeno. Iz CEMI-a pozivaju građane da prijavljuju eventualne nepravilnosti.

Osim praćenja predizborne kampanje, u Centru za monitoring pripremali su se i za izborni dan. I sve je, kažu, spremno.

“CEMI je akreditovao 1355 posmatrača i imaće posmatrača na svakom od 1217 biračkih mjesta”, kazao je Ivan Vukčević, programski direktor CeMI-a.

A prve preliminarne rezultate očekuju kao i u prethodnim izbornim ciklusima.

“Između 21,30 i 22 sata, opet u zavisnosti od toga kako nam budu pristizali rezultati i kako bude proticao izborni dan. Ovo je vrijeme koje je očekivano u slučaju da sve bude proticalo u redu”, dodaje Vukčević.

Eventualne nepravilnosti građani mogu prijaviti CEMI-u na dva načina.

“Putem broja 020 653 736 i na ovaj broj će se uvijek javljati neko iz Pravnog tima CEMI-a, a takođe i putem aplikacije koja je jednostavniji način, a aplikacija se skida sa sajta www.ferizbori.me.”

O izlaznosti je u ovom trenutku nezahvalno govoriti, napominje Vukcević zbog aktuelne situacije sa virusom korona.

“Sa jedne strane, možemo vidjeti primjere u Srbiji i Hrvatskoj gdje je bila smanjena izlaznost, ali sa druge strane možemo vidjeti da se vodi jedna intenzivna kampanja i da je aktivan rad političkih stranaka na društvenim mrežama, takođe i preko medija. Vidimo i kakva je bila izjava iz UP, što može biti još jedan faktor koji utiče na izlaznost”, kaže Vukčević za TVCG.

Napominjući da je zbog aktuelne situacije pred izbornom administracijom i ASK-om zahtjevniji zadatak nego tokom prethodnih izbornih procesa, u CEMI-u ocjenjuju da dosadašnje ponašanje ovih organa ipak ne uliva povjerenje. Podsjeća prvenstveno na tehničke preporuke DIK-a koje su pale na Ustavnom sudu. I ne samo to.

“Imamo ASK koja nije reagovala dovoljno naglašeno u odnosu na teme koje su najviše budile pažnju javnosti, kaošto su bili neki navodi od potpredsjednika Skupštine, takođe i slučaj sa Vojskom CG. I sveukupno moramo reći da izborna administracija i ASK nijesu bile dovoljno transparentne u svom procesu.Znamo i da DIK još nije obezbijedila prisustvo medijima na sjednicama što je osnovno u nekim državama regiona i u većini evropskih država”, dodaje Vukčević.

A sve to, zaključuju iz CEMI-a, nijesu dobre poruke o transparentnosti izborne administracije. Te još jednom pozivaju građane da glasaju slobodno, a sve nepravilnosti prijave na 020 653 736 ili putem aplikacije koju će preuzeti sa sajtawww.ferizbori.me.