Đukanović: Gradnja Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju počinje do kraja mjeseca, koštaće 8,5 miliona eura

    2 godine pre 250 pregleda Izvor: cdm.me

Do kraja mjeseca počinje gradnja Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju, jedan od najznačajnijih projekata u zdravstvenom sistemu Crne Gore u poslednjih 10 godina, najavio je u razgovoru za CdM Luka Đukanović, direktor Direktorata za projekte, zdravstveni turizam i inovacije u Ministarstvu zdravlja.

Đukanović ističe da je Ugovor o gradnji potpisan sa kompanijom Strabag iz Austrije. Vrijednost radova iznosi 8.5 miliona eura i u potpunosti se finansira iz IPA fondova EU.

“Imajući na umu nehumane uslove rada i boravka u trenutnim prostorijama ovih klinika sa žaljenjem možemo konstatovati da je gradnja ovih klinika trebalo da počne još 2010. godine kada je i najavljivana od strane brojnih čelnika u zdravstvenom sistemu koji su mnogo obećavali a malo pružili”, navodi sagovornik CdM-a.

Podvlači da Crna Gora konačno postaje gradilište zdravstvenih ustanova i trenutno su u fazi izgradnje i rekonstrukcije objekti u vrijednosti od preko 20 miliona eura.

“Nakon što je u julu položen kamen temeljac i zvanično počela gradnja Klinike za mentalno zdravlje koja se gradi planiranom dinamikom, sa ponosom najavljujemo i gradnju Klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju”, ističe on.

Prema njegovim riječima, Ministarstvo zdravlja predano radi na jačanju zdravstvene infrastrukture koja je godinama zapostavljana i koja trenutno zahtijeva ulaganja od više stotina miliona eura, kako bi zdravstveni radnici dobili kvalitetne uslove za rad, a pacijenti kvalitetnu i blagovremenu uslugu kakvu i zdravstvenu zaštitu kakvu zaslužuju.

“Moramo promijeniti praksu po kojoj Crna Gora prednjači u privatnim izdvajanjima građana za zdravstvenu zaštitu, tzv. plaćanje iz džepa, što dodatno snižava standard građana i pokazuje da je javni zdravstveni sistem zapostavljan na uštrb privatnih zdravstvenih ustanova”, jasan je Đukanović.

Sagovornik CdM-a najavljuje još jedan važan projekat.

“Osim što će zdravstveni sistem dobiti dva moderna objekta za potrebe Klinika za mentalno zdravlje, infektivne bolest i dermatovenerologiju koji će biti useljivi za 18 mjeseci, sledeće nedelje počinju i radovi na rekonsturkciji specijalne bolnice „Vaso Ćuković“ u Risnu. Vrijednost investicije od 2.2 miliona eura ukazuje da se radi o velikoj i značajnoj rekonstrukciji koja će značajno unaprijediti ambijent specijalizovane bolnice u Risnu, bolnice koja njeguje tradiciju i ugled u izvrsnosti procedura koje se rade u ovoj ustanovi”, kaže Đukanović.

Kako dodaje, veliku zahvalnost dugujemo EU koja je pružila značajnu finansijsku podršku Crnoj Gori, posebno tokom pandemije koja je ukazala na značajne nedostatke zdravstvenih sistema širom svijeta pa i kod nas.

Najavljuje još nekoliko projekata.

Kako kaže, uz podršku EU, osim klinike za infektivne bolesti i dermatovenerologiju do kraja godine počinju radovi na izgradnji i opremanju operativnog centra za vanredne situacije u okviru Instituta za javno zdravlje, zatim i rekonstrukciju i opremanje devet mikrobioloških laboratorija u domovima zdravlja širom CG koji će ispuniti uslove za akreditaciju tokom 2023 – 2024 godine.

“Da se vodilo računa o regionalnom razvoju i univerzalnosti pristupa zdravstvene zaštite govori podatak da su u toku pripreme za tendere zbirne vrijednosti preko 10 miliona eura za potrebe rekonstrukcije opšte bolnice Bijelo Polje, opšte bolnice Berane, opšte bolnice Cetinje, opšte bolnice Nikšić, zatim i domova zdravlja u Ulcinju, Budvi, Cetinju i Plavu”, tvrdi Đukanović.

Posebno podvlači da investicije u izgradnju i opremanje ne bi značile ništa bez adekvatnog kadra.

“U to ime ne možemo da ne napomenemo da se tokom 2022 godine plata zdravstvenim radnicima značajno povećala u dva navrata, tako da je 2020 godine osnovni koeficijent doktora iznosio 9.53, u januaru 2022 je povecan na 11.30 a od jula 2022 na 15.99 sve u cilju stvaranja boljih uslova i veće motivisanosti medicinskog kadra. Međutim da bi se zadržao kadar, pored plate moramo pružiti i dobre uslove rada, kao i dobre uslove boravka pacijentima kroz modernizaciju objekata i opreme kako bi doktori mogli da pruže najbolju uslugu”, zaključio je Đukanović u razgovoru za CdM.