„CETI“ OD JANUARA DO NOVEMBRA 2019.GODINE NIJE VRŠIO MJERENJA EMISIJA IZ TE PLJEVLJA

    4 godine pre 867 pregleda Izvor: PV Informer

Ekološka organizacija „Eco-team“ iz Podgorice je 30. oktobra 2019. godine zbog povremenih veoma visokih satnih prekoračenja SO2 u vazduhu u oktobru u Pljevljima, podnijela zahtjev Centru za Ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore, za pristup informaciji o mjerenjima emisija iz TE Pljevlja.

Iz „CETI“ je podnosiocu zahtjeva stigao odgovor: „Postupajući po navedenom zahtjevu obavještavamo podnosioca zahtjeva da DOO „Centar za ekotoksikološka ispitivanja“ Podgorica, u periodu od januara do novembra 2019. godine nije vršio mjerenja emisija iz Termoelektrane Pljevlja“.

Prije obraćanja Centru za ekotoksikološka ispitivanja iz ove Ekološke organizacije su se obratili direktoru TE Pljevlja za dostavljanjem podataka vršenog monitoringa u okviru Termoelektrane u oktobru mjesecu i dobili odgovor da takvi podaci postoje na sajtu „CETI“ ali ekolozi takve podatke nisu mogli naći na sajtu.

Redakcija portala „PV Informer“ u toku današnjeg dana uspjela je ostvariti kontakt sa glavnim Ekološkim inspektorom iz Uprave za inspekcijske poslove Crne Gore, da bi dobila informaciju da li su 2019. godine, po nalogu inspekcije, angažovanjem „CETI“ vršena emisijska mjerenja štetnih i opasnih materija u vazduhu na lokacijama potencijalnih zagađivača u Pljevljima. Od glavnog Ekološkog inspektora smo dobili informaciju, parafraziramo, da su u vrijeme povremenih povećanih satnih koncentracija SO2 sa Mjerne stanice u Pljevljima u periodu od 12 do 16 časova u oktobru, zatražili podatke od nadležnih službi TE Pljevlja i uvidom u te podatke utvrdili da koncentracije SO2 bez obzira na visinu izmjerenih koncentracija nisu varirale u vremenu kad su sa Mjerne stanice imale znatno veće satne koncentracije, što ukazuje i na neke druge uzroke. Da ne bi bilo pogrešne interpretacije datih nezvaničnih informacija iz Ekološkog inspektorata od nadležnih u Ekološkoj inspekciji je moguće dobiti zvaničan odgovor, koji će redakcija portala po dobijanju zvaničnih podataka dati na uvid javnosti.

Na osnovu Zakona o zaštiti vazduha,Ekološka inspekcija ima mogućnost u okviru pojačanog inspekcijskog nadzora,a preko mjerodavnog preduzeća vršene emisijskih i imisijskih mjerenja štetnih i opasnih materija u vazduhu na lokacijama potencijalnih zagađivača koji svojim radom negativno utiču na stanje kvaliteta vazduha u opštini Pljevlja.Posebno zbog toga što izvještaji Ekološke inspekcije iz ranijih godina ukazuju da kod AD „EPCG“ -TE Pljevlja, na osnovu Izvještaja o emisijskim mjerenjima koja su urađena od strane D.O.O. „CETI“ , praškaste materije su bile iznad propisanih graničnih vrijednosti emisije za ovu vrstu postrojenja, ali ispod dozvoljenog prekoračenja do 2025. godine. Koncentracije SOx i NOx su iznad dozvoljenih granica, a problem se ne može riješiti bez uvođenja postupka desumporizacije i deazotizacije što predstavlja značajnu investiciju koja će se realizovati u okviru opt-out opcije.

Direktor Ekološkog društva „Ozon“ iz Nikšića Aleksandar Perović smatra da je i opština Pljevlja zbog evidentnih visokih satnih prekoračenja SO2 izmjerenih u oktobru sa Mjerne stanice u Pljevljima mogla od „CETI“ zatražiti vršene emisijska mjerenja štetnih i opasnih materija u vazduhu na lokacijama potencijalnih zagađivača u Pljevljima.

Ipak ostaje činjenica da „CETI“ ni po čijem zahtjevu u 2019. godini nije vršio mjerenja emisija iz Termoelektrane Pljevlja.