D.O.O. „Grijanje“ Pljevlja čini sve da se održi minimum solventnosti i likvidnosti u poslovanju

    5 godina pre 93 pregleda Izvor: pvinformer.me

Redakcija PV Informera je u razgovoru sa Milom Vasilijević, v.d. Izvršnog direktora D.O.O. „Grijanje“ Pljevlja dobila informacije o radu ovog lokalnog preduzeća koje obavlja značajnu funkciju od šireg društvenog značaja za građane Pljevalja: „Grejna sezona u Pljevljima traje 7 mjeseci i ista počinje 01. oktobra, a završava se 30. aprila. U zavisnosti od srednje dnevne temperature vazduha može početi prije ili poslije utvrđenog roka, kao što se može i produžiti nakon 30. aprila u slučaju kada je srednja dnevna temperatura vazduha tri dana uzastopno niža od 12° C.

I pored dotrajalosti kotlovskog postrojenja i dijela distributivne mreže, u tekućoj grejnoj sezoni davalac usluge nije imao značajnijih poremećaja u snabdijevanju toplotnom energijom, a koji bi ugrozili kvalitet i kontinuitet usluge, a na iznenadno nastale havarije na distributivnoj mreži reagovalo se blagovremeno, u cilju što bržeg i efikasnijeg saniranja kvara. Ono što je specifično za veći dio ove grejne sezone, je produženje perioda loženja do 23h, kao i početak loženja prije 05 časova, (inače, propisan je prekid loženja i snižavanje temperatura u periodu od 21 do 05 časova), a u najhladnijim danima januara mjeseca ostvareno je čak i 15 dana 24 časovnog neprekidnog loženja.

Najveći problem u poslovanju predstavlja to što prihodi nisu na nivou potrebnom za izmirenje svih troškova poslovanja, a naročito imajući u vidu činjenicu dominantnog učešća bruto zarada u ukupnim poslovnim rashodima. S tim u vezi, počev od marta 2017. godine u preduzeću se kasni sa isplatom zarada, a taj period vezuje se za momenat ulaska u proces reprograma poreskog potraživanja. Kako preduzeće ne bi došlo u situaciju da od strane Poreske uprave bude ukinuto rješenje o reprogramu i cjelokupna obaveza dospije na naplatu, što bi značilo višemjesečnu blokadu poslovanja kao i eventualno uvođenje stečaja, to se striktno poštuje rješenje o reprogramu poreskog potraživanja, pa se zaposlenima isplaćuju bruto zarade, odnosno zarade sa pripadajućim porezima i doprinosima, što nas čini jedinim preduzećem čiji je osnivač Opština sa takvom praksom. Tako, zarada se isplaćuje na trenutno jedini mogući način u intervalima od po 40 dana u prosjeku. Takođe, izmiruju se i poreske obaveze iz prethodnog perioda, pa je od ulaska u reprogram izmireno oko 40% obaveza iz prethodnih godina.

Zbog tužbi pojedinih zaposlenih za isplatu zaostalih zarada postoji opravdana bojazan da će se preduzeće dovesti u situaciju totalne nelikvidnosti i zastoja u funkcionisanju, u kom slučaju se ne može garantovati ni dosadašnja dinamika isplate zarada, a da pojedinci tim postupkom dugoročno rade u korist svoje štete, na štetu preduzeća i svih ostalih zaposlenih koji neće pribjeći takvim metodama ostvarivanja svojih prava, koja im niko i ne spori, ali koja je nemoguće realizovati u postojećem odnosu prihoda i rashoda.

Trenutno se čini sve da se održi minimum solventnosti i likvidnosti u poslovanju, a u situaciji nedostatka sredstava za servisiranje svih dospjelih obaveza.