Eksploatacija ruda i kamena unosan posao ali država od koncesija godišnje ubira samo 3,7 miliona eura

    2 godine pre 944 pregleda Izvor: dan.co.me

Rudnik olova i cinka „Gradir Montenegro“, koji je u vlasništvu poljske kompanije ZGH Boleslava, je Crnoj Gori u 2020. godini platio koncesiju od svega 304 hiljade eura.

Iako je prilikom otvaranja Rudnika olova i cinka „Gradir Montenegro“ 2011. godine, bilo najavljeno da će se fiksni dio koncesione naknade, u iznosu od svega 286 hiljada eura, preispitati do takvih radnji nije došlo. Naime, prema dostupnim podacima pojedine lokalne uprave i država imaju više koristi od kamenoloma, nego što prihodi dolaze od ruda olova i cinka. Rudnik olova i cinka „Gradir Montenegro“ na godišnjem nivou ima obavezu da plati nepromjenljivi dio koncesione naknade u iznosu od 286 hiljada eura, kao i pravo da na taj iznos izvrši iskopavanje 510 hiljada tona rude. Ukoliko prekorači iznos, onda se vrši dopunski obračun i plaćanje promjenljivog djela koncesije. Tako je u 2020. godini ovo preduzeće iskopalo 577.910 hiljada tona rude, plativši dodatnih 18.211 eura. U pomenutoj godini Rudnik je ostvario obrt od 17 miliona eura, a u čitavu priču treba dodati i podatak da je jedno vrijeme ovaj Rudnik bio jedini površinski kop olova i cinka u Evropi. Zbog čega niko nije poslednjih godina preispitao iznos nepromjenljivog djela koncesione naknade, kao i da li je država zbog toga oštećena iz Mreže nevladinih organizacija Sjevera, krivca vide u Vladi.

– Pomenuti Rudnik olova i cinka svojim radom je stvorio niz ekoloških problema i nije donio obećani razvoj ovog kraja. Sada je posebno jasno da je nepromjenljivi dio koncesione naknade prenizak i da je zbog toga država, a samim tim i lokalna pljevaljska uprava, na gubitku – poručeno je iz pomenute organizacije.

Ukoliko se pogleda plaćeni fiksni dio koncesione naknade za ugalj na prostoru pljevaljske opštine, onda se može uočiti da je nepromjenljivi dio naknade, koju plaća Rudnik uglja, 672.300 eura. Taj se iznos plaća na milion ipo tona uglja. Međutim, Rudnik uglja je u 2020. godini iskopao milion i 656 hiljada tona uglja, plativši na 156 hiljada tona, promjenljivi iznos koncesione naknade od 458 hiljada eura.

– Država od koncesija na rude, ugalj i kamen ubira oko 3,7 miliona eura, od čega se manje od deset odsto odnosi na koncesije Rudnika olova i cinka „Gradir Montenegro“. Za ovaj Rudnik se često kaže da je, zbog površinske eksploatacije, rudnik zlata. Po koncesiji koja se ubira to se ne može reći. Posebno što pojedini kamenolomi plaćaju približan iznos koncesija – tvrde iz pomenute organizacije.

U pokušaju da doznamo koje su to kompanije u Crnoj Gori koje plaćaju značajnije iznose za koncesije, došli smo do podataka da kotorska kompanija „Carinvest“, plaća nepromjenljivi dio koncesije u iznosu od 82 hiljade eura. Plaćanjem tog iznosa stiče pravo da u kamenolomu „Platac“ iskopa 45 hiljada kubika kamena. Međutim, ova kompanija na godišnjem nivou plaća ukupan iznos koncesije od blizu 200 hiljada eura, jer vrši veća kopanja od pomenutog iznosa.

– U kamenolomu se izvrši snimanje na početku i na kraju godine. Na osnovu snimka se utvrdi kolik je ukupan iznos koncesije. Taj iznos se kreće oko 200 hiljada eura a za prošlu godinu, još uvjek nije obračun završen – saopšteno nam je u pomenutoj kompaniji.

Ukoliko se uporede podaci plaćanja koncesije na rude olova i cinka na području pljevaljske opštine kao i plaćanje koncesije na kamen na prostoru kotorske opštine, onda se jasno može vidjeti da „Gradir Montenegro“ plaća veću koncesiju od „Carinvesta“ za oko 100 hiljada eura.