Episkopski savjet SPC: 12. jul krajnji rok da Vlada odgovori na naše predloge

    4 godine pre 535 pregleda Izvor: pobjeda.me

NajnovijeNajčitanijePurišić: Penzije i socijalna davanja će biti isplaćivani na vrijeme13.06.2020. 17:11Episkopski savjet SPC: 12. jul krajnji rok da Vlada odgovori na naše…13.06.2020. 16:22Evidentan nedostatak jasne i efektivne državne politike u promociji…13.06.2020. 12:08Baković: Litije prijavljene, danas odluka da li će ih policija…13.06.2020. 11:57Prikaži sve vijesti

Krajnji rok do kojeg će Srpska pravoslavna crkva (SPC) u Crnoj Gori čekati Vladin odgovor na predlog o izmjeni Zakona o slobodi vjeroispovijesti je Petrovdan, 12. jul, poručili su iz Episkopskog savjeta SPC, navodeći da poslije toga nemaju namjeru da razgovaraju o toj temi.

Iz Episkopskog savjeta su kazali da su primili k znanju jučerašnje saopštenje Evropske komisije o potrebi nastavka dijaloga između Crkve i Vlade u Crnoj Gori, po pitanju donošenja opšteprihvaćenog Zakona o slobodi vjeroispovjesti.

– Razumjeli smo da EK u svom saopštenju ohrabruje dijalog koji treba da dovede do rješenja ovog problema, a ne da dijalog bude uslovljen i ograničen odlukama bilo kojih drugih institucija, kako je saopšteno iz Vlade – kaže se u saopštenju Savjeta.

Oni su pozdravili zainteresovanost međunarodne zajednice za pravedno i demokratsko rješenje tog problema.

Crkva, kako su naveli, razumije da je u nacionalnoj nadležnosti pitanje regulisanja položaja crkava i vjerskih zajednica na prostoru određene države, „i to nikad niko nije dovodio u pitanje“.

– Ono što jeste problem od samog početka pripreme i donošenja ovog anti-zakona, to je činjenica da nema inkluzivnog postupka, i da u izradu zakonskog teksta nijesu uključene sve relevantne strane, kao i da sve ovo nije rađeno u skladu sa međunarodnim i evropskim standardima iz oblasti ljudskih prava – navodi se u saopštenju.

Iz Savjeta su kazali da Vlada posljednjim postupcima narušava duh pregovora i zatvara vrata razumjevanja i dijaloga.

Oni su ponovili da je objavljena namjera Vlade da obustavi primjenu Zakona neodrživa, antiustavna i pravno neizvjesna okolnost, i ne vodi rješenju problema, „osim što demonstrira povlačenje crnogorske vlasti pred mirnom, građanskom pobunom naroda“.

Kako su naveli, litije su pokazale da nije riječ o političkim, stranačkim, pa ni nacionalnim podjelama naroda, nego o čistoj borbi za vjerska prava i slobode. „Crnogorski vlastodršci uzmiču pred pritiskom naroda i međunarodne zajednice, ali opet nijesu spremni da naprave korak ka rješenju“.

– Mi kao Crkva Hristova, a poslije ovakve poruke EK, još jednom pokazujemo spremnost da razgovore o Zakonu na ekspertskom nivou privedemo kraju, ali na ustavan i pravno utemeljen način – poručili su iz Savjeta.

Oni su, međutim, naglasili da nijesu spremni da tu važnu temu uvode u zonu najavljenih izbora i njima predstojeće predizborne kampanje.

– Drugim riječima, smatramo da nema ni vremena ni potrebe da se o svemu ovome razgovara u nedogled – kazali su iz Savjeta.

Kako su naveli, predstoji vrijeme molitve i posta, uoči Petrovdana, 12. jula.

– Taj period vidimo, bez primisli o uslovljavanju i ucjenama, kao krajnji rok za Vladin odgovor na naš jasno i precizno formulisan predlog o izmjeni zakonskog teksta. Poslije toga vremena, a u periodu predizborne kampanje, nemamo namjeru da razgovaramo o ovoj temi – poručili su iz Savjeta.

Oni su pozvali vjernike da se u predstojećem periodu petrovskog posta sabiraju u molitvi i miru, na molebanima i krsnim hodovima, u svojim parohijskim i manastriskim hramovima.

– Кada je u pitanju litija najavljena za sjutra, Nedjelju svih svetih, pozivamo sveštenike i vjernike da tamo gdje litije nijesu na vrijeme prijavljene i gdje, samim tim, nijesu dobile odobrenje policije, tu treba održati samo molebane u hramu – kazali su iz Savjeta.

Oni su poručili da, tamo gdje su odobrene, litije treba da se obave u onom broju učesnika koji predviđaju važeće zdravstvene mjere.

– Ovo naglašavamo radi mira u narodu, čuvajući i našu braću u policiji, iako smo svjesni da su određene zdravstvene mjere zadržane samo i jedino zbog toga da bi se spriječilo održavanje litija – kaže se u saopštenju.

Navodi se da je, tamo gdje litiju nije moguće održati, „služašči sveštenik dužan da obavijesti sabrani narod da se molitveni hod neće držati ulicama grada, nego u prostoru oko hrama“.

– U tom smislu, sveštenici su dužni da za sljedeću nedjelju, blagovremeno prijave održavanje litije, po ustaljenom poretku, i to po svim parohijskim hramovima, kako bi se lakše ispoštovale vanredne mjere o vjerskim okupljanjima – kazali su iz Savjeta.

Oni su pozvali Upravu policije i njene službenike na terenu da zakonske propise i zdravstvene mjere primjenjuju po pravilu da je ”zakon jednak za sve”.

– I da ne postupaju po selektivnoj pravdi, na način da je jedna vrsta masovnih okupljanja u crnogorskim gradovima moguća i nekažnjiva, a da druga, ista takva, podleže svim mogućim sankcijama – zaključuje se u saopštenju.