Centralna banka CG: Ovo su najčešće FALSIFIKOVANE NOVČANICE, obratite pažnju i na KOVANI NOVAC

    4 meseca pre 289 pregleda Izvor: kolektiv.me

Kako su naveli, procentualno izraženo, ova tri apoena zajedno čine 85% ukupnog broja obrađenih falsifikovanih novčanica eura.

U godini za nama, obradili su ukupno 549 komada falsifikovanih novčanica.

„U postupku tehničke analize novca, Nacionalni centri CBCG u 2023. godini, obradili su ukupno 549 komada falsifikovanih novčanica. Valutnu strukturu falsifikovanog novca čini: Euro: 524 komada, ukupne vrijednosti 52.205,00 eura; Američki dolar: 21 komad, ukupne vrijednosti 2,050,00 USD; Njemačka marka: 2 komada, ukupne vrijednosti 1,100 DEM. Britanska funta: 2 komada, ukupne vrijednosti 20 GBP“, kazali su iz CBCG.

U prethodnm periodu je, ističu, primjetan porast falsifikata kovanica eura, kao i ubacivanje apoena kovanog novca drugih valuta u kanale platnog prometa.

Stoga, iz CBCG savjetuju građane da osim na papirni, obrate pažnju i na kovani novac.

Posebno na onaj u apoenima od 2, 1 i 0,50 €.

„Primjenom regulative i standarda koji su harmonizovani sa EU, Centralna banka Crne Gore je u prethodnom periodu dala značajan doprinos u otkrivanju i prepoznavanju novih tipova falsifikata kovanica eura, što je i prepoznato i navedeno u izvještajima Evropske komisije.  Naglašavamo da je Centralna banka Crne Gore jedan od lidera na polju otkrivanja i zaštite od falsifikata kovanica eura na evropskom nivou. S obzirom da je u prethodnom periodu primjetan  porast falsifikata kovanica eura, kao i ubacivanja  apoena kovanog novca drugih valuta u kanale platnog prometa, savjetujemo građanima da obrate pažnju i na kovani novac, posebno apoene od 2, 1 i 0,50 €“, objasnili su iz CBCG.

AKO PREPOZNATI DA JE NOVAC FALSIFIKOVAN?

Svako od nas može doći u dodir sa falsifikovanim novcem, i u tom slučaju, važno je znati kako da prepoznate isti.

Iz CBCG objašnjavaju da falsifikati odstupaju u odnosu na originalne novčanice po: kvalitetu papira, štampe, vodenog žiga, zaštitne niti.

Zatim, presijavajućih karakteristika kao što su: presijavajuća traka, hologram, hologramska traka, OVI odnosno mastilo mijenjajuće boje (kod prve serije), smaragdnog broja na novijm novčanicama II Evropa serije, providnom prozoru koji se nalazi kod novih apoena II Evropa serije (apoena od 20, 50, 100 i 200 eura).

Takođe, falsifikati kovanog novca eura mogu se, naglašavaju iz CBCG, prepoznati  po njihovim spoljnim, odnosno vidljivim znacima, kao što su nepreciznosti u izradi reljefa, boje, odstupanje u dimenzijama (prečnika, visine ivice oboda), drugačijem sastavu legure, odnosno zvuku (kada se kovanica izloži padu na čvrstu podlogu) itd.

„Kontrola novčanica vrši se: dodirom, pri čemu se provjerava kvalitet papira i reljefna štampa; pogledom, kada se novčanica pogleda ka svijetlu uočava se zaštitna nit,  vodeni žig  koji mora biti dobro vidljiv, poklapajući detalj – providni registar; pomjeranjem, naginjanjem vrši se provjera hologramskih traka, holograma, OVI-a, smaragdnog broja; upoređivanjem sa originalnom novčanicom vrlo lako se primijeti razlika u kvalitetu papira i drugih zaštitnih elemenata na novčanici. Posebno treba biti oprezan u slabo osvijetljenim prostorijama. Detalji o prepoznavanju falsifikovanog novca nalaze se i na internet stranici Centralne banke Crne Gore na linku Novac- Zaštita euro novčanica i kovanog novca od falsifikovanja – Zaštitni elementi novca (https://www.cbcg.me/me/novac/zastita-euro-novcanica-i-kovanog-novca-od-falsifikovanja/zastitni-elementi-novca). Ukoliko građani posumnjaju da su primili falsifikovani novac, podsjećamo da je njihova zakonska obaveza da svaki sumnjivi novac prijave MUP-u odnosno Upravi policije“.

CBCG vrši i zamjenu oštećenih novčanica eura, koje su, kako navode, nepodobne za dalju upotrebu.

Kako je propisano Odlukom, osnovni preduslovi za zamjenu oštećene euro novčanice je prezentovanje više od 50% novčanice u jednom komadu ili da je prezentirana kompletna novčanica iscijepana na više komada, da je novčanica autentična, kao i da je porijeklo novčanice nesporno.

Tokom prošle godine, CBCG je zamijenila blizu 8.000 komada oštećenih novčanica eura.

„Tokom 2023. godine izvršena je zamjena 7.978 komada oštećenih autentičnih novčanica eura, ukupne  vrijednosti 464,365,00 eura. Zamjena oštećenog novca definisana je Odlukom o provjeri podobnosti i autentičnosti i vraćanju u opticaj euro novčanica i kovanog novca“, zaključili su iz CBCG.