Crnogorski poljoprivrednici postali vidljivi u evropskim okvirima, za iskorišćavanje fondova neophodno da država pojednostavi proceduru

    5 meseci pre 249 pregleda Izvor: dnevno.me

Prijemom u organizaciju COPA-COGECA naš poljoprivrednik dobiće nove mogućnosti i nadamo se u krajnjem i lakši pristup evropskim fondovima, kazao je u razgovoru za portal Dnevno.me predsjednik Poljoprivrednog klastera Crne Gore Boško Miličić.

Početkom mjeseca Poljoprivredni klaster Crne Gore postao je član Komiteta profesionalnih poljoprivrednih organizacija i Generalnog komiteta za poljoprivrednu saradnju u Evropskoj uniji.

Predsjednik klastera Boško Miličić kazao je da je riječ o najvećem evropskom poljoprivrednom udruženju, te da je veoma bitno što su postali član jedne ovakve organizacije koja, kako ističe, praktično kroji poljoprivrednu evropsku politiku.

„Naravno da se na ovaj način otvaraju mogućnosti za naše poljoprivrednike i da će se lakše dolaziti do fondova. Najvažniji korak trebalo bi da bude učlanjenje države u EU, jer dok ne bude tako nećemo biti ravnopravni članovi ovih organizacija. Ipak, ovo predstavlja bitnu stavku za poljoprivrednike, ali i kompletnu zajednicu. Krajnji cilj je da se otvori što više fondova i da povučemo što više sredstava“, kazao je Miličić, navodeći da su ove organizacije prepoznale njihov rad i preko Ministarstva poljoprivrede su stupili u kontakt sa njima. Poljoprivredni klaster Crne Gore broji oko 1.500 članova, s tim što u članovima ima udruženja i firmi koje broje još članova.

Miličić navodi da je prijem u organizaciju COPA-COGECA važan da crnogorski poljoprivrednici postanu vidljivi i u evropskim okvirima, ali i za učlanjenje Crne Gore u EU.

„Mi smo napravili korak i na ovaj način prihvatamo uslove EU. Ne znamo kada će Crna Gora ući u EU, ali za naš klaster i poljoprivrednike je ovo sigurno bitno, da budemo vidljivi i da imamo sve veću snagu kako bi mogli da utičemo na kreiranje poljoprivredne politike Crne Gore. Veoma je važno da se taj sistem u potpunosti uspostavi. Ovo do sada nije bilo kako treba. Imali smo politička previranja i nestabilnu političku situaciju, a uz to ni stanje u poljoprivredi nije bilo dobro“, istakao je Miličić.

Država, kako kaže, nije najbolje iskoristila evropske fondove, poručivši da pažnja sada treba da se usmjeri ka tom problemu. Prema njegovim riječima, neophodno je da se otvori što više fondova, kako bi se povukla što veća sredstva.

„U prethodnom periodu kao da nijesmo imali strategiju, pa je i zbog toga veoma bitno da se polako i mi uključujemo i na taj način vršimo pritisak, odnosno da utičemo na kreiranje crnogorske poljoprivredne politike. Jedino na taj način možemo da se razvijamo i napredujemo. Bez novca ne možemo da napredujemo. Gotovo svi poljoprivrednici su u kreditima ili dugovima. Poljoprivrednici su u nezavidnoj poziciji i veoma je bitno da se otvori što više fondova i da se novac pravedno raspodjeli. Ministarstvo treba da vidi gdje će da raspodjeli svaki euro, a i uostalom oni su plaćeni da to rade“, poručuje Miličić.

Fondovi, kako kaže, nude brojne mogućnosti, ali da je neophodno da se procedura prilagodi poljoprivrednicima.

„Mnogo fondova je ostalo neiskorišćeno zbog našeg vjerovatno neznanja i nestručnosti. To se odnosi i na resorno ministarstvo, ali i na nas, s tim što su oni plaćeni da to rade i oni su tamo zbog nas. Razvijene zemlje, kao i one u regionu, mnogo bolje koriste ova sredstva nego mi. Tome doprinose i partijski interesi koji su sigurno kočnica u kvalitetnom radu i ovog Ministarstva, gdje imamo politička previranja. Prepisujemo od drugih zemalja, a poljoprivredniku-seljaku se to mora uprostiti i maksimalno pojednostaviti proceduru. Ne možemo samo da prepišemo evropska pravila i koliko je sjutra da se pridržavamo toga. Država mora i da nas pripremi za takvo nešto. Ministarstvo sve te procedure može vrlo lako da uprosti i na taj način olakša poljoprivrednicima da povuku veoma značajna sredstva. Oni moraju da se prilagode svima. Sve je to jedan proces koji traje i godinama, ali je neophodno da bi se mogao ispoštovati evropski pravilnik“, kazao je Miličić.

Poljoprivredni klaster pomaže poljoprivrednike, a Miličić navodi da su uspjeli da uđu u gotovo sve radne grupe resornog ministarstva preko kojih će pokušati da utiču da se stanje u poljoprivredi popravi.

Ističe da Crna Gora zbog svega toga godišnje ne povuče brojna sredstva, a da zbog svega ispaštaju poljoprivrednici.

„Znamo da nije jednostavno i da nije lako funkcionisati u ovakvim uslovima, gdje je sve prožeto dnevnom politikom. Sve je vezano za stranke i politiku, a nas interesuje samo poljoprivredna politika. Cilj je da ojačamo poljoprivredu, da naši poljoprivrednici kupe mehanizaciju i ojačamo gazdinstva. Bez tih stvari ne možemo ni razvijati poljoprivredu. Zbog toga su nam bitni garantni fondovi. Ovdje niko nema novca, a oni koji imaju ga sigurno ne ulažu u poljoprivredu. Mi ne savjetujemo djecu da završe školu i da bježe odavde. Mislimo da je ovo lijepa zemlja i da možemo da uspijemo i u poljoprivredi. Bez poljoprivrede nema ni jake države, pa u tom pravcu treba i ići“, zaključio je Miličić.

Predstavnici Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede su zajedno sa predstavnicima klastera početkom ovog mjeseca održali i konferenciju povodom učlanjenja ovog klastera u Komitet profesionalnih poljoprivrednih organizacija (COPA) i Generalni komitet za poljoprivrednu saradnju u Evropskoj uniji (COGECA), poznatiji pod zajedničkim nazivom COPA-COGECA.

Generalni direktor Direktorata za poljiprivredu Miroslav Cimbaljević je tom prilikom kazao da su ciljevi organizacije promocija održive poljoprivrede, ekonomska isplativost poljoprivrednih gazdinstava i poboljšanje uslova rada na farmama u Evropi, te da je ovo vijest od velikog značaja za kompletan crnogorski poljoprivredni sektor.

Delegacija Poljoprivrednog klastera uzela je učešće na sjednici COPA-COGECA u Briselu koja je održana 30. novembra, a 1. decembra ovaj Klaster postao i formalno član organizacije.