Da li je zabrana nastupa pojedinih muzičara rješenje?

    9 meseci pre 552 pregleda Izvor: RTS

Na društvenim mrežama ne stišava se bura nakon odluke gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića. Zabranio je nastup muzičara iz Beograda najavljen za srijedu zbog, kako je rekao, promocije pogrešnih vrijednosti. Na pitanje ko su djeci idoli i uzori, nadovezuje se i dodatno – zašto uživaju u tome da ih neko ponižava?

„Devojku sam krstio“ – tako o udaranju patikom po glavi priča Dragomir Despić. Sa kolegom Lukom Bijelovićem, oduševljenu publiku gađa i čarapama natopljenim alkoholom.

foto: TikTok/screenshot

I sve to dok pjevaju o drogama, brzim automobilima i još bržoj zaradi. Takve tekstove i nastupe u svom gradu ne želi prvi čovjek Banjaluke Draško Stanivuković.

„Pljugice, desingerice, voćkice, breskvice, kako sebe nazivaju ovi umjetnici, neće moći da nastupaju u našoj Banjaluci. Moramo da sačuvamo sistem vrijednosti i poruke koje se šalju kroz svaki vid javnih događaja. U bašti će da nikne ono što posadite, u glavi mladih ljudi svih budućih naraštaja biće one misli koje šaljete ovako javno kroz događaje, koncerte, predstave“, naveo je Stanivuković.

Na zabranu Draška Stanivukovića ubrzo je stigao i odgovor:

„Nikad neću prestati da šijem ljude patikom u glavu, nećete mi oduzeti to. Sabotaža! Neću prestati da šijem ljude patikom u glavu. Neću prestati da gađam mokrim čarapama da gađam ljude“, rekao je Despić.

Odgovor takozvanog frontmena ima više od 800.000 pregleda i hiljade komentara podrške. I to samo na Tik-toku. Ne manjka podrške ni gradonačelniku Banjaluke. Najavljuje i dodatne mjere.

„Svaki organizator i agencija koja podržava ovakve koncerte više nikada neće moći računati na podršku grada Banjaluka“, istakao je Stanivuković.

Stručnjaci poručuju da zabrane ne rješavaju probleme

Ukazivanje na problematičan sadržaj je potrebno, ali zabrane ne rješavaju probleme, kažu stručnjaci.

„Zabrana kao takva ne rješava problem, ali jasno signalizira da određeni odgovorni akteri jednog društva, neko ko je autoritet, treba da ima jasan stav i da preuzme odgovornost i ukaže na problematične sadržaje i istovremeno da stvori uslove za proizvodnju adekvatnih sadržaja“, rekla je za RTS psiholog Kristina Brajović Car.

Dodaje i da je pop muzika djeci potrebna jer je pop kultura prostor kroz koji se izražavaju. Ipak, ostaje znak pitanja pored sadržaja koji privlači tinejdžere.

„Da li kroz te simplifikovane, pojednostavljene narative, osiromašene muzičke forme djeca prikrivaju svoju prazninu, nemotivisanost i konfuziju, nisu dorasli razgovorima koji bi mogli da vode sa roditeljima, nastavnicima i starijim generacijama, to je veliko pitanje koje je zabrana otvorila“, navela je Brajović Car.

I dok se na društvenim mrežama vodi digitalni okršaj pristalica gradonačelnika Banjaluke i popularnog muzičkog dvojca, čuju se i pozivi za zabrane nastupa drugih izvođača. To otvara pitanje ko će određivati šta je prikladan sadržaj. U najvećem gradu Republike Srpske, kaže Stanivuković, to će ubuduće raditi stručna komisija.