DIVLJANJE CIJENA U CRNOJ GORI: Tri puta skuplji od svjetskog prosjeka

    1 godina pre 400 pregleda Izvor: monitor.co.me

Cijene hljeba i žitarica u Crnoj Gori porasle su za 31, a na globanom nivou za samo pet odsto; cijene mesa kod nas su  veće za 20 odsto, a na globanom nivou svega jedan odsto; cijene mlijeka, sira i jaja ovdje su porasle za 48 odsto, a na globanom nivou za svega tri odsto.

U Crnoj Gori postignut je svjetski rekord u dostignutom troskoku cijena u odnosu na životni standard, objavila je konsultantska kuća Fidelity Consulting. Oni su uporedili cijene proizvoda u Crnoj Gori iz decembra 2022. i decembra 2021. sa cijenama na globalnom nivou i došli su do sljedećih podataka: cijene ulja i masti u Crnoj Gori porasle su za 21 odsto, uprkos tome što su na globanom nivou pale za čak 23 odsto.

I sa ostalim proizvodima u Crnoj Gori su oboreni rekordi. Cijene hljeba i žitarica u Crnoj Gori porasle za 31, a na globanom nivou za samo pet odsto; cijene mesa u Crnoj Gori porasle su za 20 odsto, a na globanom nivou za svega jedan odsto; cijene mlijeka, sira i jaja kod nas su porasle za 48 odsto, a na globanom nivou za svega tri odsto.

„Sve su prilike da su neki ljudi omastili marže i troskokom cijena

nemilosrdno doskočili životnom standardu građana. Samo se nadamo da nisu prestupili prilikom zaleta, jer bi mogli da budu diskvalifikovani to jest – bojkotovani“, naglašavaju iz Fidelity.

Privrednicima je očigledno dopušteno da po mjeri svoje gramzivosti formiraju cijene. Vlada ništa ne preduzima da spriječi dalje urušavanje standarda građana. Naprotiv, iz Vlade serviraju nova poskupljenja. Najavljeno je povećanje akciza na gazirana i negazirana pića, proizvode  od šećera, kakaa i sladoled, te nove akcize  za duvanske proizvode. Tako će od 1. jula litar sokova i voda sa zaslađivačima biti skuplji 10 do 15 centi, kilogram slatkiša pola eura, a paklica cigareta najmanje deset centi.

„Postoje globalni i lokalni faktori. Inflacija u Eurozoni je bila 8,5 odsto, dok je kod nas 17 odsto. Logika nalaže da je ubrizgavanje novca u potrošnju kroz program poreske politike donio inflaciju a nije pokrenuo proizvodnju. Taj program bi imao smisla sa mjerama koja podstiču proizvodnju“, kaže za Monitor ekonomski analitičar Miodrag Vujović.

Dok su građanima veće cijene dodatno tanjile novčanik, profiti velikih firmi su se udvostručili. Fidelity je predstavio analizu o prihodima i profitu najveće naftne kompanije u Crnoj Gori Jugopetrola. Prihodi Jugopetrola su se više nego udvostručili u prvih devet mjeseci 2022. u odnosu na isti vremenski period 2021. godine: porasli su sa 112 miliona eura na 244 miliona eura. Ovaj trend je pratila i neto dobit koja je porasla sa 4,9 miliona eura (u trećem kvartalu 2021) na 10,2 miliona eura, koliko je iznosila na kraju trećeg kvartala 2022. godine. Kako je četvrti kvartal 2022. godine skoro trostruko bolji od četvrtog kvartala 2021. godine, očekujte da se prihod Jugopetrola približi iznosu od 280 miliona eura, a profit Jugopetrola skoči na najmanje 12 miliona eura, navodi se u analizi.