Гачевић одржао предавање о суживоту и милтикултуралности у семитској области

    1 mesec pre 590 pregleda Izvor: Народна библиотека "Стеван Самарџић"

Матуранти Гимназије „Танасије Пејатовић“, у пратњи професорица Бисере Булут, Наташе Цмиљанић и Иване Клачар, као и ученици III и IV разреда Средње стручне школе у пратњи професорице Снежане Грујичић присуствовали су предавању у организацији Народне библиотеке „Стеван Самарџић“, на тему „СУЖИВОТ И МУЛТИКУЛТУРАЛНОСТ НА ПОДРУЧЈИМА СЕМИТСКИХ ОБЛАСТИ“.

Предавање је одржао мр Милош Гачевић.

Фото: НБ „Стеван Самарџић“

Како истичу из Библиотеке, ученици и професори су се детаљно упознали са темом дијалога и толеранције, њеном значају кроз историју монотеистичких народа и њене улоге у данашњем друштву.

Гачевић је истакао занимљиве примјере суживота и пријатељства које је посвједочио својим боравком на Синајском полуострву и том приликом их подјелио са слушаоцима. Ученици су имали прилику да чују о историјату планине Синај која је значајна за све три монотеистичке религије, култури, као и о традицији и обичајима на том поднебљу.

Фото: НБ „Стеван Самарџић“

Било је ријечи и о Манастиру Свете Катарине који спада у најстарији манастир на свијету а који је некад био и под протекторатом и заштитом Наполеона Бонапарте, о најстаријим рукописима који се чувају на том мјесту, што спада у најбогатију библиотеку после Ватиканске библотеке са око 6000 рукописа на грчком, арапском, јерменском, сиријском, коптском и словенском језику.

По казивању Гачевића, историја Манастира Свете Катарине крије једну од најдирљивијих прича о блискости и пријатељству између муслимана и хришћана, гдје се ту и чува декрет пророка Мухамеда, гдје је посматрао хришћане као браћу. Ученици су имали прилике да чују занимљивости из подручја Синајске области које чувају и контролишу бедуини из племена Џабалије (људи планине). Такође је било ријечи и значају и улози ЈНА у Мировној мисији на Синају шездесетих година прошлог вијека.

Фото: НБ „Стеван Самарџић“

Гачевић је током свог боравка на Синају дошао до примјерка „Несагориве купине“ и камена са Синаја са обрисима купине, коју је приказао ученицима, а које је прозвао Осмо свјетско чудо. У питању је старозавјетна реликвија која успијева само у пустињском подручију, гдје је Гачевић истакао да се ради о купини из рода ружа под називом „Rubus Sanctus“ а датира из времена Мојсија и стара је више од 3.500 година.

Ученици су исказали јако велико интересовање и одушевљење, јер су први пут имали прилику да чују овако једну врсту предавања везана за једну далеку област и о њеном значају у свјетској историји.