Crna Gora evropski lider u kršenju ljudskih prava

    2 godine pre 354 pregleda Izvor: Portal DAN

Crna Gora već godinama drži neslavni rekord, jer je prva u Evropi po broju predstavki pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu u odnosu na broj stanovnika. Indeks podnijetih predstavki koji označava broj predmeta (priliv) u 2021. godini na 10.000 stanovnika, kao statistički parametar koji koristi Evropski sud u svom radu, ukazuje da se Crna Gora sa indeksom od 6,14 nalazi na prvom mjestu od svih država članica Savjeta Evrope po glavi stanovnika.

Prosječan indeks država članica Savjeta Evrope za 2021. godinu je 0,53. U 2020. indeks za Crnu Goru je bio 3,50, na nivou Evrope 0,50, te je bio duplo manji u odnosu na 2019. godinu kada je iznosio 6,86. Međutim, treba imati u vidu činjenicu da je Evropski sud u odnosu na Crnu Goru odbacio 266 predstavki kao neprihvatljive ili ih skinuo sa liste predmeta. Za Crnu Goru je u 2018. indeks bio čak 5,11 i 10 puta je bio veći od evropskog prosjeka koji je iznosio 0,52.

Advokatica Mirjana Dašić Pajković ukazuje da je najveći broj sporova pred sudom u Strazburu pokrenut zbog povrede prava na pravično suđenje koje podrazumijeva i suđenje u razumnom roku, te da je to alarm koji ukazuje da je neophodno da svi koji sudjeluju u sprovođenju pravde moraju dati svoj maksimalni doprinos da pravde nesporno bude dostižna ali i da ne bude spora. Ona navodi da to što je Crna Gora rekorder po broju predstavki ukazuju na jedan jako veliki problem u društvu koji se nikako ne može podvesti pod izolovan slučaj već, nažalost, kao sve češća praksa ali i stanja u kom se nalazi crnogorsko pravosuđe.

image
MIRJANA DAŠIĆ PAJKOVIĆ; FOTO: ARHIVA DANA

– Taj problem se mora riješiti sprovođenjem reforme pravosuđa do kraja, poboljašvanjem uslova rada svim nosiocima pravosudnih funkcija, povećanjem broja sudija i tužilaca i zaštitom pravnog poretka u državi od samovolje pojedinca ili grupe – navodi Dašić Pajković.

Ona ocjenjuje da su građani očigledno uz stručnu pravnu pomoć svjesni svojih prava ali smatraju da pravda nije zadovoljena pred pravosudnim organima u državi.

– Taj osjećaj u mnogome obeshrabruje pojedinca da uopšte i pokrene postupak zaštite svojih prava, odnosno brojni slučajevi ne budu izvedeni pred lice pravde. Ukoliko zaista želimo da radimo na jačanju pravne države, svi mi koji se profesionalno bavimo pravom, moramo direktno kroz postupke dati svoj maksimani doprinos jačoj, brzoj i vidljivijoj vladavini prava – poručuje Dašić Pajković.