Đeka: Koalicija će odlučiti hoćemo li sa DF-om u Vladu

    9 meseci pre 407 pregleda Izvor: gradski.me

Nijesu tačne informacije da nijesmo prihvatili ponudu pokreta Evrope sad, danas je objavljeno da smo mi prihvatili uslove. To je bilo spinovanje i netačna informacija tokom noći kada smo trebali da damo odgovor na neformalnu ponudu za formiranje nove Vlade pobjednicima na parlamentarnim izborima pokretu Evropa sad koji predvodi Miljko Spajić, istakao je ministar ljudskih i manjinskih prava i predsjednik Demokratske partije Fatmir Đeka u emisiji “Znam da znaš” na Gradskoj RTV.

foto: gradski.me

” Normalno, ono što mi očekujemo je da zemlja ide napred, da riješimo ovu političku krizu i da sa novom Vladom i sazivom u Parlamentu ulazimo u neke nove političke prilike. I da damo šansu zemlji da nastavimo sa procesom evropskih inegracija “, ističe Đeka.

Imamo zastoj u procesu evropskih integracija, kaže Đeka.

” Iako još nije stigao izvještaj Evropske unije, po najavama, neće biti kako treba i kakav smo imali ranije. Na tome treba da radimo puno. Proces integracija obuhvata sve, ekonomski razvoj, ljudska i manjinska prava. Kada pričamo o EU tu ulaze sve vrijednosti čemu naša koalicija i mi kao partija težimo “, navodi Đeka.

Upitan da li bi bio dio nove Vlade koje čine lideri DF Andrija Mandić i Milan Knežević, odgovara da principi koje je iznio juče pokret Evropa sad je neki minimum koji je normalan za koaliciju Albanska alijansa.

” Mi težimo principima i vrijednostima evropskih inegracija, a uvijek ostavljam prostor da razgovaramo unutra naše koalicije, sa Forcom i drugim albanskim partijama i na osnovu toga ćemo se kasnije odrediti “, kaže on.

Đeka navodi da su imali priliku da čuju od partnera da nijesu baš voljni da DF učestvuje u Vladi.

” Radi se o partijama koje čine koaliciju “Za budućnost Crne Gore”. Međutim, kada pričamo o principima mislim da treba da imamo konsultacije sa našim partnerima, a onda i unutar koalicije da imamo razgovore, kako bi se kasnije odredili šta ćemo dalje “, navodi on.

Upitan da li smatra da su podrškom temeljnom ugovoru, aktu po kojem se kulturno-istorijsko blago Crne Gore predaje Beogradskoj patrijaršiji, uvrijedili one koji se izjašnjavaju Crnogorcima, odgovara:

” Ja sam bio član radne grupe, naravno nisam potpisnik, to je premijer. Učestvovao sam u radu te radne grupe, imali smo konsultacije unutar tadašnje koalicije i oni koji su dali podršku manjinskoj Vladi. Bilo je tu dosta dileme, uvod je bio najviše problematičan. Ne znam da je našim partnera bio problem potpisivanje temeljnog ugovora. Iz mog ugla temeljnim ugovor koji je premijer potpisao sa SPC uređuju se prava i obaveze, kako bi se ta vjerska zajednica nekako uvela u pravni sistem “, objašnjava Đeka.

Kako kaže, to je trebalo ranije uraditi.

” Ne bih rekao ko je pogriješio, više crkava je sagrađeno i više je dozvoljeno da se gradi bez dozvole u vrijeme prije 2020. godine, nego poslije. Trebalo da ranije da bude uređen odnos između države i crkve. Mislim da i sa ovim ugovorom nije prekršen Ustav. Sa njim se ne daju veća prava ovoj vjerskoj zajednici i ne smije da se zloupotrijebi ugovor sa državom “, kaže on.

Vidi, kaže, da Crkva Srbije i danas po nekim stvarima nastavlja sa provociranjem.

” Ako sam ja bio u radnoj grupi to ne znači da dozvoljavamo SPC da radi nešto što je protivzakonito. Naprotiv, da se uvede u ustavno zakonski okvir, kako bi se poštovali zakoni države. Svaka vjerska zajednica pa i SPC ne smije da se miješa u politiku. Vidimo posljednjih mjeseci da SPC ima politički stav to nije u redu”, kaže on.

Kod njih, kaže, postoji međuvjesrki sklad i nikad neće dozvoliti da se vjera miješa u politiku.

” Treba da radimo na tome da imamo većinu, da imamo političku stabilnost. Ona počiva na tome da imamo najmanje 41, a potrebno je 49 poslanika u Skupštini da možemo da biramo sudije Ustavnog suda i VDT, odnosno dvije trećine ili tri petine. Ako svakodnevna prepucavanja stavimo sa strane i damo vrijednost ovim stvarima možemo imati uspjeha “, poručuje Đeka.

Vlada koju je formirao Zdravko Krivokapić, kako kaže, nije bila stabilna, jer nije bila politička vlada. Smatra da ona može biti stabilna i bez DF, ali će biti stabilnija sa večim brojem poslanika.

” Politička vlada koja ima 41 poslanika može biti stabilna, ako mi koji je sačinjavamo imamo volju da se dogovorimo i ako vjeruješ to što radiš. Ako vidimo da Vlada nije proevropska, nije problem da mi ne budemo u njoj “, kaže Đeka.