Uvođenje četvorodnevne radne nedjelje poboljšava mentalno zdravlje zaposlenih i donosi korist firmama, pokazuje nova studija.
Ekonomistkinja sa Bostonskog koledža, Džulijet B. Šor, koja je ujedno i glavna istraživačica u organizaciji 4Day Week Global, pratila je više od 245 kompanija i neprofitnih organizacija koje su posljednje tri godine testirale četvorodnevnu radnu nedjelju. U tekstu za The Wall Street Journal navodi da je skraćenje radne nedjelje za jedan dan donijelo značajne zdravstvene koristi za zaposlene:
- skoro 70% radnika je izjavilo da osjeća manji „stepen sagorijevanja“,
- više od 40% je primijetilo poboljšanje mentalnog zdravlja,
- 37% kaže da im se popravilo i fizičko zdravlje.
Ove pilot-inicijative obuhvatile su 8.700 zaposlenih širom svijeta – uključujući SAD, Veliku Britaniju, Brazil i Irsku, i trajale su najmanje šest mjeseci u svakoj firmi, prenosi Entrepreneur.
Manje dana na poslu, a više novca
Sa strane poslodavaca, rezultati su takođe pozitivni. Većina firmi koje su uvele probni model četvorodnevne radne nedjelje zabilježila je:
- porast prihoda,
- smanjenje broja otkaza i veće zadovoljstvo zaposlenih.
Zapravo, više od 90% od preko 200 firmi koje su započele pilot-program do juna 2023. godine, zadržalo je četvorodnevni model i godinu dana kasnije.
Jedan od primjera je Civo, britanski provajder cloud tehnologije sa 84 zaposlena. Oni su započeli testiranje još 2020. godine, a od januara 2021. četvorodnevna nedjelja je postala zvanična politika firme.
„Svi zaposleni imaju četvorodnevnu radnu nedjelju, a većina je odabrala petak kao slobodan dan – što im praktično daje produženi vikend“, rekao je direktor Mark Bast za The Register. Produktivnost, kaže, nije opala, a povratne informacije zaposlenih su bile izuzetno pozitivne.
I poznata crowdfunding platforma Kickstarter radi po ovom modelu od 2021. godine. Kako je izjavio direktor Everet Tejlor, angažovanost zaposlenih povećana je za čak 50%. „Zaposleni su veoma produktivni tokom ta četiri radna dana“, istakao je.
Ima li mana?
Iako sve više firmi prihvata ovaj model, nijesu svi oduševljeni. Prema podacima BBC-a, kraća radna nedjelja može dovesti do toga da se isti obim posla „sabije“ u četiri dana, što može izazvati dodatni stres kod zaposlenih.
Zanimljiv eksperiment sprovela je i kompanija Microsoft Japan još 2019. godine. Njihovih 2.300 radnika dobilo je pet slobodnih petaka zaredom tokom avgusta, bez smanjenja plate. Rezultat? Produktivnost je skočila za čak 40%, a broj dana bolovanja se smanjio za 25%. Ipak, uprkos uspjehu, kompanija nije nastavila sa ovim modelom i nikada nije objasnila zašto.
Prema istraživanju koje je sproveo LiveCareer u januaru, više od tri od pet zaposlenih u SAD-u želi četvorodnevnu radnu nedjelju, čak i ako bi morali da rade po deset sati dnevno. Skoro 70% ispitanika vjeruje da bi kraća radna nedjelja povećala njihovu produktivnost i poboljšala ravnotežu između poslovnog i privatnog života.
Related