Elektroprivreda da plati 572.000 poreza

    3 godine pre 1227 pregleda Izvor: dan.co.me

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) nije uspjela ni preko suda da umanji svoje obaveze plaćanja poreza na nepokretnosti u opštini Pljevlja. Naime, odlukom Vrhovnog suda potvrđena je presuda Upravnog suda kojom je naloženo Elektroprivredi da izmiri potraživanja pljevaljske opštine. Elektroprivreda je tužbom tražila da se poništi rješenje glavnog administratora Opštine Pljevlja kojim je utvrđen porez na nepokretnosti za period od januara do decembra 2018. godine, za zemljište i objekte, u ukupnom iznosu od 1.206.405 eura. EPCG je sporila iznos od oko 572.995 eura koji se odnosi na oporezivanje građevinskih objekata – transformatora, generator, prekidača, razvodnih postrojenja, ukazujući da se u smislu pozitivnih zakonskih propisa građevinski objekti ovog tipa, u smislu određivanje poreske obaveze, ne mogu smatrati nepokretnostima.Predložili su da sud usvoji tužbu i poništi rješenje.

U obrazloženju presude Upravnog suda, donijete krajem juna ove godine, navodi se da su neosnovani navodi tužbe da se u postupku utvrđivanja poreske obaveze ne mogu primjenjivati naprijed navedeni propisi, kojima se definiše šta se smatra objektom, sobzirom na to da je poreskim propisima regulisano šta sve može biti predmet utvrđivanja poreske obaveze, a između ostalog, to su i drugi objekti.

– Kako je pojam energetskog objekta određen, navedenim odredbama Zakona o uređenju prostora i izgradnji objekata i Zakona o energetici (pojam objekta), to se u konkretnom slučaju radi o drugim objektima. Kod činjenice da su u poslovnim knjigama tužioca, objekti evidentirani kao njegovo vlasništvo, neosnovano se navodima tužbe, osporava pravilnost osporenog rješenja, a ovo iz razloga što je, obveznik poreza na nepokretnosti lice koje je vlasnik nepokretnosti, pri čemu nije od značaja da li su iste upisane u katastar nepokretnosti – navodi se u presudi Vijeća Upravnog suda, sastavljenog od sudija Svetlane Budisavljević, kao predsjednice, Snežane Vukčević Medine Mušović, kao članova vijeća.

Nakon ovakve presude uslijedila je žalba Elektroprivrede a Viši sud je potvrdio presudu. Iz Elektroprivrede se nijesu pomirili sa takvom presudom pa su se žalili Vrhovnom sudu, koji je potvrdio presudu.

U proteklom periodu EPCG i Rudnik uglja su u više navrata pokušavali da izbjegnu plaćanje poreza na nepokretnosti. Rudnik uglja je obaveze prema lokalnoj upravi značajno smanjio jer je učinio veliki napor na sređivanju poslovnih knjiga. Poslovodstvo Rudnika olova i cinka „Šuplja stijena” je mnoge objekte porušilo, poklonilo lokalnom stanovništvu ili na drugi način otuđilo, kako bi umanjilo porez.