Fabričke hale i bez radnika i bez mašina

    3 godine pre 1382 pregleda Izvor: dan.co.me

Proizvodne hale fabrike „Optel Vektra“ u Pljevljima u potpunosti su prazne, ali u Sekretarijatu za privredu ne znaju kada su mašine odvezene ni gdje su završile.

Što se tiče situacije u fabrici „Optel Vektra“, mi nemamo nikakve informacije kazao je juče sekretar Sekreterijata za privredu Budimir Bajčetić.

Nekadašnja fabrika, koju su Pljevljaci zvali Vojna jer je proizvodila opremu za bivšu Jugoslovensku narodnu armiju, a kasnije za Vojsku Savezne Jugoslavije, ali i za inostrano tržište, otvorena je osamdesetih godina prošlog vijeka. Prvi direktor fabrike bio je Asim Telaćević, kasniji potpredsjednik Vlade Crne Gore. Devedesetih godina prošlog vijeka fabrika je zapala u probleme. Mijenjali su se direktori i fabrika je početkom 21. vijeka ušla u stečaj, da bi 2008. godine bila prodata kompaniji Vektra, ali se situacija iz danau dan pogoršavala. Zaposlenim radnicima na obezbjeđenju dugovalo se čak i po 40 zarada. U javnosti se moglo čuti da vlasnik Vektre Dragan Brković povremeno odvozi i prodaje mašine iz fabrike, ali sve do ove zime fabričke hale bile su zaključane. Od prije nekoliko mjeseci obezbjeđenja više nema u fabrici, a sve prostorije, fabričke hale i brojne inženjerske kancelarije su otvorene. Sada u proizvodnim halama nema više ni jedna jedina mašina. Stanovnici obližnjih naselja kažu da je napuštena fabrika „raj za okupljanje problematične omladine“.

U opštinskoj organizaciji Saveza sindikata kažu da su sve priče i hvale oko privatizacije od strane kompanije Vektra završene loše i na štetu Pljevalja i nekadašnjih radnika.

Kada pričamo o fabrici „Optel“, odnosno o današnjoj „Optel Vektra“, onda moramo da znamo da je osamdesetih i početkom devedesetih godina prošlog vijeka u njoj radilo 190 radnika. Od tog broja bilo je 50 inženjera.

Uništenjem ove fabrike rastjerano je 50 inženjera, a Pljevlja su praktično ostala bez stručnih ljudi kaže za Ratko Pejović, povjerenik Saveza sindikata za Pljevlja uz pojašnjenje da su brojni visokoškolci i veoma uspješni inženjeri napustili i „Vektru Jakić“.

Preko hiljadu radnika ostalo bez posla

Ovih dana vidimo kakvo je stanje u fabrici drvoprerade „Vektra-Jakić“, a znamo da više ne postoji pljevaljski „Građevinar“. Sada vidimo i šta se desilo sa fabrikom „Optel Vektra“.

Bilo je mnogo priče o tome kako će poteći med i mlijeko, a danas je sve uništeno i teško je očekivati da će na tim mjestima biti nešto bolje, ističe Ratko Pejović uz pojašnjenje da je nekada u preduzećima, koje je privatizovala „Vektra“, a to su Kombinat drvoprerade „Velimir-Jakić“, „Građevinar Pljevlja“ i fabrika „Optel“, radilo preko hiljadu radnika.

Nažalost, danas u tim preduzećima nemamo nikakvu proizvodnju a radnicima koji su nekada i radili u tim preduzećima duguju se zarađene plate, kaže Pejović.