Elek: U KBC Kosovska Mitrovica koriste se posljednje zalihe lijekova

    7 meseci pre 202 pregleda Izvor: RTRS

U Kliničko bolničkom centru Kosovska Mitrovica koriste se posljednje zalije lijekova, sanitetskog materijala, kiseonika i infuzionih rastvora, i ako se ovako nastavi prijeti nam humanitarna katastrofa, rekao je direktor ove ustanove Zlatan Elek. On je za Radio Republike Srpske rekao da se plaši banjalučkog scenarija, u kom je prije 31 godinu zbog nedostatka kiseonika život izgubilo 12 beba.

– Na ovo upozoravamo posljednjih mjeseci. Radimo sa ograničenom količinom kiseonika i bojimo se banjalučkog scenarija – naveo je Elek.

On je rekao da u KBC-u trenutno zbog ovih problema nema životno ugroženih pacijenata.

– Ali napominjem da je poslednja isporuka lijekova bila 2021. godine i ako se ovako nastavi, bolnica je u velikom problemu – kaže Elek i dodaje da je zbog nestašice vakcina poremećen i kalendar redovne vakcinacije.

Osvrnuo se i na nedavni upad specijalnih jedinica tzv. kosovske policije za koji je naglasio da je bio nepotreban jer ništa kompromitujuće nisu našli.

– Obijena su vrata, polomljena stakla i ispreturane stvari. Sa dugim cijevima su najmerno upali u vrijeme kada radnici dolaze na posao, a studenti na praksu. Najdeblji kraj su izvukli naši pacijenti koji su sve to gledali kroz prozore svojih bolničkih soba”, izjavio je Elek.

Naglasio je da su radnici uplašeni što je i bio i cilj ove akcije.

– Cilj je da se u negativnom kontekstu spomene i Srpska pravoslavna crkva i KBC zato što su to stubovi opstanka i ostanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji. Međutim upravo ovo što se desilo daje nam snagu da se još više ujedinimo, da budemo čvršće jedni uz druge i još veću opredjeljenost da ostanemo i opstanemo na ovim prostorima – kaže Elek.

Elek ističe da je ograničeno kretanje sanitetskim vozilima, pa zbog zbog zatvorenih prelaza Jarinje i Brnjak, koji je jutros otvoren, pacijente za Klinički centar Beograd, Kragujevac ili Niš morali da transportuju preko prelaza Merdare.

Svako sanitetsko vozilo se više puta zaustavlja i kontroliše, a u posljednja četiri mjeseca sanitetska vozila kontrolisana su 210 puta.

– Saniteska vozila se pretresaju, vozači se privode u policijsku stanicu, oduzimaju se lijekovi, sanitetski materijal. Nije im bitno što se u vozilo nalaze pacijenti kojima nekad život zavisi i od nekoliko minuta – izjavio je on.

Napomenuo je da su se za pomoć obraćali svim međunarodnim institucijama, ambasadorima zemalja Kvinte, KFOR-u, OSCE-u, UNICEF-u, Crvenom krstu, ali adekvatan odgovor i razumijevanje nisu dobili ni od koga.

– Sa žaljenjem moramo da konstatujemo da je ova bolnica normalno funkcionisala čak i u Drugom svjetskom ratu, a sada u 21. vijeku stanje je alarmantno – zaključio je Elek.