EP od CG traži istragu o vezama mafijaških klanova i političkih moćnika

    3 godine pre 396 pregleda Izvor: dan.co.me

Poslanici Evropskog parlamenta zatražili su od crnogorske vlasti istragu o međunarodnom djelovanju kriminalnih grupa i političkim i policijskim zvaničnicima koji su povezani sa njima, prenosi DAN. To se navodi u nacrtu rezolucije Evropskog parlamenta (EP), o kojoj će biti riječi 18. maja na sjednici u Strazburu. Kako se navodi u dokumentu koji će predstaviti izvjestilac EP-a Tonino Picula, potreban je zamah u reformama iz oblasti vladavine prava da bi Crna Gora napredovala na putu ka EU.

– Naglašava se potreba za kooperativnom i konstruktivnom kohabitacijom između predsjednika, nove vlade i novog parlamenta, s ciljem jačanja napretka Crne Gore na njenom putu ka EU i daljeg jačanja demokratskog napretka zemlje, poziva sve stranke da se pridržavaju demokratskih i ustavnih načela. Pozdravlja nedavna istraživanja javnog mnjenja koja pokazuju da sve veći broj građana Crne Gore (76,6 odsto) podržava buduće članstvo zemlje u EU, kao jasnu poruku novoj vladi da narod želi reforme zasnovane na evropskim vrijednostima. Napominje da je ovo jedna od najviših stopa javne podrške EU u regionu, u tom kontekstu, pozdravlja činjenicu da je Evropska komisija dala novi zamah proširenju 2020. godine novom strategijom za zapadni Balkan i ekonomskim i investicionim planom – navodi se u tekstu.

EP, kako se tvrdi, pohvaljuje napredak Crne Gore u nekoliko oblasti pregovora o pristupanju, uključujući međunarodnu policijsku saradnju i borbu protiv organizovanog kriminala, uključujući trgovinu ljudima i šverc droge.

– Pozdravlja činjenicu da je postignut određeni napredak u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno u pogledu jačih kapaciteta i profesionalnosti policije, ohrabruje Crnu Goru da nastavi napore u ovoj oblasti, posebno kroz borbu protiv međunarodno djelujućih kriminalnih mreža, sa posebnim fokusom na borbu protiv pranja novca, trgovine ljudima, drogom i oružjem, ilegalnog kockanja i šverca cigareta, i istragu njihovih veza sa lokalnim političarima i policaji. Poziva vlasti da ubrzaju političke i ekonomske reforme, posebno vladavinu zakona i temeljna prava, pravosuđe, slobodu medija i borbu protiv korupcije, gdje treba postići dalji značajan napredak – navodi se u tekstu rezolucije.Otkriti napade na novinare

EP, kako se navodi, žali zbog stanja slobode izražavanja i slobode medija, jer je u pet uzastopnih izvještaja Evropske komisije rečeno da nema napretka, posebno kada je riječ o radu javnog radio-difuznog servisa RTCG.

– Oštro osuđuje sve vrste napada na medije i zastrašivanje novinara i poziva na hitnu i učinkovitu istragu, uključujući i prošle slučajeve, kako bi se zaustavila nekažnjivost zločina protiv novinara. Žali zbog toga što neki slučajevi nasilja nad novinarima još nijesu riješeni, poziva na preduzimanje daljih koraka kako bi se osigurala nezavisnost medija i novinara – piše u tekstu.

Parlament, kako se tvrdi, poziva na stvaranje novih mogućnosti za politički dijalog na visokom nivou sa zemljama zapadnog Balkana, kroz redovne samite EU-zapadni Balkan i intenziviranje ministarskih i parlamentarnih kontakata, kako bi se ojačala politička kredibilnost procesa proširenja

EP, navodi se, pozdravlja usvajanje vladine odluke o osnivanju Savjeta za kontrolu biračkog spiska, napominje da je Skupština u decembru 2020. godine donijela odluku o osnivanju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i očekuje da će ovaj odbor početi da funkcioniše bez ikakvog daljeg odlaganja.

– Ohrabruje Crnu Goru da istovremeno održi lokalne izbore širom zemlje kako bi se demokratiji osigurala veća stabilnost, izbjegla stalna kampanja i olakšala napeta politička klima, izražava svoje razočaranje što uprkos međustranačkom dogovoru da se lokalni izbori održe istog dana, pravni okvir još ne rješava ovo pitanje u dovoljnoj mjeri – piše u tekstu EP.

Kako se tvrdi, EP poziva sve političke snage u novoizabranoj Skupštini da se uključe u konstruktivan, sadržajan i uključiv dijalog u parlamentu, jer je to ključ uspješne parlamentarne demokratije, i pozdravlja odluku opozicije da ne bojkotuje rad Skupštine.

– Ponavlja da se funkcionalna parlamentarna demokratija zasniva na učešću vlade i opozicije u parlamentarnom procesu donošenja odluka. Naglašava da je široki konsenzus vladajuće većine i opozicije ključan za napredovanje na putu pristupanja EU i reformama; poziva na mjere usmjerene na poboljšanje dijaloga i povjerenja u čitavom političkom spektru. pozdravlja korake koji imaju za cilj poboljšanje nadzorne uloge Skupštine, kao i njene transparentnosti i otvorenosti za građane i civilno društvo, te poziva novoizabranu Skupštinu da osigura inkluzivni politički dijalog unutar parlamenta i jaču ulogu civilnog društva – piše u rezoluciji.

Navodi se da EP ponavlja važnost ubrzanja rada na primjeni akcionih planova za poglavlja 23 i 24 i drugih strateških dokumenata koji se odnose na vladavinu zakona i osnovna prava, posebno kroz efikasan međustranački dijalog usmjeren na osiguravanje potrebne kvalifikovane većine za izbor pravosudnih čelnika.