Danilova magična trojka za pobjedu, Partizan pao u Beogradu

4 godine pre 1014 pregleda Izvor: pobjeda.me

Nekad je jedan sekund i jedan šut dovoljan da u njega stane karakter igrača, kao i cijelog tima. Sekund prije kraja drugog produžetka Danilo Nikolić ubacio je, iz okreta, trojku za pobjedu Budućnost Volija nad Partizanom (101:99), u velikom ABA derbiju u Beogradu.

I ne, nije to sreća – taj 21. poen Nikolića, koji na meču nije promašio (2-2 za tri, 5-5 za dva poena) je potpuno zaslužen. Nacrtan u planu akcije trenera Petra Mijovića, za posljednji sekund, za ekipu koja je i tada vjerovala da može pobijediti Partizan u gostima. Tim Podgoričana znao je da prevaziđe to što je dva produžetka igrao bez Rida i Edžima (po pet faulova), a drugi produžetak bez drugog cenrta Apića. Trojka Mekintajera za Partizan, koji trenutak prije odlučujućeg, djelovala je kao hladan tuš… Ne i za Danila, ne i za ,,plave“. Ako je jedan momenat bio potreban da se dokaže kvalitet, karakter i namjere tima, to je bio taj!

Ekipa koja je potpuno zaslužila deset poena prednosti u 28. minutu, rivalu je jeftinim greškama dozvolila seriju 16:0 za šest minuta i potpuni preokret. Djelovalo je, da je bez Rida i Edžima (po pet faulova) posao u produžecima bio pretežak. Sa po četiri faula, Danilo Nikolić i Dragan Apić su izuzetnim rješenjima meč uveli u drugi produžetak (86:86), a Partizan je djelovao kao tim sa više energetskih rezervi.

U regularnom dijelu duela Budućnost Voli je rivalu dozvolila 13 ofanzivnih skokova, a imala je 13 izgubljenih lopti u drugom poluvremenu. Bilo kakav napadački učinak tim Petra Mijovića ponovo nije dobio od beka-šutera Rašada Vona; njegova uloga u sastavu je upitna… Ali sada to nije bitno – ekipa je trojkom za veliku pobjedu dobila energetsku injekciju, vjetar u leđa. I potvrdu, već sada, šampionskih ABA ambicija.

Od starta u prednosti

U uvodnom dijelu meča bila je očigledna namjera igrača Partizana da pokušaju da faulovima opterete centra ,,plavih“ Rida, ali i da ga agresivnijom odbranom natjeraju na eventualne promašaje sa linije bacanja. Da je Amerikanac spreman da odgovori dobro na te situacije, bilo je dovoljno vidjeti svega pola četvrtine. Upravo on je, sa tri uzastopne realizacije, doveo Podgoričane do prednosti 13:6 u petom minutu. Kada su ,,crno-bijeli“, ulaskom Mike i Stefana Jankovića u igru, još agresivnije napali obruč, za Podgoričane je odgovornost u realizaciji preuzeo plejmejker Kobs (sedam poena za osam minuta).

Do kraja prve dionice (22:20 za Podgoričane) Kobs je imao već 12 poena i dvije asistencije (čak 14 indeksnih poena). Mijovićev tim je očigledno imao prednost u igri ,,dva na dva“ i realizaciji pik-en-rola. Tako su nastavili i igrači sa klupe: centar Dragan Apić je već u 15. minutu imao osam poena, a iz ofanzivnog skoka je poentirao za prednost našeg tima 33:28. Šteta što je već u narednom napadu dobio treći faul. Veliku prednost u skokovima (15-9) i niz promašaja Rašada Vona Partizan je iskoristio u 17. minutu, kada je sa dvije realizacije preko Ognjena Jamaraza stigao do egala 33:33. U pravom momentu domaćina je u 18. minutu trojkama iz ćoška iskažnjavao kapiten Suad Šehović (39:33). Prednost 46:41 na velikom odmoru, začinjena košem Kobsa iz driblinga i skok-šuta sa četiri metra, zaslužila je Mijovićeva ekipa koja je imala 12 asistencija i svega četiri izgubljene lopte.

Drama u završnici

Da se ,,plavi“ primaknu dvocifrenoj prednosti, najzaslužniji bio je krilni centar Danilo Nikolić. Za tri uvodna minuta treće dionice imao je tri važne realizacije (skok-šut iz okreta preko Jaramaza, pod faulom iz ćoška preko Tomasa i iz okreta pod košem). Prednost 53:45 je zaslužena u 24. minutu, protiv izuzetno agresivne odbrane Partizana po cijelom terenu.

Trener Partizana Vlado Šćepanović tražio je agresivnu odbranu sa fokusom na Kobsu u završnici treće dionice – i isplatilo mu se. Serijom 7:0 u završna dva minuta dionice (dvije kontre), ,,crno-bijeli“ su deficit smanjili na podnošljivih 63:60. To što je Kobs izvučen iz postave na startu posljednje dionice nije pomoglo – Jaramaz je nebranjenom trojkom nakon ofanzivnog skoka Partizanu donio prvo vođstvo 65:63, na startu 33. minuta. Do tada su ,,plavi“ imali već dvije izgubljene lopte u četvrtini, a forsiranje igre na Vilija Rida pod košem nije pomoglo.

U momentu kada je Ivanović, iz driblinga preko ruke, nakon šest minuta ubacio prvi koš za ,,plave“, Partizan je već vodio 69:63. Domaćin je bio energetski jak i osokoljen, trebalo je pronaći pravi odgovor. Alej-ap zakucavanje Rida u tranziciji (smanjen deficit na 75:74) u 38. minutu je bilo upravo to. Edžimov koš iz niskog posta, na početku 39. minuta, donio je prednost 76:75; ali je već u narednom napadu napravio peti faul, u napadu… Ispostavilo se – previše grešaka, izgubljenih lopti (13 u drugom poluvremenu), dozvoljenih ofanzivnih skokova rivala – djelovalo je preskupo. Čak i u momentu kad je Apić, igrač sa četiri faula, uhvatio ključni ofanzivni skok i servirao Danilu Nikoliću loptu za rutinsku realizaciju – za vođstvo 77:76, četiri sekunde prije kraja! I tada je faul nad Mozlijem, koji je polovičnom realizacijom sa linije bacanja donio produžetak, djelovao kao propust. Za ekipu koja je već imala dva važna igrača sa po pet faulova (Edžim, Rid) – djelovalo je preskupo, uoči produžetka. Ne i za Danila i saigrače u Mijovićevom timu…

Odličan u prvom produžetku bio je Apić, uhvatio dva ofanzivna skoka i čuvao tim u igri. Bitne trojke u drugom ubacili su Kobs i Ivanović; sve to je uticalo da svi igrači ,,plavih“ vjeruju do kraja… Da bi se, uz zvuk sirene, konačno pitao Danilo. I potpisao pobjedu, veliku radost, i istaknutu jasnu šampionsku ambiciju.