Datunašvili osvojio zlato na Svetskom prvenstvu u Oslu

2 godine pre 324 pregleda Izvor: dan.co.me

Reprezentativac Srbije u rvanju Zurab Datunašvili novi je svetski prvak u rvanju grčko-rimsko stilom u kategoriji do 87 kilograma.

Gruzin koji nastupa pod zastavom Srbije je u finalnom meču u Oslu, savladao Bjelorusa Maskeviča sa impresivnih 9:1. Iako je loše počeo meč, Datunašvili je sa dva poteza osvojio devet poena i borbu završio prije kraja.

Datunašvili je u toku prvenstva bio bolji od Rusa Alirzaeva 4:3, četvrtfinalu Gruzina Gobazea 2:1 i u polufinalu Danca Bisultanova 5:1.

Osvajanjem zlata Datunašvili je krunisao sjajnu sezonu tokom koje je uz svetsko zlato, osvojio i evropsko u Varšavi, kao i bronzu na Olimpijskim igrama u Tokiju.

Datunašvilijevo zlato na Svetskom prvenstvu je jubilarna 100. medalja srpskih rvača na velikim takmičenjima.

Gruzin je za reprezentaciju Srbije počeo da nastupa 2020. godine, nakon što je napustio Gruziju zbog sukoba sa rukovodstvom saveza ove države. Datunašvili je 2019. godine poražen u finalu prvenstva Gruzije, nakon čudnih sudijskih odluka, pa je nezadovoljan suđenjem za korupciju i nepotizam optužio predsjednika saveza Gegu Gegešidzea. Gegešidze ga je zbog optužbi napao, i nanio ozbiljne povrede metalnom šipkom. Nakon toga Datunašvili se preselio u Beograd, uzeo srpsko državljanstvo i počeo da nastupa za reprezentaciju Srbije.