Da li će država podržati mjere za opstanak domaćih farmera i mljekara?

    5 meseci pre 335 pregleda Izvor: cdm.me

Domaća industrija mlijeka posljednju deceniju ide silaznom putanjom. Osnovni razlog za ovo je nedovolina zainteresovanost države za sektor mliječnog govedarstva i nedovoljna budžetska podrška, prekomjerni uvoz mliječnih proizvoda od strane multinacionalnih kompanija (samo je uvoz jogurta za 15 godina porastao 2,3 puta), prodaja uvoznih prozivoda po damping cijenama, navodi se u pismu koje su Udruženje mljekara Crne Gore, Udruženje stočara Danilovgrad i Poljoprivrednig klastera Crne Gore uputili Vladi Crne Gore i Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

“Ruralni dio Crne Gore je prilično brdovit, tako da domaće mliječno govedarstvo ne može biti dovoljno konkurentno sa istim u ravničarskim krajevima u regionu i šire. Mnogo lošiji prirodni uslovi u Crnoj Gori trebali bi biti kompenzirani većom budžetskom podrškom poljoprivredi u odonsu na države koje imaju daleko bolje prirodne uslove za razvoj poljoprivrede. Nažalost, situacija je obnuta, npr. procentualno učešće poljoprivrede u zajedničkom budžetu EU je 20 (dvadeset) puta veće od procentualnog učešća agrobudžeta u budžetu Crne Gore”, stoji u pismu.

Upozoravaju da je uvoz mliječnih proizvoda nekontrolisan i prekomjeran, a često su i cijene uvezenih mliječnih proizvoda na domaćem tržištu niže od cijena isth proizvoda u zemljama proizvodnje. Inostrani konsultat koji je dobar poznavalac poljoprivrednih prilika u EU, informišući o situaciji u našoj poljoprivredi i tržišnim okolnostima, izgovorio je sljedeću misao „Mljekari u Crnoj Gori su junaci, kada uspijevaju da prežive u ovakvim tržišnim okolnostima”.  Čini se da razumijevanje problema i preduzimanje aktivnosti u pogledu agrobudžeta u posljednje dvije godine, obećanja i očekivanja od agrobudžeta u narednoj godini, su nagovještaj boljih dana za mlijeno govedarstvo i uopšte domaći sektor mlijeka”, ističe se u pismu.

Zahvaljujući povećanju otkupne cijene mlijeka, povećanju premija po litru mlijeka, po grlu i hektaru, subvencioniranjem kupovine steonih junica, otkup mlijeka u ovoj godini je porastao preko
10 odsto.

“Aktuelni ministar poljoprivrede Vladimir Joković prepoznaje težinu poslovanja domaćih farmera, prisustvo prodaje uvoznih mliječnih proizvoda po damping cijenama, pa je uz njegovu saglasnost i inicijativu njegovih saradnika zakazan sastanak sa Ministrom ekonomskog razvoja na kome bi se donijela odluka o količinskom graničenju uvoza jogurta, ali i promijenio zakonski okvir sa ciljem sprečavanja prodaje po damping cijenama. Domaći farmeri vjeruju, da će aktuelni ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj, uvažavajući njegovu srčanost, mudrost, ali i činjenicu da potiče iz poljoprivrednog područja, u potpunosti prihvatiti predlog farmera i mljekara sa ciljem supstitucije uvoza domaćom proizvodnjom, jačanja domaćeg farmera i mliječnog stočarstva u Crnoj Gori. Supstitucijom uvoza domaćom proizvodnjom novac ostaje u državi, a finansijski benefiti za državu i cijelo društvo su višestruki. Mljekari procjenjuju da afirmativan stav Ministara iz nove vlade prema domaćem mljekarstvu ustvari predstavlja znak podrške svim poljoprivrednim proizvođačima u Crnoj Gori, koji ovom prilikom izražavaju zadovoljstvo i zahvalnost”, zaključuju u pismu.