Drašković: Direktore da biraju školski odbori, a ne ministar

    2 godine pre 496 pregleda Izvor: Portal DAN

Predsjednik Gradskog odbora Sindikata prosvjete Podgorica Jovan Drašković kazao je za „Dan“ da od novog ministra prosvjete Miomira Vojinovića zahtijevaju da poveća plate i poboljša materijalno-pravni status prosvjetnih radnika. On ističe da je glavni cilj departizacija prosvjete i sprečavanje nepotizma i zapošljavanja kadra bez iksustva. Saopštio je i da će tražiti da se izbor direktora ustanova vrati u nadležnost školskih odbora.

Prema Opštem zakonu o obrazovanju i vaspitanju, direktore imenuje ministar prosvjete po okončanju javnog konkursa koji raspisuje školski odbor. U postupku izbora direktora ministar obrazuje tročlanu komisiju koja obavlja intervju sa kandidatima koji ispunjavaju propisane uslove i razmatra priložene programe razvoja ustanove i o tome dostavlja izvještaj ministru.

– Potrebna nam je dobro osmišljena reforma, kao plod široke rasprave i analize onog što je bilo i onog što trenutno imamo, kao i uporednih iskustava. Zato smo tražili formiranje radnih grupa i početak rada na izmjeni svih zakona iz oblasti obrazovanja, uz što veće učešće zaposlenih, praktičara u nastavi. Predložićemo da se izbor direktora ustanova vrati u nadležnost školskih odbora, da se razmotri vraćanje zakonskih odredbi o vrednovanju akademskog uspjeha prilikom zapošljavanja nastavnika i saradnika, da na bazi mjerljivih pokazatelja utvrdimo norme nastavnicima i saradnicima na svim nivoima obrazovanja, da razmotrimo određene nejasne stavove u zakonima kojima se dozvoljava zloupotreba prava na žalbu na ocjenu – kazao je Drašković.

On od ministra Vojinovića očekuju da ispuni obećanja.

– Mi u Gradskom odboru SPCG Podgorica, kao i svi u Sindikatu prosvjete, od ministra Vojinovića očekujemo da ispuni dvije stvari, koje je obećao na početku svog mandata: spremnost na saradnju sa Sindikatom prosvjete, na redovnu komunikaciju i partnerski odnos u rješavanju svih otvorenih pitanja i problema, i da će poboljšanje materijalno-pravnog statusa prosvjetnih radnika biti apsolutni prioritet ministarstva kojim rukovodi. Ako to bude ispunjeno, u našoj organizaciji će imati saradnike i partnere, a sve u cilju stvaranja kvalitetnog obrazovnog sistema, kojim će biti zadovoljni svi u Crnoj Gori. Ima i drugih, ali najvažniji i neophodni preduslovi su visoko cijenjena nastavnička profesija, kvalitetan, motivisan i slobodan nastavnik. Možda je pred nama dug put i puno posla, ali mi smo spremni da krenemo. Zato, osim prioritetnog rada na poboljšanju ekonomskog položaja prosvjetnih radnika, za početak tražimo da zajedno radimo na departizaciji prosvjete i sprečavanju nepotizma, aktivnom učešću nastavnika u organizaciji obrazovnog rada i neophodnim izmjenama propisa i adekvatnoj zdravstvenoj i pravnoj zaštiti zaposlenih u prosvjeti – ističe Drašković.

On je naglasio da je potrebno da ministarstvo uvijek bude na usluzi nastavnicima i profesorima kako bi zajednički reagovali nas svaki problem.

– Insistiramo na potrebi stalne komunikacije i dostupnosti nadležnih u ministarstvu. Nudimo saradnju u rješavanju već stvorenih problema i predupređivanju novih. U svakom slučaju, u narednim mjesecima svi ćemo biti na ispitu – i Sindikat i Ministarstvo prosvjete. Moramo cijelom društvu, a posebno donosiocima odluka, pojasniti značaj obrazovanja, da na njega gledamo kao na priliku za ulaganje u razvoj i napredak, a ne kao na veliki trošak za državni budzet, što je dosad bilo vrlo često – rekao je Drašković.