Ekonomski rast 3%, javni dug 78%

    4 godine pre 527 pregleda Izvor: RTCG

Rast crnogorske ekonomije u ovoj godini iznosiće tri odsto, navodi se u ekonomskom izvještaju Svjetske banke. Procjene SB kažu da će do usporavanja rasta doći zbog završetka velikih investicija. U padu će biti i javni dug, koji u ovoj godini iznosi 78%, a već naredne bi trebalo da padne na 71% BDP-a.

Lani je ekonomski rast u Crnoj Gori dostigao 5,1 odsto, ali SB navodi da će ekonomske aktivnosti na Zapadnom Balkanu, pa i u Crnoj Gori usporiti, uz nastavak pada investicija i izvoza u svih šest zemalja regije.

„Očekuje se da rast usporiti na 3% u 2019. Nakon visoke stope rasta od 5,1 u 2018. Do usporavanja će doći, jer se krupne javne investicije privode kraju“, poručuju iz SB.

Pored ekonomskog rasta, kako očekuju u SB, padaće i javni drug. Nakon uspješne emisije euro obveznica, od 500 miliona eura, očekuje se da će javni dug dostići najviši nivo u 2019, nakon čega, kako poručuju iz SB, počinje da opada.

„Sa ovim se očekije da će javni dug porasti na 78% odsto u 2019, a nakon toga u 2020. se očekuje pad od 71%“, saopšteno je iz SB i dodaju da je javni dug je idalje visok.

„Visok javni dug i negativan deficit sve to čini Crnu Goru osjetljivom na šokove posebno kada imamo prognoze da će doći do manjeg rasta u Evropi i svijetu“, stoji u izvještaju SB.

Kraj velikih investicija u Crnoj Gori, kao i velike neizvjesnosti na globalnom tržištu se odražava na sporije stope rasta.

„Crna Gora mora da održava oprezan pristup prema javnoj potrošnji uzimajući u obzir ograničen fiskalni prostor i rastuće globalne neizvjesnosti“, poručuju iz SB.

Podržana jakim rastom u 2018, nezaposlenost je, kako kažu podaci SB, na istorijskom minimumu.

Udio zaposlenih radno sposobnih je, kako navode u SB, dostigao istorijski maksimum od 48,3 procenata dok je nezaposlenost mladih pala na 20,7 procenata u drugom kvartalu.

Uprkos jakom rastu prihoda, kako ističu, visoka tekuća potrošnja ima za posljedicu fiskalni deficit veći od onog planiranog Fiskalnom stategijom.

„Očekuje se da se usljed fiskalne konsolidacije smanji deficit na 3,2 BDP-a u 2019“, stoji u izvještaju SB.

Kažu i da je u budućnosti potrebno kontrolisati javnu potrošnju.