„Čuvati integritet tužilaštva, ne ugrožavati istrage“

    10 meseci pre 363 pregleda Izvor: RTCG

Državni tužioci moraju prihvatiti javnost kao oblik nadzora nad njihovim radom, kazao je za portal RTCG doktor prava Aleksandar Kovačević, raniji kandidat za vrhovnog državnog tužioca. To je kazao nakon što je juče došlo do polemike o odnosu javnosti prema tužilaštvu između Ministarstva pravde i Tužilačkog savjeta. Kovačević smatra da treba imati u vidu međunarodne preporuke.

Kovačević kaže da izvršna vlast ima pravo i obavezu da traži od tužilaca i sudija da obavljaju svoje funkcije na pravičan, nepristrasan, objektivan i dosljedan način tako da se osiguraju pravovremenost i efikaanost pravosudnog sistema pa reagovanje tužilačkog savjeta nije u skladu sa mišljenjima Konsultativnog vijeća evropskih tužilaca (CCPE). 

„Državni tužioci imaju visoku odgovornost za poštovanje i sprovođenje Ustava i zakona, zaštitu prava i sloboda ljudi, vladavinu prava i izgrađivanje pravne države. U okviru te odgovornosti moraju prihvatiti javnost, kao oblik nadzora nad njihovim radom“, ističe Kovačević. 

Objašnjava da zakonom nije predviđena nedodirljivost tužilačke organizacije i tužilačka organizacije je ne samo dužna da daje informacije o svom radu zakonodavnoj i izvršnoj vlasti o svom radu nego i pojedinim ljudima koji za to imaju opravdani interes.

„Naravno državni tužioci treba da obezbijede da se informacijama koje daju medijima i državnim organima ne ugrozi integritet istrage i krivičnog gonjenja ili svrha istrage“, kaže Kovačević. 

Ističe da se ne smiju kršiti prava trećih lica, niti se smije uticati na one koji su uključeni u istragu ili krivično gonjenje ali se o tome mora dati valjano obrazloženje.

„U našem društvu postoji zabluda da se u pravosuđu sve može popraviti donošenjem dobrih zakona koji regulišu organizaciju i izbor nosilaca pravosudnih finkcija i stvaranjem dobrih materijalnih uslova za njihov rad zapostvljajući pri tom potrebu da se prati rad sudija i tužilaca i njihove stručne domete, moralni integritet i ličnu hrabrost. Analiza jednog broja sudskih odluka jasno ukazuje da postoji znatan broj sudija i tužilaca koji nijesu opravdali očekivanja društva“, zaključuje Kovačević. 

Advokat Veselin Radulović ističe da izjava premijera i saopštenje Ministarstva pravde na račun Specijalnog državnog tužilaštva krajnje neprimjereni i mogu se tumačiti kao pokušaj političkog uticaja na tužilaštvo.

„Na žalost, ovo je nastavak loše prakse izvršne vlasti koja, kada im to politički odgovara prisvaja rezultate rada Specijalnog tužilaštva, pozdravlja i najavljuje hapšenja, a onda kada tužilaštvo ne postupa kako bi oni željeli državne tužioce kvalifikuje kao kukavice i nesposobne za izvršavanje svojih obaveza“, kazao je Radulović. 

Objašnjava da ni jedan, ni drugi pristup nije dobar jer izvršna vlast ne treba ni da pozdravlja hapšenja, ni da ih najavljuje, a posebno ne da ih traži i da kritikuje tužilaštvo kada ne postupa po njenim nalozima.

„Izvršna vlast mora da obezbijedi materijalne i druge uslove da državno tužilaštvo može raditi svoj posao u skladu sa zakonom, a ta vrsta podrške izostaje godinama. Naravno, rad tužilaštva treba i mora da bude predmet ocjene i kritike, ali s obzirom na adrese sa kojih dolaze, način na koji se upućuju i vremenski kontinuitet u kome se daju, ovakve izjave se ne mogu smatrati dobronamjernom kritikom već pokušajem neprimjerenog političkog uticaja na rad tužilačke organizacije. Odgovorna izvršna vlast bi trebala da se uzdržava od takvih poteza“, ističe Radulović. 

Navodi da su povod za ovakvu reakciju bile akcije policije u kojima je prvo u zgradi pored hotela „Podgorica“ pronađena oprema koju koriste samo policija i vojska, a zatim i racija u tom hotelu.

„Pronalazak ove opreme jeste razlog da se utvrdi čija je, da li je, kada i u koje svrhe korišćena, ali to nije razlog za prozivanje Specijalnog tužilaštva zato što odmah nije reagovalo na pozive izvršne vlasti. Odgovore na ta pitanja trebalo bi prvenstveno da potraži policija. Nadležnosti Specijalnog tužilaštva propisane su Zakonom o Specijalnom državnom tužilaštvu. U konkretnom slučaju mislim da, bar za sada, nije bilo osnova da to tužilaštvo preduzima radnje iz svoje nadležnosti“, navodi Radulović. 

Sa druge strane, objašnjava, prilikom racije koju je policija preduzela u hotelu „Podgorica“ moglo se vidjeti da je došlo do prekoračenja policijskih ovlašćenja i upotrebe sile prema određenim osobama koje nijesu pružale otpor i to su pojave koje ne bi smjele da se dešavaju.

„Svaku akciju policije usmjerenu na borbu protiv kriminala treba pozdraviti i ohrabriti, ali izuzetno je važno da se te akcije preduzimaju u skladu sa zakonom i pravilnom primjenom policijskih ovlašćenja“, zaključuje Radulović.