DRI utvrdila da su prethodno rukovodstvo MZ i jedan broj ustanova nezakonito isplaćivali prekovremene sate

    2 godine pre 592 pregleda Izvor: Portal DAN

Državna revizorska institucija (DRI) je revizijom „Konfirmacija troškova zdravstvene zaštite po osnovu kovida-19“ za 2020. godinu utvrdila da su tadašnje Ministarstvo zdravlja i jedan broj zdravstvenih ustanova tokom prvih mjeseci epidemije bez donijete odluke o uvođenju prekovremnog rada isplaćivali prekovremene sate zaposlenima. U revizorkom izvještaju DRI se ističe da su kroz reviziju Predloga zakona o završnom računu budzeta Crne Gore za 2020. godinu konfirmisala izdatke u iznosu od 67.351.166,80 eura koji se odnose na pandemiju kovid-19. Ministarstvo zdravlja je u to vrijeme vodio Kenan Hrapović.

– U procesu revizije je utvrđeno da Ministarstvo zdravlja nije donosilo odluku o uvođenju prekovremenog rada za april, maj i jun iako su isplate vršene za prekovremeni rad ostvaren u tim mjesecima, te da ministarstvo nije obavijestilo inspektora rada o uvođenju istog, što nije u skladu sa članom 64 Zakona o radu. Takođe je utvrđeno da je određeni broj zaposlenih u Ministarstvu zdravlja imao veći broj prijavljenih prekovremenih sati od broja sati utvrđenih zakonom, što nije u skladu sa članom 64 Zakona o radu. Ministarstvo zdravlja nije donijelo interna akta u skladu sa Zakonom o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru i Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Ministarstvo zdravlja je dužno da donese nova interna akta shodno Zakonu o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru i Zakonom o zaradama zaposlenih u javnom sektoru. U procesu revizije je utvrđeno da Opšta bolnica Nikšić nije obavijestila inspektora rada o uvođenju prekovremenog rada, što nije u skladu sa članom 64 Zakona o radu. Opšta bolnica Nikšić nije u potpunosti poštovala uputstvo o prijemu i načinu evidentiranja donacije i sponzorstva opreme u zdravstvenim ustanovama. U procesu revizije je utvrđeno da Dom zdravlja Nikšić nije obavijestio inspektora rada o uvođenju prekovremenog rada, što nije u skladu sa članom 64 Zakona o radu. Dom zdravlja Nikšić nije u potpunosti poštovao uputstvo o prijemu i načinu evidentiranja donacije i sponzorstva opreme u zdravstvenim ustanovama – piše u izvještaju.

– Istim aktom ministarstvo je obavijestilo Državnu revizorsku instituciju da osam subjekata nije dostavilo tražene podatke, i to: Ministarstvo finansija, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Montenegroerlajnz, Prestonica Cetinje, Opština Berane, Opština Gusinje, Opština Plužine i Opština Tivat. Utvrđeno je da subjekti revizije nijesu poštovali Zakon o javnim nabavkama, Zakon o radu, Zakon o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, Uputstvo o radu državnog trezora, Uputstvo o prijemu i načinu evidentiranja donacije i sponzorstva opreme u zdravstvenim ustanovama. U procesu revizije u pogledu pravilnosti raspolaganja sredstava i donacija utvrđene su nepravilnosti kod sledećih subjekata: − Uprava za imovinu – u procesu revizije nije se mogao potvrditi prijem roba i usluga prije izvršenog plaćanja, što nije u skladu sa tač. 23 i 25 Uputstva o radu državnog trezora. Uprava za imovinu je vršila plaćanja bez adekvatne računovodstvene dokumentacije, što nije u skladu sa Uputstvom o radu državnog trezora. U procesu revizije se nije moglo utvrditi da je Uprava za imovinu sprovodila postupak za određene javne nabavke 7 u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Takođe, Uprava za imovinu je izvršila nabavku posteljine za stramace, jastuke i
štepdeke – za potrebe KCCG u iznosu od 173.770 eura, a da prethodno nije sproveden postupak, niti potpisan ugovor što nije u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama – navodi se u izvještaju.

Novcem od projekta za dijabetes kupili aparat

U izvještaju se navodi i da je u procesu revizije utvrđeno da je Dom zdravlja Podgorica u tom periodu vršio isplatu naknada učesnicima projekta bez adekvatne računovodstvene dokumentacije, što nije u skladu sa uputstvom o radu državnog trezora.

– Dom zdravlja Podgorica je sredstva iz projekta „Uticaj pandemije kovid-19 na kontrolu bolesti, mentalno zdravlje i kvalitet života pacijenata oboljelih od dijabetesa melitusa tip 2“ u iznosu 13.299 eura koristio za namjene koje nijesu predviđene projektom, odnosno za kupovinu centrifuge radi obrade biološkog materijala, iz razloga hitnosti, uslovljenih pandemijom. Za potrošnju navedenih sredstava Dom zdravlja Podgorica se obratio Ministarstvu nauke koje je dalo saglasnost da se sredstva za projekat koriste za predmetnu nabavku – navode u izvještaju.
Navode da je Ministarstvo zdravlja je predmetnim aktom dostavilo podatke za 672 subjekata revizije u ukupnom iznosu 32.080.978,51 eura.