Cijene nekretnina ne padaju uprkos manjem prometu, ako se kupovna moć, prvenstveno stranaca poboljša, očekivan je i rast

    2 meseca pre 322 pregleda Izvor: antenam.net

Cijena prosječnog kvadrata stana u novogradnji na nivou Crne Gore bila je petinu viša na kraju protekle godine nego 2022, pa je metar kvadratni danas skuplji 391 euro nego što je bio. Za godinu je cijena kvadrata povećana sa 1.380 eura na 1.790 eura.

To su pokazali uporedni podaci Uprave za statistiku Monstat, za period od oktobra do decembra (četvrti kvartal) za ove dvije godine.

Predsjednik Grupacije za trgovinu nekretninama Veselin Dragaš pojašnjava za Antenu M da se prosječna cijena stana u novogradnji računa na osnovu cijena prodatih stanova u novogradnji, odnosno, odnosi na stanove za koje je zaključen kupoprodajni ugovor. U iznos prosjecne cijene stanova u novogradnji ulaze i stanovi solidarne stambene gradnje tako da prosječna cijena stanova u novogradnji nije mjerilo cijene nekretnina kao odraz ponude i potražnje.

„Na tržištu nekretnina se prometuje i stanovima koji nisu novoizgrađeni, kućama, zemljištima i poslovnim prostorima. U suštini, cijene nekretnina zavise prvenstveno od ponude i potražnje. Ako je potražnja veća, cijene nekretnina rastu. Ako je potražnja manja, onda cijene nekretnina padaju. Na cijene nekretnina mogu da utiču takođe standard građana, odnosno kupovna moć, zatim demografske promjene, što je slučaj trenutno kod nas u Crnoj Gori jer imamo veliki priliv stranaca. Takođe, kamatne stope na kredite mogu uticati na cijene nekretnina što znači da ako su kamatne stope niske, kupci kupuju iz kreditnih sredstava, a ako su sa druge strane visoke, kupci kupuju manje iz kreditnih sredstava. Takođe, država može uticati na cijene nekretnina zbog vladine politike, zakona, poreza i subvencija. I dodao bi još da je u svijetu prihvaćeno pravilo da cijena nekretnine zavisi od tri faktora, a to su pod broj jedan lokacija, pod broj dva lokacija i pod broj tri lokacija“, objasnio je Dragaš.

Upitan šta treba da se desi da bi pale cijene nekretnina, Dragaš kaže da je potrebno da potražnja bude manja od ponude.

„Cijene nekretnina nisu osjetljive na kratkoročna dešavanje na tržištu. Kada dođe do smanjenja prometa nekretnina, potreban je duži vremenski period da bi došlo do pada cijene nekretnina“, naveo je on.

Na traženim lokacijama slaba ponuda nekretnina

Dragaš naglašava da su na crnogorskom primorju, prema statistici, 70 odsto stranaca kupci nekretnina u Crnoj Gori.

„Na tržištu nekretnina na primorju izuzetno je slaba ponuda nekretnina, pogotovo na traženim lokacijama, bliže moru i to je veliki problem, tako da ljudi koji imaju novac, a traže određenu lokaciju, odustaju od kupovine. Zašto? Na traženim lokacijama gotovo da nema slobodnih parcela za gradnju, a prodavci se ne odličuju za prodaju jer ne mogu da pronađu adekvatnu nekretninu koju bi kupili kada prodaju svoju. Na nivou Crne Gore imamo po nekim procjenama oko 100.000 neformalnih objekata, znači objekata koji su izgrađeni bez građevinske dozvole. Predato je preko 56.000 zahtjeva za legalizaciju, od toga je obrađeno svega 5% za pet godina od kad je legalizacija na snazi. Očekuje se usvajanje zakona o legalizaciji koji bi trebalo da olakša tu proceduru“, naveo je Dragaš dodajući da kada se legalizacija završi, biće veći broj nekretnina na tržištu.

Ako se kupovna moć, prvenstveno stranaca, popravi, možemo očekivati rast cijena nekretnina

Dragaš navodi podatak da je potražnja nekretnina u 2023. godinu bila manja u odnosu na 2022. godinu, ali, kako dodaje, to nije dovelo do smanjenja cijena nekretnina, jer, kako dalje objašnjava, kratkoročna dešavanja na tržištu nekretnina ne utiču na trenutnu cijenu nekretnina, te da je potrebno da prođe duži vremenski period da bi došlo do oscilacije u cijenama.

„Pad prometa sigurno neće značajno uticati na cijene nekretnina u 2024. godini, a sa druge strane, ako se kupovna moć prvenstveno stranaca popravi, možemo očekivati rast prometa, a sami tim i cijena nekretnina ako se kupovna moć prvenstveno stranaca popravi, možemo očekivati rast prometa, a sami tim i cijena nekretnina“, naveo je on.

Građani da ne čekaju smanjenje cijena na tržištu nekretnina, do pada neće doći u naredne dvije godine

Dragaš kaže da, ako uzmemo u obzir trenutno stanje na evropskom i regionalnom tržištu nekretnina, koje bilježi pad prometa, možemo očekivati da će u Crnoj Gori promet biti manji u odnosu na 2023.

„ Što se tiče naših građana koji planiraju da kupe nekretninu iz kredita, svakako bih savjetovao da možda malo sačekaju sa kupovinom, jer ima najava od CEB i naših banaka da će doći do smanjenja kamatnih stopa na kredite. Ostalim građanima koji kupuju gotovinom, znači ne kupuju iz kredita, bih svakako savjetovao da ne čekaju smanjenje cijena na tržištu nekretnina, jer je tržište nepredvidivo i teško je prognozirati da li će i kada doći do pada cijena. Svakako možemo reći da u ovoj i narednoj godini neće doći do značajnijeg pada cijena nekretnina, savjetovao bi ih da kupuju nekretnine u individualnim slučajevima, znači da prate nekretnine koje se prodaju na tržištu, i u skladu sa tim, kada se pojavi neka konkretna nekretnina koja im odgovara po nekoj nižoj cijeni, da reaguju i da je kupe“, zaključio je Dragaš.