22. i 23. avgusta 2025. godine u Caffe Bar-u 4 Sobe i Event centru i restoranu Breznik realizovana je donatorska večera, odnosno humanitarno veče za Dnevni centar Pljevlja. Organizatori pomenutog događaja bili su: Rotary Club Pljevlja, Rotary Club Split, Rotary Club Kaštela i BMW Moto Klub Dalmacija, a značajnu podršku u organizaciji pružila je i Turistička organizacija Pljevlja. Ovom prilikom prikupljeno je 2.535 eura. U ime djece i mladih sa smetnjama u razvoju i odraslih lica sa invaliditetom, kao i zaposlenih iz JU Dnevni centar Pljevlja, veliko hvala svim divnim ljudima koji su uzeli učešće u pomenutoj akciji.
Donacija će biti iskorišćena za opremanje Slane sobe koju će pored naše djece koristiti i drugari iz NVU „Zračak Nade“ u popodnevnim časovima tako da vam prenosimo i njihovu zahvalnost.
Slana soba je specifično konstruisana prostorija u kojoj su tavanica, zidovi i pod obloženi solju slojem 3-4cm debljine, sa ciljem imitacije atmosfere prirodne slane pećine. Mikroklima slane sobe je hipoalergijska i aseptična. Temperatura (18-24°C) i vlažnost (40-60%) moraju da se kreću u dozvoljenom opsegu kako bi sama terapija imala optimalan efekat na ljudski organizam. Ovakva sredina omogućava da sama prostorija bude sterilna bez mogućnosti zadržavanja i razvoja štetnih mikroba. Ljekovita mikroklima postiže se uduvavanjem suvog zasićenog vazduha bogatog najfinijim česticama kamene soli pomoću halogeneratora. Aerosol pored natrijum hlorida sadrži gvožđe, kalcijum, magnezijum, bakar, cink, selen – minerale koji učestvuju u brojnim fiziološkim procesima organizma, stvarajući atmosferu sa visokom koncetracijom soli i negativnih jona, što povoljno utiče na zdravlje. Visoka koncentracija negativnih jona (preko 50%) prisutna je na morskoj obali, pećinama, posle kiše ili oluje u blizini rijeka, na planinama, a u slanoj sobi je koncentracija još veća. Boravak od 40 minuta u slanoj sobi zamjenjuje čak tri dana provedena na moru. Haloterapija ( “halos” na grčkom znači so) pozitivno utiče na: respiratorni sistem, kožu, metabolizam, imunološki sistem, ima i blago sedativni, antistresni i relaksirajući efekat, smanjuje umor i neraspoloženje, smanjuje upalu i bol koštanozglobnog sistema. Terapija u slanoj sobi je efikasna kod čestih prehlada i kašlja, kod hroničnih i povremenih ponavljanih upala grla, krajnika, upala ušiju, virusnih infekcija, alergija, rinitisa. Pomaže i kod hrkanja, alergijskog dermatitisa, psorijaze, alergijskih ekcema, kožnih infekcija, akni i celulita, bolova u zglobovima, artritisa, iscrpljenosti, umora, stresa, nervoze i nesanice.
Samo opremanje Slane sobe i pripremanje prostorije u kojoj će se nalaziti iznosiće od 12000 do 13000 eura.
Još jednom, veliko hvala na vašoj volji i želji da budete dio ove priče i hvala na tome što pokazujete brigu za zajednicu i društvenu odgovornost kroz podržavanje rada ustanova socijalne i dječje zaštite.
Related