Dostupno oko 500 hiljada vakcina, za 170 hiljada rok ističe do kraja ljeta

    2 godine pre 235 pregleda Izvor: pobjeda.me

Građanima Crne Gore u ovom trenutku dostupno je ukupno 496.400 doza vakcina protiv Sars-CoV-2 virusa, pa Montefarm neće nabavljati dodatne količine jer, kako je saopšteno Pobjedi iz te ustanove, za tim nema potrebe.

Od navedenog broja doza, kako je precizirano, trenutno je na raspolaganju 173.400 doza Fajzerovih vakcina i 323.000 doza kineskog Sinofarma.

Pojašnjavaju da je 173.400 doza vakcine prozivođača Fajzer, koje su roka do 30. jula, 30. avgusta i 30. septembra. Tim vakcinama je rok isticao krajem aprila, maja i juna ali je, prema obavještenju proizvođača, rok važenja produžen za tri mjeseca.

Dostupno je i 323.000 doza Sinofarmovih vakcina, čiji su rokovi do 15. marta 2023, 29. maja 2023. i 8. jula 2024. godine.

Do sada je uništeno 27.754 doze vakcina protiv kovida. U skladištu Montefarma uništenje čeka oko 75.000 doza vakcina Sputnjik i Moderna zbog isteka roka trajanja.

Iz Montefarma preciziraju da je u njihovom skladištu 16.790 vakcina prve doze Sputnjika, kao i 18.080 druge doze vakcine ovog ruskog proizvođača koje će biti uništene. Isto važi i za 39.310 doza Moderna vakcine.

Iz Ministarstva zdravlja odbijali su da saopšte medijima koliko su koštale vakcine, ali je član pregovaračkog tima za nabavku ruske vakcine Sergej Boljević ranije saopštio da jedna doza Sputnjika V košta oko 10 dolara.

Iz Montefarma je više puta saopšteno da nijesu u mogućnosti da preciziraju koliko državu košta uništenje vakcina, jer ih sa ostalim ljekovima kojima istekne rok šalju na uništenje.

–Vakcine isteklog roka prosljeđuju se firmi Hemosan – Bar, koja ih, zajedno sa ostalim ljekovima isteklog roka, šalje na uništenje u Beč. Iz tog razloga nije moguće posebno navesti iznos sredstava izdvojenih za uništenje vakcina – kazali su nam ranije iz Montefarma.

Krajem prošle godine uništeno je 27.754 doze vakcina, većinom proizvođača Astra Zeneka.

Vakcinacija prioritetnih grupa u Crnoj Gori počela je u februaru prošle godine, a masovna imunizacija u maju 2021.

Prema podacima sa vebsajta kovidodgovor.me, prvu dozu vakcine primilo je 291.651 građanin, drugu 283.799, a treću 100.111.

Interesovanje za vakcinaciju je već neko vrijeme drastično u padu, na vakcinalnim punktovima nema gužvi, ali su i zdravstvene vlasti „utihnule“ kada je riječ kampanji i apelima za vakcinaciju. Iako je epidemija korona virusa ponovo u uzlaznoj fazi, nema nikakvih mjera na snazi.

Građani Podgorice se mogu vakcinisati na punktovima u Univerzitetskom i Muzičkom centru, dok se u ostalim gradovima imunizacija obavlja u domovima zdravlja.

Nacionalnog stručno savjetodavno tijelo za imunizacije (NITAG) preporučilo je da četvrtu dozu vakcine protiv korona virusa treba da prime osobe starije od 60 godina, ali i mlađe, koje su u većem riziku od teških formi infekcije.

U preporukama se navodi da se druga buster doza preporučuje najmanje četiri mjeseca nakon treće doze kod osoba koje su primile vakcinu koja se davala u dvije doze (Fajzer, Moderna, Sinofarm, Sinovak, Astra Zeneka, Sputnjik V), ili kao treća doza kod vakcina koje su primane u jednoj dozi (J&J vakcina). Četvrta doza se preporučuje svima koji su stariji od 60 godina, osobama koje imaju između 15 i 18 godina sa hroničnim oboljenjima, a mogu je primiti i punoljetne osobe koje ne pripadaju navedenim grupama.