SNP: Građani dugo hranjeni jeftinim obećanjima, ne može se sve riješiti preko noći

    3 godine pre 400 pregleda Izvor: PV Informer

Godina koja je na izmaku, kalendarska 2020-a, ostaće upamćena po mnogim događajima jednako nepredvidivim i neobjašnjivim. S obzirom da je po astronomskom računanju vremena prestupna, u humorističkoj varijanti mogla bi se zvati i „prestupnička“.

U selekciji događaja po značaju na ukupan život na ovoj našoj planeti na prvom mjestu treba istaći pandemiju corona virusa, covid-19. Posledice koje je virus izazvao po zdravlje i njegov uticaj na ekonomiju, društvene odnose, zdravstvo, školstvo, jednom riječju na sve aspekte ljudske djelatnosti, još nije sagledan a kraj pandemije se ne nazire. Njegovom pojavom pokazala se sva ranjivost i nemoć ljudskog znanja u suprotstavljanju istom. S druge strane, ova bolest opominje svjetsku populaciju na potrebu stalne i veće solidarnosti bogatih prema siromašnim, moćnih prema slabijim, zdravih prema bolesnim.

Među političkim događajima nezaobilazno mjesto zauzimaju parlamentarni izbori u Crnoj Gori i njihov ishod. Nakon trideset godina neprikosnovenog vršenja vlasti Demokratska partija socijalista je detronizovana izgubivši mogućnost formiranja Vlade, odnosno izvršne vlasti. Novu parlamentarnu većinu sačinjavaju partije različitih ideoloških i programskih opredjeljenja. Ove partije su dale povjerenje novoj Vladi, koja je formirana tri mjeseca nakon izbora na originalan način, do sada neuobičajen u parlamentarnoj praksi. Izbornom rezultatu i pobjedi nad Demokratskom partijom socijalista značajan doprinis je dala Socijalistička narodna partija Crne Gore koja je u dvadeset tri godine opozicionog djelovanja uspjela da sačuva organizaciono, akciono i idejno jedinstvo. Potvrdili smo da smo duboko ukorjenjeni u državno i narodno biće Crne Gore i da smo spremni da gradimo sistem vrijednosti primjeren razvijenim demokratskim društvima.

Teško je, u kratkom osvrtu, zaključiti koji su faktori presudno uticali na rezultat parlamentarnih izbora. I pored svih poznatih i dugo vremena opterećujućih problema u Crnoj Gori kao što su nezadovoljstvo građana životnim standardom, izražena nezaposlenost, nedovoljna borba državnih organa u suzbijanju organizovanog kriminala, korupcionaške afere, usporavanje integracionih procesa-ne može se zaobići do sada neviđeni fenomen u Crnoj Gori-litije koje je pokrenula Mitropolija crnogorsko-primorska sa sveštenstvom Srpske pravoslavne crkve i vjerujućim narodom. Organizovanje litija je usljedilo kao odgovor na takozvani Zakon o slobodi vjeroispovjesti koji je krajem prošle godine donijela tadašnja Skupština Crne Gore. Ovaj Zakon je, po ocjenama priznatih pravničkih autoriteta, ocijenjen kao diskriminatorski prema pravnom statusu i imovini Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori. Litije su bile svojevrsni građanski protest u kome su učestvovali pored vjernika i poštovaoca SPC i ateisti kao i članovi mnogih političkih partija, svakako i dio članova DPS-a. Vlast je ovaj ludački pokret, kako ga nazva aktuelni Predsjednik Crne Gore sve činila da minimizira njegov značaj i poruke.

Ne damo svetinje – odzvanjalo je osam mjeseci ulicama i trgovima širom Crne Gore.

Veličina ovih litija je što sa njih nije upućena ni jedna uvredljiva riječ prema sugrađanima drugih nacija i vjera, što su protekle bez ikakvih incidenata a njihov značaj je što su poslužile kao inicijalna kapisla i okidač za objedinjavanje svih opozicionih snaga u izbornom procesu.

U narednom periodu treba svi da se navikavamo na promjene, uvijek i na svakom mjestu okrenuti, prije svega, radnim obavezama.

Od nove Vlade Crne Gore se ne može očekivati da nagomilane probleme rješava brzo, kao čarobnim štapićem. Dugo vremena su građani hranjeni jeftinim obećanjima i iluzijama. Za proces ekonomskog i moralnog oporavka potrebno je političko otrežnjenje, građanski aktivizam i posvećenost cilju. Prioritete je poželjno očekivati u reformi javne uprave, njenoj profesionalizaciji i depolitizaciji uz bezkompromisnu borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije.

U crnogorskom društvu je potreban dijalog i međusobno uvažavanje svih političkih subjekata a demokratija treba da bude više oplemenjena kompromisom, dogovorom i solidarnošću.

Socijalistička narodna partija će i ubuduće razvijati svoj građanski karakter i saradnju sa svim partijama i pojedincima koji se bore protiv svih oblika diskriminacije, a sve u interesu Crne Gore i njenih građana.