CIJENE PELETA OTIŠLE U NEBO: Grijanje po mjeri ekstraprofitera

    1 godina pre 621 pregleda Izvor: monitor.co.me

Upućeni tvrde da proizvodna cijena peleta u Crnoj Gori, sa svim troškovima, ne može biti veća od osamdeset eura. Od te, do cijene od 320 eura – sve je „čista zarada”. Neke od fabrika peleta dnevno proizvedu i do 90 tona.

Foto : Ilustracija –

Peleta u većini gradova na sjeveru Crne Gore nema po cijeni koju je odredila Vlada (269 eura za tonu). Proizvođači, kojih je svake godine sve više, izvoze ga i po duplo većim cijenama. Da im zabrani, nema ko.

Odlukom aktuelne, tehničke Vlade, cijena tone peleta kod proizvođača ne može biti veća od 269 eura, ali se pelet u trgovinama na malo prodaje ispod ruke za 320 eura.

Do velikog skoka cijena sve popularnijeg ogrijeva, koja je znatno veća u odnosu na prošlu godinu, došlo je zbog krize energenata u regionu, kao i u čitavoj Evropi.

Cijena peleta je naglo skočila tokom proteklog ljeta, kada su se pojavili trgovci iz Njemačke, koji su šleperima odnosili sve što su našli u magacinima na sjeveru Crne Gore. „Jedan Njemac je čitavog ljeta plaćao crnogorskim proizvođačima na sjeveru 380 eura za tonu. Naravno da su mu svi prodavali. On je imao računicu da dođe iz Njemačke i da ovdje toliko plaća pelet, jer ga tamo prodaje 1.000 eura po toni”, ispričao je Monitoru sagovornik iz fabrike peleta u Beranama.

A proizvođači ne moraju tražiti kupce u Zapadnoj Evropi. Na Kosovu se pelet prodaje od 740 do 1.000 eura po toni. Tu informaciju su prenijeli i kosovski mediji ovih dana. Kada su tragom tih informacija inspektori obišli neke od prodajnih objekata na sjeveru, proizvođači su svu robu vratili u fabrike. Jedan od njih je kupcima koji su se interesovali otvoreno kazao da je „roba njegova” i da ne želi da je prodaje ispod cijene od 320 eura.

Taj energent je poskupio nekoliko puta u odnosu na prije dvije godine kada su mnogi stanovnici, ne samo sjevera Crne Gore, vođeni preporukama da je pelet najisplativije i ekološki najprihvatljivije gorivo, u svojim domovima instalirali sisteme za grijanje na pelet. Sada svi od reda kažu da im odluka Vlade Crne Gore o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi, među kojima je i pelet, nije bila od velike koristi. Uglavnom su uzaludna i podsjećanja da je izmjena te odluke objavljena u Službenom listu 12. oktobra, kada je propisano da cijena tone peleta kod proizvođača ne može biti veća od 269 eura.